Nedir.Org
 • 1
26052
0
Okunma
23
Cevap
1
Soru :

Organizmanın davranışlarını ve bu davranışların altında yatan zihinsel süreçleri inceleyen bilim dalı

Bu soruya açıklama yazılmamış..

Bölüm: Psikoloji
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


152021-02-27 23:57:07 #
Cevap : Organizmanın davranışlarını ve bu davranışların altında yatan zihinsel süreçleri inceleyen bilim dalı PSİKOLOJİ'dir.

PSİKOLOJİ BİLİMİ NEDİR?

Kelime anlamı ruh bilimi olan psikoloji, insan ve hayvan davranışları ile birlikte zihinsel süreçleri inceleyen bir bilim dalı olarak tanımlanabilir. Davranış ise, canlıların dış dünyaya karşı gösterdikleri eylemlerin tamamıdır. Doğrudan veya dolaylı yollarla gözlemlenebilirler. Bu davranışların ortaya çıkması ise zihnimizdeki bir takım hareketlilikler ile meydana gelir. Gerçekleşen bu hareketlilikler de zihinsel süreçlerdir.

Zihinsel süreçler, duyguların da eşlik ettiği bir durumdur. Şu şekilde örneklendirilebilir. Örnek olarak, ormanda kamp yapan bir kişinin karşısına aniden yabani bir hayvan çıkması ele alınsın. Bu durumun çok yönlü incelemesi ile psikoloji hakkında fikir edinmek daha kolay olacaktır.

1) İlk olarak, zihinsel boyuttaki yabani hayvan düşünseli hemen zihnimizdeki şemalar sayesinde, maruz kaldığımız durumu zihnimizde eşleştirmemize yarayan ayırt edici özelliklerine göre kategorize edilmiş alanlar ile eşleştirilir. Ardından zihnimizdeki tehlikeli canlılar kategorisine dahil edilir.

2) Bu süreçten hemen sonra heyecan, kaygı, stres gibi duygular eşlik eder ve vücudumuzda birçok fizyolojik değişim gerçekleşir.
– Öncelikle adrenalin salgısı salgılanır, adrenalin salgısının kana karışması ile tüm vücut ortak hareket etmeye başlar.
– Sindirim sistemi yavaşlar, tükürük salgısı durur.
– Gözbebekleri büyür.
– Karaciğerde depolanan glikojen kana karışır ve buradan kaslara geçerek kasların çalışması için gerekli olan gücü sağlar.
– Kısaca tüm vücut kişinin kaçması için hazırlığını yapar.

3) Bu hazırlık çok kısa bir süre içinde gerçekleşir, daha sonra ise durumun davranış boyutu olarak kişi koşmaya başlar.
Görüldüğü üzere, Psikoloji bilimi birçok durumun eşlik ettiği, birbiri ardına gelen davranışlar ve fizyolojik etkilerin ortak çalışması ile ortaya çıkan, çok geniş kapsamlı bir alandır.

Psikoloji bilimi araştırma konusu, yöntemi gibi durumlar göz önünde bulundurularak birçok alana ayrılmıştır. Psikoloji bilimindeki duygusal ve zihinsel bozuklukları inceleyen dal Klinik Psikoloji, hayvanlar üzerinde araştırma yaparak insan davranışlarındaki değişimi inceleyen dalı Deneysel Psikoloji, döllenme ile başlayarak yaşam boyu devam eden süreçleri inceleyen dalı Gelişim Psikolojisidir. Ayrıca bireylerin toplum içerisinde birbirleri ile olan ilişkilerinin yanında toplumları, kültürleri, davranışları, ön yargılarını sebepleri ile açıklamaya çalışan Sosyal Psikoloji, Spor Psikolojisi, Endüstri Ve Örgüt Psikolojisi, Adli Psikoloji, Eğitim Psikolojisi alanları başta gelmektedir.

Bu alanlar birçok farklı yöntem ve ölçme tekniği ile araştırılmaktadır. Yapılan bu araştırmalara göre ise birçok farklı kuram oluşturulmaktadır. Psikoloji bilimi ile ilgilenen insanlar, yani psikologlar ve psikiyatristler ise araştırma, kuram oluşturma ve uygulama alanında Psikoloji bilimine öncülük etmektedirler.
 
0 kişi beğendi


Görselde kaç adet yeşil nokta görüyorsunuz?
Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Bilimsel Araştırma Basamakları

Bilimsel Araştırma Basamakları (Özet)
1. Problemi Görme – Gözlem ve Araştırma Konusunun Belirlenmesi
2. Araştırma Problemini Tanımlama
3. Konuyla İlişkili Kaynakların Taranması
4. Hipotezlerin Yazılması
5. Araştırma Yöntem ve Modelini Belirleme
6. Verilerin Toplanması ve.. - Devamını Oku..

02 | Tarihe Yardımcı Bilimler

Tarihe Yardımcı Bilimler (Özet)
Cografya : Yer bilimiArkeoloji : Kazi bilimi (özellikle tarih öncesi dönemlerin incelemesinde)Antropoloji : Irk bilimiEtnografya : Öz kültür bilimiPaleografya : Yazi bilimiNumizmatik (Meskukat) : Para bilimiDiplomasi : Belge bilimi (Devletler arasi resmi yazismalari, belgeleri inceler.)Sosyoloji :.. - Devamını Oku..

03 | Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler: (İnsan bilimleri) İnsanları ve toplumu ilgilendiren konuları içeren dallar.

Örn: Sosyoloji, psikoloji, tarih, coğrafya, yurttaşlık bilgisi.

Sosyal Bilimlerin Tanımı I
İnsanın, çeşitli etkileşimlerle oluşturduğu toplumsal ve doğal olmak üzere iki çevresi vardır. Bu sebeple.. - Devamını Oku..

AÖF Akademik Takvim

01 Mart 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Ara Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi ara sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
10 - 11 Nisan 2021 Bahar Dönemi Ara Sınavı
19 Nisan 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi dönem sonu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
29 - 30 Mayıs 2021 Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı
28 Haziran - 01 Temmuz 2021 Yaz Okulu Kayıt ve Ders Seçme
09 Temmuz 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Yaz Okulu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, Yaz Okulu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
08 Ağustos 2021 Yaz Okulu Sınavı
Psikoloji Bölümü Yeni Sorular

Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Onur Polat
  Onur Polat
  Belirtmemiş
 • kürt kızı
  kürt kızı
  Belirtmemiş
 • Meryem Doğru
  Meryem Doğru
  Belirtmemiş
 • Kaan12
  Kaan12
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Vodavon
  Vodavon
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
AÖF Test Çöz Uygulamamız
762.764 Soru
İNDİR - Şimdi Play Store'da.
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×