Nedir.Org
 • 1
23312
2
Okunma
29
Cevap
1
Soru :

Politik risk, globalizm ve küreselleşmenin dünya ülkelerine etkileri.

Bu soruya açıklama yazılmamış..
Bölüm: Diğer
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 hf. önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


332020-11-22 23:00:22 #
Cevap : Şirketler rekabet üstünlüğü elde etmek ve karlılıklarını arttırmak, istikrar sağlamak ve uluslararası ekonomik entegrasyonda güçlü bir yer kazanmak amacıyla uluslararası çalışırlar. Çokuluslu şirketleri uluslararası arenada çalışmalarının avantajlarının yanısıra oluşabilecek dezavantajlar da vardır. Örneğin yatırım yapılan ülkede meydana gelebilecek yasal, etik, kültürel, politik vs. nedenlerden meydana gelebilecek anlaşmazlıklar bunlardan bazılarıdır. Şirketlerin bu gibi risklerle başa çıkmak ve minimum zarar görmek amacıyla bazı önlemler almak, taktikler kullanmak durumundadırlar.

Ülkelerin birbirleri arasında politik işbirliği içinde olması, işletmelerinin uluslararasılaşmasını ve yurtdışı faaliyetlerini istikrarlı bir şekilde yürütebilmesini mümkün kılan en önemli etkenlerdendir. Ülkelerin bağlı bulundukları organizasyonlar, dahil oldukları uluslararası anlaşmalar, o ülkenin işletmelerinin önünü uluslararası işletmeciliğe açması açısından önemli rol oynamaktadır. Yatırım yapılacak ülkedeki politik istikrarsızlıklar, ithal yasakları, gümrük vergileri, kota ve ambargolar siyasal açıdan güvensiz ve yüksek risk taşıyan bir ortam meydana getirmektedir.

Uluslararası yönetimde politik risk, çokuluslu şirketlerin yabancı yatırımlarının evsahibi ülkenin politikaları tarafından sınırlanmasıdır. Politik risk genellikle seçimler, hükümet değişiklikleri, vergi değişiklikleri, grevler, yasal düzenlemeler, halk gösterileri, yapısal çökmeler gibi gelişmelerle tanımlanır. Şiddet içeren siyasi aktiviteler, terorizm, adam kaçırma, askeri darbe, etnik ve ırk savaşları, sivil savaş gibi durumlar da politik riski oluşturan olaylardan bazılarıdır.

Çok uluslu işletmeler bir ülkeye yatırım yapacakları zaman o ülkenin ortam koşullarını da incelemek zorundadırlar. Bunun nedeni; politik durum, rekabet, teknolojik gelişmişlik seviyesi, sosyo-kültürel değişmeler gibi konularda doğru tahmin ve kararlar almalarını sağlamak ve bu bilgilere dayanan uzun dönemli planlarını içeren konularda doğru yaklaşımlar sağlamaktır.

Uluslararası işletmecilikle uğraşan işletmeler, yatırım yapmayı düşündükleri evsahibi ülke ve dünya politik yapısını ve taşıdığı riskleri de iyi bilmek istemektedirler. Çokuluslu işletmelerdeki ortak hareket tarzlarından birisi de, ana ülkeye yakın politik eğilimleri benimsemiş ve politik istikrarlı sayılabllecek ülkelere yatırım yapma isteğidir. Ülkelerin birbirleriyle savaşları, devrimler, sık sık hükümet değişimleri ve politlk karmaşalar hem ulusal hem de uluslararası düzeylerdeki yatırımları büyük ölçüde etkilemektedir.

Globalleşme (Küreselleşme), ürünlerin, fikirlerin, kültürlerin ve dünya görüşlerinin alış verişinden doğan bir uluslararası bütünleşme sürecidir. Devletler odağında küreselleşme, siyasi, ekonomik ve sosyal ilişkilerin sıkılaşarak tüm dünyada yaygınlaşması, ideolojik farklılıklardan beslenen kutuplaşmanın çökmesi, toplumsal farklılıkların ve dini inanışların daha iyi tanınması, devletler arasındaki bağların güçlenmesi gibi farklı görünen fakat birbirleriyle ilişkili olan değerlerin ve olguların tüm dünyaya yayılmasıdır.

