Nedir.Org
 • 1
3240
10
Okunma
6
Cevap
1
Soru :

Para Darlığı bulmaca

Bulmacada Para Darlığı sorusunun 9 harfli cevabı nedir?
Bölüm: Bulmaca
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


152020-08-14 14:14:01 #
Cevap :
Bulmacada 'Para Darlığı' nedir sorusunun cevabı:
Kare ve çengel bulmacada sorulan 'Para Darlığı' sorusunun yanıtı 9 harflidir ve cevaba ise Deflâsyon yazabilirsiniz.


Diğer cevaplar:
Deflâsyon kelimesinin eş anlamlıları..
 1. Eğer bulmaca cevabınızdaki boşluk 11 harfli ise cevaba Para Darlığı yazabilirsiniz.
Sözlükte Deflâsyon Nedir:
Deflasyon : Ulusal paranın değerinin yükselmesi sonucu mal ve hizmetlerin fiyatlarının düşmesidir. deflasyon üretimin tüketimden, dış satımın dış alımdan çok olması durumunda görülür.
Rüzgar Deflasyonu : Toz, kum ve hatta çakılların rüzgar tarafından bir yerden diğer yere taşınmasıdır. Daha çok kurak bölgelerde görülür. Çünkü kurak bölgelerde, kuru, bitkisiz bir zemin, toz kum ve alüvyon gibi çimentolanmış çökükler bulunur ve kuvvetli rüzgarlar vardır. Deflasyonun şiddeti taşıma gücüne bağlıdır. Rüzgar taşıdığı toz ve kumları bir yerde biriktirerek kumul denilen kum tepelerini meydana getirir.

Deflasyon Nedir ? (Detay)


Deflasyon, genel olarak piyasada fiyatların belirli bir zaman aralığında sürekli düşüş göstermesi durumudur.[1] Bunun yanında enflasyon durumundan fiyat yükselişini durdurmayı ya da yavaşlatmayı veya enflasyon eğilimi karşısında fiyatları düşürmeyi öngören iktisat siyasetidir. Deflasyon, nicesel para teorisine dayanan bir siyasettir. Genellikle iktisadi durgunluk dönemlerinde, mal ve hizmet arzının talebini geçmesiyle beraber alım gücünün azaldığı durumlarda piyasadaki para arzının da azalmasından kaynaklanır. Deflasyonun üretim ve istihdam üzerinde olumsuz etkileri olur. Deflasyon, fiyatların artış hızının azalması anlamına gelen disinflation ile karıştırılmamalıdır. Disinflation, enflasyonun artış hızının azalması, deflasyon ise fiyatların azalmasıdır.

Deflasyon türleri


Charls Rist'e göre üç tür deflasyon vardır; 1 - Para deflasyonu: Banknotları tedavülden çekip imha etmek demektir. Ekim 1944'te Belçika, banknot ve hesapları bankada bloke ederek böyle bir işlem yapmıştır. Haziran 1948'de Almanya'daki işgal kuvvetleri, ödeme araçlarını yüzde doksanını hükümsüz saymış, Reichsmark'ı on buçuğa bir oranında Alman Markı'na çevirerek tedavüldeki para hacmini azaltmışlardı. 2 - Malî deflasyon: Devlet, bankaların devlet yararına çıkardıkları ödeme araçlarını karşıladığı zaman, deflasyoncu siyasetin başka bir şekli olan malî deflasyon ortaya çıkar. Kamu harcamalarını kısmaya veya vergileri arttırmaya dayanan bütçe fazlalığı siyaseti de malî deflasyonun bir şekli olarak ele alınabilir. Bu fazlalıklar ya kullanılmaz veya kamu borçlarının ödenmesine harcanır. 3 - Kredi deflasyonu: Deflasyonun üçüncü şekli olan kredi deflasyonu birçok şekilde gerçekleştirilir: Kredi isteklilerini daha ölçülü davranmaya zorladığı için iskonto sınırının yükseltilmesi; bankaların mevduatlarını arttırmaya zorlanmaları, açık piyasa siyaseti veya krediler ile kredi vermenin sıkı bir şekilde denetlenmesi. Fiyatların yükselmesini önlemek için ya arz ya da talep üzerinde durulabilir.

