• 1
3
Okunma
998
Cevap
2
Soru :

PLATONUN VARLIĞI

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz.
Bölüm: Felsefe
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


12016-01-12 11:17:43 #
Cevap : Platon'a göre varlık görünüşler dünyası ve idealar dünyası olmak iki evren vardır. Gerçek bilgi, ideaların bilgisidir. İdealar değişmez, gözle görülemez, duyularla algılanamaz olan varlıklardır. İdealar ancak akıl yoluyla bilinebilir. Bunu da filozoflar yapabilir.
0 kişi beğendi
02016-01-11 21:19:34 #
Cevap : Antik çağın önde gelen düşünürlerindendir. Platon kendincen önceki tabiat ve insana dayalı felsefetik anlayışı biraz daha geliştirerek varlık felsefesini öne sürmüştür. Platona göre felsefe sadece insan ve tabiatı konu almamalı, varlığın ilk halini oluşturan özü  sorgulamalı. Platonun savunduğu varlık felsefesinin temelinde idealer yatmaktadır. Metafiziğe dayanan bu görüşte dünya iki şekildedir. İçinde yaşadğımız duyular dünyası , gerçek , ulaşılması amaçlanan (idealer) dünyasıdır. Platona göre içinde yaşadığımız duyular dünyasındaki her şey kopyadır. Bu kopyaların özünü idealer dünyası oluşturmaktadır. Duyu organlarımızla algıladığımız bir çiçek, bir ağaç veya bir masa gerçek olmayıp idealer dünyasının bir yansımasıdır. Bunu insanlar algılayamaz çünkü insanlar taklit dünyasının esiri olmuş durumdadır. Bu esirlik insanların kopya her şeyi gerçek zannetmesi ve gerçek dünyaya (idelar) ulaşmasını engellemektedir.Platonun varlık felsefesinde bu düşüncler ağır basmaktadır.
0 kişi beğendi


01 | Platonun Mağara Benzetmesi

Platon'un bir "Mağara benzetmesi" vardır ; Yeraltında bir mağarada yaşayan bir takım insanlar olduğunu düşünür. Bu insanlar sırtları mağaranın girişine dönük oturmaktadırlar. Elleri ve ayakları bağlıdır ve yalnızca mağaranın duvarını görebilmektedirler. Arkalarında yüksek bir duvar vardır. Yine bu duvarın arkasında insana benzer bir takım görüntüler , duvarın üzerinde bir takım değişik cisimler tutmaktadırlar. Bu cisimlerin arkasında bir ateş yandığı için cisimlerin gölgesi mağaranın duvarlarına yansır. Mağarada yaşayanların.. - Yazıya Git..

02 | Platonun Bilgi Kuramı

Özet : Platon'un bilgi felsefesi varlık görüşüne dayanır. Platon'a göre varlık görünüşler dünyası ve idealar dünyası olmak iki evren vardır. Gerçek bilgi, ideaların bilgisidir. İdealar değişmez, gözle görülemez, duyularla algılanamaz olan varlıklardır. İdealar ancak akıl yoluyla bilinebilir. Bunu da filozoflar yapabilir.Platon'un Bilgi Kuramı (Detay)Platon’un ünlü İdealar kuramını incelemeye almadan önce, onun evreni algılayış biçimini kısaca irdelemekte yarar vardır. Yapıtları bu amaçla incelendiğinde, Cumhuriyet isimli eserinde yer alan.. - Yazıya Git..

03 | Platonun İdealar Kuramı

Platon’un İdealar Kuramı üzerine neler inşa edebildiğini görmeden önce, idea kelimesinin Platon için ne ifade ettiğini anlamalıyız. İdealar yalnızca nesnelerin düşünsel karşılıkları değildir. Nesnelerin olduğu kadar, nesnesel karşılığı bulunmayan, “adalet, eşitlik, güzellik” gibi soyut kavramların da, kendi ideaları vardır. Ve idealar evreninde, idealar, en üstlerinde Platon’un Tanrı ile özdeşleştirdiği “İyi İdeası”nın da bulunduğu bir sıra düzeni içindedirler. Somut nesnelerin olduğu kadar soyut kavramların da ideaları olduğunu.. - Yazıya Git..

04 | Platonun Felsefesi

Eflatun'un felsefesini, beş önemli kuram içerisinde toplamak mümkündür. Bunlar, “bilgi”, “idealar”, “ruhun ölümsüzlüğü”, “evrendoğum” (Cosmogonie, Cosmogony - Evren'in oluşumunu inceleyen bilim dalı) ve “devlet” ile ilgili kuramlarıdır. Eflatun, bütün yaşamı boyunca hocası Sokrates'den edindiği ilham ile gerçek bir ahlakçı olarak kalmış, tüm bu kuramları, etik ağırlıklı görüşlerle irdeleyerek geliştirmiştir. Sokrates ve Eflatun'a göre felsefenin ana ereği, insanın mutluluğu ve yetkin.. - Yazıya Git..

05 | Varlığın olmadığını savunan görüşler

Varlığın olmadığını savunan görüşler hangileridir?
A) Nihilizm – Niçe, Taoculuk – Lao Tse
B) Realizm – safdil, kritik, doğrudan.
- Yazıya Git..

06 | Platonun iki dünya anlayışı

Platonun nesneler dünyası ve idealar dünyasının açıklaması nedir? - Soruya Git..

07 | Varlığın ne olduğu problemi

Varlığın ne olduğu problemi münazara. Varlık nedir ? - Soruya Git..

08 | Platonun Ontolojik Görüşü

Platonun Ontolojik Görüşü? Platonun varlık ve bilgi felsefesi nedir? - Soruya Git..

09 | Varlığı anlamanın ilke ve yasaları nelerdir

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..


Benzer SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Darthwader
  Belirtmemiş
 • Okacan
  Belirtmemiş
 • sevilklç0101
  Belirtmemiş
 • Mavilina
  Belirtmemiş
 • Sen ihanet ettin
  Belirtmemiş
 • Melih00005
  Belirtmemiş
 • iremugras123
  Kütahya