Nedir.Org
 • 1
3240
10
Okunma
3
Cevap
1
Soru :

Osmanlı Devletinde Kadılara Ve Müderrislere Verilen Ad, Din Bilginleri

Bulmacada Osmanlı Devletinde Kadılara Ve Müderrislere Verilen Ad, Din Bilginleri sorusunun 5 harfli cevabı nedir?

Bölüm: Bulmaca
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 hf. önce
0 kişi takip ediyor

Kolay Bulmaca Cevabı Bulma Robotu

Verilmiş Cevaplar


152021-02-24 00:16:01 #
Cevap :
Bulmacada 'Osmanlı Devletinde Kadılara Ve Müderrislere Verilen Ad, Din Bilginleri' nedir sorusunun cevabı:
Kare ve çengel bulmacada sorulan 'Osmanlı Devletinde Kadılara Ve Müderrislere Verilen Ad, Din Bilginleri' sorusunun yanıtı 5 harflidir ve cevaba ise ULEMA yazabilirsiniz.


Diğer cevaplar:
ULEMA kelimesinin eş anlamlıları..
 1. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 9 harfli ise cevaba Bilginler yazabilirsiniz.
Sözlükte ULEMA Nedir:
Ulema: Kelime anlamı alimler, bilginlerdir. Biraz daha açıklamak gerekirse müslüman ülkelerde eğitimli din alimlerinden oluşan sınıfa ulema denir. Ulema eğer erkekse kendisine alim, ulema eğer kadın ise alime denir. 

Ulema, her şeyden önce Kuran’a Hadislere ve bunların gerektirdiği diğer bilgiler yanında şer’i hukuka vakıf olmak zorunda idi. Ulema sınıfı, görevlerine göre şu şekilde kısımlara ayrılıyordu:

1. Fakihler: Şeriat hakkında araştırma yapanlar.
2. Kadılar: İslam hukukunun uygulayıcıları yani yargı gücünü temsil edenler.
3. Müderrisler: Eğitim işlerini yürütenler.
4. Müftüler: İbadet işlerini idare edenler.
Ulemanın başı Şeyhülislamdı. Bu itibarla görev ve mevkiye göre ulema sınıfında şu şekilde hiyerarşi söz konusu idi. Şeyhülislam, kazasker, müderris, kadı, müftü. Bunların altında imam, müezzin gibi görevliler yer almakta idi.

Ulema sınıfı, müderrislerle medreseye yani eğitime; kazaskerlik ve kadılık görevlileriyle yargı gücüne, adalet ve idareye; müftülüklerle dini işlere; imamlar ve müezzinlerle vasıtasıyla mescit, cami ve bunların cemaatlerine yani halka ve nihayet devlet hizmetlerinde olmayan halk uleması denilen şeyh, şıh, seyyid, şerif gibi adamlarla da tekke-zaviye yani tarikatlara- cemaatlere (halkın önemli bir kısmına) hâkimdiler. Bu statüler ve görevleri gereği ulema sınıfı, devletle-halk arasında köprü durumunda idiler.

Osmanlı Devleti’nin ilk yüzyıllarda devletle-ulema sınıfı arasında önemli bir mesafe bulunuyordu. Bu mesafe ulema sınıfını bir dereceye kadar özerk hale getiriyordu. Dolayısıyla şeriatla ilgili olan her konuda son söz ulemanındı. Devlet de bu özerkliği zımnen kabul ettiği için ulema sınıfı belli bir itibara, otoriteye ve imtiyaza sahip olarak, görevini hakkıyla yerine getirme imkanının buluyordu. 17. yüzyıllardan itibaren ulema devlete yaklaştıkça, siyasi otorite hakim duruma geçti, böylece ulema sınıfı özelliğini ve özerkliğini kaybetti.

Ulemanın oluşturduğu ilmiye sınıfının osmanlı devletinde 3 önemli görevi vardı:
1. Tedris ( Bilgi aktarma yani eğitim-öğretim görevidir),
2. Kaza ( İslam hukukuna göre hüküm verme yani yargı görevidir)  
3. İfta ( Yapılan işlerin şeriata uygun olup olmadığı konusunda fikir belirtme yani fetva görevidir).
İlgili bulmaca soruları:
  0 kişi beğendi


  Cevap Yaz


  ×
  Seç Değiştir  ×
  Seç Değiştir

  ×
  Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
  Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569  Bilgilendirme: Bulmaca sözlüğümüzde Haberturk, Hürriyet, Sözcü ve Posta gazetesinin günlük kare ve çengel bulmacalarının cevapları ve Bulmacahane, CodyCross gibi bulmaca oyunlarının cevapları yayınlanmaktadır. Ayrıca diğer gazete bulmaca cevapları, bulmaca kitabı, çapraz, karışık bulmaca cevaplarınıda sözlüğümüzde bulabilirsiniz. Bulmaca sözlüğümüzden arama yaparak bulmaca sorunuzdaki cevabı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cevap henüz sitemize eklenmemiş ise soru sor butonuna tıklayarak hemen cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

  Yakın zamanda para ödüllü online bulmaca çözebileceğiniz bulmaca servisimiz yayına alınacaktır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak en iyi bulmaca çözenler listelerimiz olacak.

  Sözlüğümüzde cevabını bulabileceğiniz bulmaca çeşitleri: CodyCross bulmaca soruları, çengel bulmaca, kare bulmaca, sudoku bulmaca, rakam bulmaca, kelime şifre bulmaca, altıgen çengel bulmaca, halka bulmaca, sözcük avı, yapboz bulmaca, labirent bulmaca, mozaik bulmaca, resimli kelime bulmaca, 7 farkı bulun, lekare bulmaca ve kim milyoner olmak ister soruları ve cevapları.

  Ayrıca bulmaca cevapları sözlüğümüzde aradığınız kelimenin eş anlamı, mecazen ve mecaz anlamları, eski dildeki karşılıkları, osmanlıca karşılıklarıi, zıt anlamlarını bulabilirsiniz.

  Unutmayın bulmaca çözmek zekanızı geliştirdiği gibi çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan alzheimer içinde doktorlar tarafından en önerilen çözümlerden biridir. Şimdiden güzel, sağlıklı günler dileriz..

  Soru Sor Bulmaca Sözlüğü
  Günün Bulmaca Cevapları  Arama
  Menü
  Kapat
  Hareket Dökümü
  Online Üyeler
  • İlaydaaknrc
   İlaydaaknrc
   Belirtmemiş
  • beste
   beste
   Belirtmemiş
  • SiyahBeyazDüşler
   SiyahBeyazDüşler
   Belirtmemiş
  • hera
   hera
   Belirtmemiş
  • Deniz mavi
   Deniz mavi
   Belirtmemiş
  • Berke59
   Berke59
   Belirtmemiş
  • Büşra Dere
   Büşra Dere
   Belirtmemiş
  • zeus
   zeus
   Belirtmemiş
  • Vurgun30
   Vurgun30
   Belirtmemiş
  • İrem
   iremugras123
   Kütahya
  Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×