Nedir.Org
 • 1
343
1
Okunma
4426
Cevap
1
Soru :

Örneklendirme metni

Örneklendirme metni örneği
Bölüm: Türkçe
Durum: Çözüldü
Tarih: 9 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


152020-01-15 10:47:12 #
Cevap :

Açıklamalı örnekleme metinleri

Örnek 1

Ankara, tarihin şaşırtıcı terkipleriyle doludur. Burada kerpiç bir duvardan İyonya tarzında bir sütun başlığı fırlar; bir türbe merdiveninin basamağında bir Roma konsülünün şehre gelişini kutlayan bir baş görünür. Ahi Şerafettin'in türbesini, asırlardır Greko Romen aslanları bekler. Bu yüzden Aslanhane adını alan caminin mihrabında Etilerin toprak ve bereket ilahesinden başka bir şey olmayan bir yılan, meyveler arasında dolanır. (ÖYS)
 
Açıklama: Metnin ilk cümlesinde bir yargı dile getirilmiştir. Öyle ki "Ankara, tarihinin şaşırtıcı terkipleriyle doludur." cümlesi bu yargıyı içermektedir. Sonrasında tek tek örnekler sıralanmıştır. Bu tür paragraflarda inandırıcılığı arttırmak için örneklemelere başvurulur.
 

Örnek 2

Edebiyatımızda dil konusu her zaman dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Birçok yazar ve şair için "Türkçe" olmazsa olmaz bir uğraş haline gelmiştir. Bu şair ve yazarların eserlerindeki içerik gücünü sade, akıcı ve anlaşılır dilden almıştır. Bu kişiler edebiyatımızda azımsanamayacak sayıda yer alır: Yunus Emre, Yahya Kemal Beyatlı, Ömer Seyfettin...
 
Açıklama: Anlatılanları daha anlaşılır bir duruma getirip inandırıcı kılmak amacıyla somutlamaya başvurarak örnekler verme yöntemine örneklendirme denir, demiştik. Örneklendirmede dikkat edilmesi gereken en önemli şey onu tanık gösterme ile karıştırmamaktır. Örneklendirmede "isimler"; tanık göstermede "sözler" esas unsurdur. Bu paragrafta da "Yunus Emre, Yahya Kemal Beyatlı, Ömer Seyfettin" örnek verilmiştir.
 

Örnek 3

Edebiyatımızda "aşk" konusu her zaman önemli bir yer tutmuştur. Edebiyatımızın bazı devirlerinde çok fazla ön plana çıkmamışsa da bazı devirlerinde en çok işlenen konu olmuştur. Bazı devir ve yazarlarımız adeta bununla özdeşleşmişler. Bu kişiler ve devirler için aşk asıl amaç olmuştur. Klasik Edebiyat, Fuzuli bu anlamda ilk akla gelenlerdir.
 
Açıklama: Somutlaştırılan şeyler daha iyi ve çabuk kavranıldığı için örneklendirmeye başvurulur. Örneklendirmede amaç ana düşünceyi belirginleştirmektir. Örneklendirme olan yerlerde önce yargı söylenir, sonra örnekler gelir. Bu paragrafta da "aşk" kavramıyla ilgili bir tez ortaya atılmış, sonra bunu somutlaştırmak için örneklendirme yoluna gidilmiştir. Örneklendirmede en önemli şey isimlerdir. Bu bazen insan ismi, bazen de başka bir isim olabilmektedir. Bu paragrafta da bir devir (Klasik edebiyat) ve bir şair (Fuzuli) örnek verilmiştir.
 

Örnek 4

Kişilerin yaşadıkları, tanık oldukları olayları anlattıkları yazı türüne anı denir. Anılarda yaşanmış olanlar anlatılır. Anı yazarı, gerçeğe bağlı kalmak, inandırıcılığını arttırmak amacıyla belgelerden, mektuplardan, günlüklerden yararlanır. Anılarla birlikte dönemin anlayışı, siyasal durumu, tarihsel gerçeklikleri de anlatılır. Bu konuda Türk edebiyatında da birçok anı örneğine rastlanır: Mor Salkımlı Ev, Boğaziçi Mehtapları, Çankaya, Zeytin Dağı, Ömer'in Çocukluğu vb.
 
Açıklama: Genellikle kişi ve varlık isimleri örneklendirmede geçer. Örneklendirme çoğunlukla bir paragrafın gelişme bölümünde yer alır. Asıl amaç ana düşünceyi belirginleştirmektir. Yukarıdaki paragrafta da anının tanımı yapıldıktan sonra anı ile ilgili bazı özelliklere değinilmiştir. Okuyucunun zihninde bu türü kalıcı kılmak için örneklendirmeye gidilmiştir. "Mor Salkımlı Ev, Boğaziçi Mehtapları, Çankaya, Zeytin Dağı, Ömer'in Çocukluğu..." örneklendirmenin olduğu bölümdür.
 