Deflasyonun Etkileri


Deflasyon, refahı frenler. Çünkü bir ekonomide hammadde,işgücü gibi faktörlere sahip olması yetmez. Üretimin de artması gerekmektedir. Üretim artışı da para miktarina ve fiyatların yükselmesine bağlıdır. Deflasyon, işsizlik yaratır. Çünkü para yetersizliğinden veya düşük karları azaltmasından dolayı üretimin kısılması emek talebini de daraltır. Deflasyon, ücretleri düşürür. Çünkü deflasyonda karlar azalır, fiyatlar iner. Deflasyon, tüketimi kısar. Çünkü kişilerin gelirleri azalmıştır. Deflasyonda, alıcılar karlı çıkar, borçlular zarar eder. Sabit gelirliler ise piyasadaki dengesizlikler pek ilgilenmediklerinden zarara uğramayacaklardır. Buna karşılık, firmalar büyük kayıplara uğrayabilir.

Deflasyona karşı alınabilecek tedbirler


Ucuz faizle bol kredi imkânları sağlamak Harcamaları özellikle, otonom yatırımları(devletin yaptığı yatırımlar) fazlalaştırmak. Gelir ve kurumlar vergisini, yatırımları arttıracak biçimde ayarlamak. Yüksek ücret politikası uygulamak. Tüketim kredilerini attırmak.
0 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569Bilgilendirme: Bulmaca sözlüğümüzde Haberturk, Hürriyet, Sözcü ve Posta gazetesinin günlük kare ve çengel bulmacalarının cevapları ve Bulmacahane, CodyCross gibi bulmaca oyunlarının cevapları yayınlanmaktadır. Ayrıca diğer gazete bulmaca cevapları, bulmaca kitabı, çapraz, karışık bulmaca cevaplarınıda sözlüğümüzde bulabilirsiniz. Bulmaca sözlüğümüzden arama yaparak bulmaca sorunuzdaki cevabı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cevap henüz sitemize eklenmemiş ise soru sor butonuna tıklayarak hemen cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

Yakın zamanda para ödüllü online bulmaca çözebileceğiniz bulmaca servisimiz yayına alınacaktır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak en iyi bulmaca çözenler listelerimiz olacak.

Sözlüğümüzde cevabını bulabileceğiniz bulmaca çeşitleri: CodyCross bulmaca soruları, çengel bulmaca, kare bulmaca, sudoku bulmaca, rakam bulmaca, kelime şifre bulmaca, altıgen çengel bulmaca, halka bulmaca, sözcük avı, yapboz bulmaca, labirent bulmaca, mozaik bulmaca, resimli kelime bulmaca, 7 farkı bulun, lekare bulmaca ve kim milyoner olmak ister soruları ve cevapları.

Ayrıca bulmaca cevapları sözlüğümüzde aradığınız kelimenin eş anlamı, mecazen ve mecaz anlamları, eski dildeki karşılıkları, osmanlıca karşılıklarıi, zıt anlamlarını bulabilirsiniz.

Unutmayın bulmaca çözmek zekanızı geliştirdiği gibi çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan alzheimer içinde doktorlar tarafından en önerilen çözümlerden biridir. Şimdiden güzel, sağlıklı günler dileriz..

Soru Sor Cevapsız Sorular Bulmaca Sözlüğü
Benzer Sorular
İlgili Aramalar
 1. para darlığı
 2. para darlığından kurtulmak için dua
 3. para darlığı ne demek
 4. para darligi nedir
 5. piyasalarda para darlığı
 6. piyasalarda para darlığı bulmaca
 7. piyasalarda para darlığı codycross
 8. ekonomide para darlığı ve durgunluk anlamına gelen sözcük aşağıdakilerden hangisidir
Günün Bulmaca CevaplarıGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • BVS
  BVS
  Belirtmemiş
 • Elif Aslan
  Elif Aslan
  Belirtmemiş
 • Angeel
  Angeel
  Belirtmemiş
 • Karadut
  Karadut
  Belirtmemiş
 • Sevimlişey
  Sevimlişey
  Belirtmemiş
 • Yusuf Çakır
  Yusuf Çakır
  Belirtmemiş
 • Kutaysalman
  Kutaysalman
  Belirtmemiş
 • faruksoysal
  faruksoysal
  Belirtmemiş
 • Vurgun3
  Vurgun3
  Belirtmemiş
 • Ennur
  Ennur
  Belirtmemiş
 • melek9878
  melek9878
  Belirtmemiş
 • busegörken58
  busegörken58
  Belirtmemiş
 • mountaingoat
  mountaingoat
  Belirtmemiş
 • YolunYolcusu2
  YolunYolcusu2
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • Mucize Uğurböçek
  Mucize Uğurböçek
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya