• 1
4
Okunma
2008
Cevap
1
Soru :

Ortaçağda kralların yerini neden kilise ve senyörler almıştır

Orta çağda kralların yerini neden kilise ve senyörler almıştır
Bölüm: Tarih
Durum: Çözüldü
Tarih: 3 ay önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


192020-02-11 17:01:32 #
Cevap : Çünkü kavimler göçünün sonucunda Roma imparatorluğu yıkılmış ve yıkanlar barbar kavimler olduğu için yerine ancak küçük bölgesel krallıklar kurulmuştur, merkezi büyük bir krallık oluşmamıştır. Merkezi bir kuvvet olmayınca yerel toprak sahipleri güçlenmiştir. 

Feodalizmin ortaya çıkmasındaki en önemli sebep, Roma İmparatorluğu'nun son dönemlerinde yaşadığı büyük ekonomik bunalımdır. Bu ekonomik bunalımı hazırlayan romanın artık yeni yerler fethedip hazinesini büyütemediği gibi son dönemlerde yapılan savaşların tamamının savunma savaşı olması ekonomilerini iyice çökertmiştir. Ekonomi çökünce romanın kurmuş olduğu efsanevi kent-kır ticareti nerdeyse yokolmuştur.. Nihayetinde vergiler artmış ve vergilerin artırılması köylüyü zor durumda bırakıp alım gücünü azalttığı gibi, köyden kente göçü de tetiklemiştir. Üretim yapanlarda kendi ihtiyaçları kadar üretmeye başlamışlardı. Ve bu durum kölelerin üretim dönemleri dışında da beslenmesi zorunluluğu katlanılması olanaksız bir maliyet unsuru haline gelmişti. Bu nedenle yerel yöneticiler bu köleleri topraklardan ayrılmama koşuluyla azat edilmişlerdir. Böylece, verilen toprağı işleyerek geçimini sağlayan, karşılık olarak efendisine toprak kullanım kirası ödeyen bu çiftçilerle yeni bir sınıf doğmuş oldu. Bu sınıf, feodal ekonominin ana üretici gücü olan serfler sınıfıdır. Merkezi güçte olmayınca bu üretici güç toprakları kiraladıkları senyörleri giderek güçlendirmiştir.

Din adamları neden güçlendi çünkü hristiyanlık romanın etkisiyle tüm avrupaya yayılmıştı ve insanları himaye altında tutmak dini kullanarak çok mümkündür. Bu nedenle soylular (senyörler) din adamlarıyla birlik olarak kendilerine bağlı olan köylüleri yani serfleri kolayca idare edebilmişlerdir.

Feodalite ile ilgili bazı kavramları altta sizin için paylaşıyorum ki konu daha iyi anlaşılsın:
 1. Feodalitede toprak sahiplerine ve himayeyi kabul edenlere SENYÖR - SÜZEREN,
 2. Himaye altına giren küçük toprak sahiplerine VASSAL, toprağı işleyen köylülere de SERF denir.
 3. Senyörler, serfler üzerinde mutlak haklara sahiptiler. Serfler toprakla beraber alınır-satılırlardı.
 4. Feodalitede, SoylularRahiplerBurjuvalar ve köylüler olmak üzere 4 sosyal sınıf vardı.

Bknz: Feodalizm
0 kişi beğendi

01 | Ortaçağ

Ortaçağ: 375’te kavimler göçüyle başlar,1453 yılında istanbul’un fethine kadar sürer.

Ortaçağ (Middleage) Milattan Sonra 5. yüzyıl ve 13. yüzyıllar arasını kapsayan zaman dilimine verilen addır. Bu kelime 17. yüzyıldan beri Avrupa tarihi sözkonusu olduğunda, kullanılmaya başlanmıştır. Bu kavram, genellikle insanların öznel bilincinde biçimlendiği için kesin başlangıç ve bitiş noktalarından söz edilemez. Ancak, bütün bu nedenlere rağmen, tarih kitaplarında Roma imparatorluğunun bölünme tarihi (M.S. 395) yada son Batı Roma.. - Yazıya Git..

02 | Ortaçağ Felsefesi

Orta çağda, antik çağın özgür felsefesiyle bir Hıristiyanlık düşüncesi oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu dönemdeki felsefenin amacı araştırmak değil, eğitmek ve öğretmektedir.