Örnek 5

Yaşanmış ya da yaşanabilecek olayları zamana ve kişiye bağlı olarak anlatan bir tür olan roman, edebiyatımızda hemen hemen her konuda yazılagelmiştir. Öyle ki Türk edebiyatında romanlar konularına göre kitaplarda yer almıştır. Psikolojik roman, macera romanı, töre romanı, tarihi roman, egzotik roman, polisiye roman, bilim kurgu romanları gibi.
 
Açıklama: Örneklendirmede amaç ana düşünceyi belirginleştirmektir. Örneklendirme olan yerlerde önce yargı söylenir, sonra örnekler gelir. Açıklama paragraflarında çok fazla karşımıza çıkan örneklendirme bir düşünceyi geliştirme yoludur. Yukarıdaki paragrafta da roman hakkında açıklayıcı bilgiler verildikten sonra hemen hemen her konuda romanların yazıldığı ve bu şekilde isimlendirmenin ön plana çıktığı anlatılmaktadır. Paragrafın en son cümlesinde de bunlar örneklendirilmiştir. 
0 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Metnin Konusu

Metinde ya da paragrafta üzerinde durularn kavram, düşünce, olay, durum ve sorun metnin konusudur. Her metnin bir konusu vardır.Metnin konusu bulmak için şu soruların cevabını  bulmak yeterli olacaktır;1. Metinde neden söz ediliyor?2. Metinde ne anlatılıyor?Konu, paragrafta yazarın, üzerinde en çok durduğu kavram ya da kavramlardır. Bu kavramlar, bir durum, olay, sorun, duygu, düşünce, sezgi ile ilgili olabilir.  Paragrafa sorulan “Yazar ne anlatıyor, neden söz ediyor?” sorularının cevabıdır. Paragrafta en çok neden söz ediliyorsa, paragrafın konusu.. - Yazıya Git..

02 | Metnin Ana Fikri Ve Yardımcı Fikirleri

Metnin ana fikri ve yardımcı fikirleri nelerdir ve nasıl bulunur?Ana Fikir Nedir
Ana fikir bir parçada esas vurgulanmak istenen düşüncedir. Yazarın okuyucusuna vermek istediği mesaj ana fikri oluşturur. Konu için araçtır, demiştir. Ana fikir de amaçtır. Ana fikir yani Tema; herhangi bir yazı, şiir, resim, anıt vb. eserlerde işlenen konu, düşünçe ve görüştür. Tema eserin asıl konusudur.Bknz: Ana Fikir Nasıl BulunurYardımcı Fikir Nedir
Bir metinde anafikri destekleyen diğer düşüncelere yardımcı fikir denir. Yani yardımcı fikir,.. - Yazıya Git..

03 | Örneklendirme

Örneklendirmek işi veya durumu - Yazıya Git..

04 | Metnin konusu nasıl bulunur

Metnin konusu nasıl bulunur?Karşılaştığımız olay ve durumlarda, okuduğumuz ve dinlediğimiz metinlerde veya izlediğimiz film veya videolarda üzerinde durulan düşünce, olay, durum yada sorun metnin konusunu oluşturmaktadır.NOT: Konu metinde anlatılan, üzerinde durulan şey olarak tanımlanmaktadır.
Metnin konusunu bulmak için yapılması gereken şey ise; ‘’NE’’ ile başlayan metne yöneltilen sorulardır. Ne anlatılır? Ne hakkında söz ediliyor? Konu metinden çıkarılan herhangi bir ders veya başka bir amaca hizmet etmez. Sadece metinde anlatılan olay.. - Yazıya Git..

05 | Örneklendirmek

Örneklerle göstermek, örneklerle açıklamak - Yazıya Git..

06 | Örneklendirme nedir

Örneklendirme nedir örnekleri - Soruya Git..

07 | Metnin konusu nasıl bulunur

Metnin konusu nasıl bulunur ipucu - Soruya Git..

08 | Metnin yardımcı fikirleri nasıl bulunur

Metnin yardımcı fikirleri nasıl bulunur - Soruya Git..

09 | Metnin en uzun bölümü

Metnin en uzun bölümü nedir? - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Nihat Şenkal
  Nihat Şenkal
  Belirtmemiş
 • Ramazan Lim
  Ramazan Lim
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • zy01ADANA
  zy01ADANA
  Belirtmemiş
 • Ertuğrul Köseri
  Ertuğrul Köseri
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • melek9878
  melek9878
  Belirtmemiş
 • HaticeTx
  HaticeTx
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Tunay
  Tunay
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×