• 1
2
Okunma
1730
Cevap
1
Soru :

Ömer Seyfettin “Başını Vermeyen Şehit” incelemesi

Başını Vermeyen Şehit hikayesinin özeti konusu ana fikri.
Bölüm: Edebiyat
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


12015-10-26 14:03:35 #
Cevap : "BAŞINI VERMEYEN ŞEHİT" ÖYKÜSÜNÜN İNCELEMESİ
KONUSU:Osmanlı Devleti zamanında savaşta başı gövdesinden ayrılarak şehit düşen derviş  “Deli Mehmet”in sonradan dilden dile dolaşan destansı hikayesi… ÖZET: Ömer Seyfettin’in tarihi bir hikayesi olan Başını Vermeyen Şehit’te yüz on kişilik Osmanlı mücahit gücünün savunduğu Grijgal Kalesi (1555 yıllarında) bini aşkın düşmanın saldırısına uğramıştır.Bu savaşta Deli Mehmet isimli bir derviş şehit düşmüş ve başı düşman tarafından bedeninden ayrılmıştır.Bunu gören yakın arkadaşı Deli Hüsrev “Canını verdin,başını verme!” diye bağırınca kesik başlı beden yerinden fırlamış ve kendi kellesini götüren atlı şövalyenin arkasından gidip başını almıştır.İşte bu olağanüstü olay buna şahit olan Grijgal kadısı Kuru Mehmet tarafından destansı bir hikayeyle anlatılmıştır. Yaşanmış gerçeği anlatan bu destanın yüz beyit kadarı da Peçevî Tarihi’nde yer almıştır. Usta hikâyeci Ömer Seyfettin ise (ö.1920) bu tarihî hadiseyi Peçevî’den alarak “Başını Vermeyen Şehit” adıyla on beş sayfalık güzel bir hikâye şekline çevirmiştir.

KİŞİLER VE ÖZELLİKLERİ: Kuru Kadı: Öykünün başkahramanıdır.İncecik boyunlu,,çıkık alınlı,iri kafalı,esmer zayıf yüzlü,gayet titiz,gayet sert ve sinirli biridir. Deli Mehmet ve Deli Hüsrev: Öykünün diğer önemli iki kişisidirler.Deli Mehmet alabıyık,geniş beyaz çehreli,gök gözlüdür. Öyküde bu iki kişi şöyle betimlenir:Bunların ikisine de deli derlerdi. Deli Mehmet, Deli Hüsrev… Serhat muharebesinde hayale sığmayacak yararlılıklarıyla masal kahramanı gibi inanılmaz bir şöhret kazanan bu iki deli hiçbir nizama, hiçbir zapt u rapta girmeyen dünya şerefinde gözleri olmayan Anadolu dervişlerindendi. Her zaferden sonra kumandanları onlara rütbe hil’at, murassa kılıç gibi şeyler vermeye kalkınca, gülerler; “istemeyiz! Fani vücuda kefen gerektir. Hil’at nadanları sevindirir…”derler, Hak uğrundaki gayretine ücret, mükâfat, sabaş kabul etmezlerdi. Harp onların bayramıydı. Tüfekler, oklar atılmağa… toplar gürlemeğe… kılıçlar, kalkanlar şakırdamaya başladı mı hemen coşarlar, kendilerinden geçerler… naralar savurarak düşman saflarına saldırırlar…alevi gözlerle takip edilmeyen canlı bir yıldırım olup tutuşurlardı.”

Öykünün diğer kişileri: Toygun Paşa, Ahmet Bey: Palankanın (küçük kale) kumandanı Çavuş, ihtiyar topçu Zigetvar kumandanı Karaçin Düşman askerleri (şövalyeler)   Mekan: Grijgal palankası (küçük kale),Zigetvar Kalesi  
0 kişi beğendi


01 | Ömer Seyfettin

Ömer Seyefettin Kimdir
Doğum : 11 Mart 1884 Gönen, Balıkesir
Ölüm : 6 Mart 1920 (35 yaşında) İstanbul
Milliyet : Türk
Meslek : Şair, öğretmen ve asker
Konu : Hayatı
Akım : Türkçülük
İlk eseri : Ashab-ı Kehfimiz (1918)
Etkilendikleri : Ziya Gökalp
Ömer Seyfettin (Hayatı, Eserleri ve Edebi Kişiliği)

Ömer Seyfettinin Hayatı
Ömer Seyfettin (d. 11 Mart 1884 Gönen Balıkesir, – 6 Mart 1920 İstanbul), Türk edebiyatının önde gelen hikaye yazarlarındır. Asker, boksör ve güçlü.. - Yazıya Git..

02 | Ömer Seyfettin edebiyatımızın önemli kalemlerinden biridir

Ömer Seyfettin edebiyatımızın önemli kalemlerinden biridir.

Soru: Bu cümledeki kalem sözcüğü hangi anlamında kullanılmıştır?

Cevap : Bu cümlede kalem yazarlarından biridir anlamında kullanılmıştır. - Yazıya Git..

03 | Ömer Seyfettin Baharın Tesiri Hikayesi İnceleme

Olay Hikayesi İncelemesi
Ömer Seyfettin’in “Baharın Tesiri” hikâyesi, olay hikâyesine her açıdan örnek gösterilebilecek tipik bir metindir.  Aynı zamanda, Maupassant tarzı hikâye için öğrencilerin kolaylıkla kavrayabileceği malzeme sunan eğlenceli bir metindir de. Aşağıda, olay hikâyesinin genel özelliklerini bu hikâye üzerinden özetleyen bir sunum ve sonrasında metinden bölümleri ve durup üzerinde konuşulabilecek noktaları içeren ayrıntılı bir başka sunum yer almaktadır.Anlatıcı
Kahraman anlatıcı: Sorunu en iyi başından geçen.. - Yazıya Git..

04 | ömer seyfettin bir kayışın tesiri adlı hikayenin isim tamlamaları...

Bir Kayışın Tesiri
Bir zabit arkadaşımla oturuyorduk. Yanımızdaki masada iri, palabıyıklı, kocaman kalpaklı bir babayiğit, çetin bir Çerkes şivesiyle karsısında sıralanmış irili ufaklı kalpaklılara birşeyler anlatıyordu. Daha Kafkasya'dan yeni gelmiş sanılacaktı.

- Demek yollar açıldı, dedim.

Arkadaşım,

- Hangi yollar? diye yüzüme baktı.

- Hangi yollar olacak, Karadeniz yolu.

- Nereden bildin?

- Baksana su hemşeriye... İşte mutlaka yeni gelmiş olacak.Soruya Git..

05 | Ömer Seyfettin Bir Kayışın Tesiri İncelemesi

Ömer Seyfettin'in Bir Kayışın Tesiri isimli Öyküsünün Konusu karakterleri Tamlamaları İncelemesi - Soruya Git..

06 | Ömer Seyfettin Çakmak Hikayesinin Basit -Türemiş -Bileşik kelime...

Ömer Seyfettin Çakmak Hikayesinin Basit -Türemiş -Bileşik kelimelerini bulmak - Soruya Git..


Benzer SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
  • keskin
    Belirtmemiş
  • iremugras123
    Kütahya