1. ORTAÇAĞ FELSEFESİNİN ÖZELLİKLERİ 1-) Bu dönemdeki düşünürler daha çok din adamlarıydı. Bunlar gerçeğe zaten sahip olduklarından dolayı ayrıca gerçeğe ulaşma çabasında olmamışlardır. Bunlara göre gerçek “dinin dogmalarında” belirlenmiştir. Bu nedenle bu dönemde yapılan şey, dinin dogmalarını sistem halinde düzenlemek yani.. - Yazıya Git..

03 | Ortaçağ Avrupa Sanatı

ROMAN SANATI (900-1200)
Roman Sanatı'nın doğuşunu hazırlayan etken , kiliseyle devletin bir sanat yarışına girmeleri olmuştur. Tamamen dinin etkisindedir ve dini mimari görülür. Eski dönem bazilika planı esas alınmıştır. Fransa'da Saint Etienne Kilisesi, Almanya'da Spayer Katedrali, İtalya'da Modena Katedrali, Pisa Katedrali bu sanatın önemli örneklerindendir. Roman sanatında heykel mimariyle birlikte verilmiştir. Skolastik düşünce devam eder.GOTİK SANATI (12. yy)
Yapılan eserlerin hepsinde bir bütünlük vardır. Çizgisel, sivri kemerli ve.. - Yazıya Git..

04 | Ortaçağ İle Rönesans Felsefesinin Karşılaştırılması

1- Ortaçağ düşüncesinin bir birliği vardır. Oysa Rönesans’ta bu birlik bozulmuştur. Artık doğruya ulaştıran yol bir tane değildir.2- Rönesans felsefesi antikçağ gibi insan ve evrene ilişkin bütün sorunları ele alır. Bunları çözmek için her türlü yolu dener. Bu yüzden birçok akım çıkar karşımıza.3- Rönesans’ın ana eğilimi her türlü otoriteden bağımsız olmak iken, ortaçağda dine (kiliseye) bağımlılık vardır.4- Ortaçağda doğru vahyin bildirdiği doğrudur. Rönesans’ta ise deneyin ve aklın sağladığıdır.5- Ortaçağda felsefeciler.. - Yazıya Git..

05 | Ortaçağda Avrupa

Ortaçağ Genel Özellikleri
- Ortaçağda Avrupa - Kavimler göçüyle İlkçağın yerini ortaçağ , köleci düzenin yerini feodalite aldı.- Feodal Beylikler,Avrupa'nın siyasi, sosyal ve ekonomik yapısını da etkiledi.- Feodalitede toprak sahiplerine ve himayeyi kabul edenlere SENYÖR - SÜZEREN,- Himaye altına giren küçük toprak sahiplerine VASSAL, toprağı işleyen köylülere de SERF denir.- Senyörler, serfler üzerinde mutlak haklara sahiptiler. Serfler toprakla beraber alınır-satılırlardı.- Feodalitede, Soylular, Rahipler, Burjuvalar ve köylüler olmak.. - Yazıya Git..

06 | Lisede olay tutanak örneği

Okulda olay tutanağı nasıl tutulur örnekleri - Soruya Git..

07 | Ortaçağ Avrupa Resim Sanatı

Orta çağ Avrupa Resim Sanatı Hakkında Bilgi - Soruya Git..

08 | Ortaçağ ve Rönesans Felsefesinin Karşılaştırılması

Ortaçağ ve Rönesans Felsefesinin Karşılaştırılması - Soruya Git..

10 | Ortaçağ felsefesi dönemleri

Ortaçağ felsefesi dönemleri nelerdir ? - Soruya Git..
Arama
Menü
Kapat
Online Üyeler
 • hazretiserdar
  Belirtmemiş
 • nightmare
  Belirtmemiş
 • kıvırcıııık
  Belirtmemiş
 • emir0104
  Belirtmemiş
 • karrakaya
  Belirtmemiş
 • Dijle
  Belirtmemiş
 • Muratt1
  Belirtmemiş
 • yeşillkalem
  Belirtmemiş
 • Mehmet Genç-97
  Belirtmemiş
 • ali70
  Belirtmemiş
 • iremugras123
  Kütahya