Küreselleşme devletlerin gelişme süreçlerinin her aşamasında önemli rol oynamıştır. Küreselleşme her zaman devletle etkileşimde bulunmuştur. Son yüzyıllarda toplumların sosyal, kültürel ve siyasi hayatlarına etki ederek dünyayı yönlendirme konusunda güç kazanmıştır.

 

 

hantol 1 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Dünya Üzerindeki Okyanuslar

Kıtalar arasındaki büyük çukurlarda kalan geniş ve derin su kütlelerine okyanus denir. Okyanuslar denizlere göre çok daha geniş ve derindir. Ortalama derinlikleri 3 bin metre olan okyanuslar dünyamızın üçte ikisini kaplarlar. Dünyada beş okyanus vardır. bunlar; Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu, Hint Okyanusu, Güney Okyanusu ve Arktik Okyanus. Bunların arasında dünyanın en büyük  okyanusu ise Büyük Okyanus’tur. büyüklük sırasına göre okyanuslar ve belli başlı özellikleri şöyledir; 
1. Büyük Okyanus
Dünya’nın en büyük okyanusu olan.. - Yazıya Git..

02 | Dünyanın Kendi Etrafındaki Hareketi Sonucu Neler Meydana Gelir

Dünyamız iki türlü hareket eder; kendi etrafında ve Güneş'in etrafında dönüş yapar. Biz kendi ekseni etrafındaki hareketinden bahsedelim.Dünyanın kendi etrafındaki hareketiDünya batıdan doğuya doğru devam eden 1 tam dönüşünü 24 saatte tamamlar. Bu harekete eksen hareketi de denir. Dünyamız bu eksen hareketini yaparken Ekvator'da saatte 1670 kilometrelik bir hıza ulaşır.Kutuplara gittikçe azalan bu hız, kutup noktalarında 0’a iner. Bu nedenle Ekvator'dan kutuplara gidildikçe gündoğumu ve günbatımı uzar.Dünya’nın 24 saatte tamamladığı, kendi.. - Yazıya Git..

03 | Dünya üstünde farklı noktalarda ağırlık ve kütle nasıl değişir

Dünya'da bir cismi ele alırsak yükseğe çıkıldıkça ağırlığı azalır, kutuplara gidildikçe ağırlığı artar, ekvatora gittikçe ağırlığı azalır. Detaylı Ağırlık ve Kütle KonusuKütlenin Özellikleri:
Kütle degismeyen madde miktaridir.
Esit kollu terazi ile ölçülür.
Skaler bir büyüklüktür.
Birimi Kg dir.
Degeri uzayin her noktasinda aynidir. Degismez. Ağırlığın Özellikleri:
Agirlik, bir maddenin kütlesine etki eden yer çekimi kuvvetidir.
Dinamometre ile ölçülür.
Vektörel bir.. - Yazıya Git..

04 | Dünyanın Hareketleri Ve Sonuçları

Dünyanın Hareketleri ve SonuçlarıDünyamızın iki türlü hareketi vardır.1. Kendi ekseni etrafında dönmesi2. Güneş’in etrafında dolanması.Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi- Eksen, dünya’nın merkezinden geçen ve bir ucundan öbürüne uzanan hayali bir çizgidir.- Hareket yeri; Kendi ekseni etrafında,- Hareket özelliği; Dönme hareketi,- Hareket süresi; 24 saat (1 gün)’dürBundan dolayı dünyanın kendi ekseni etrafındaki dönüşüne günlük hareket de denir.- Dünya kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru döner.Dünya’nın Güneş’in.. - Yazıya Git..

05 | Dünyanın Güneş Etrafındaki Dolanma Hareketi İle Ne Oluşur

Dünyanın güneş etrafındaki dolanma hareketi sonucu en önemli etki mevsimlerin oluşmasıdır. Çünkü eksen eğikliği nedeniyle dünya güneş etrafında döndükçe güneşin ışınlarının dünyaya geliş açısı değişir ve dünyanın bir yarım küresi yaz yaşarken diğer yarımküresi kış mevsimine girer. Örneğin kutuplar 6 ay güneş ışığı alamazlar ve gece gündüz süreleri değişir.Bu kısa bilgiyi paylaştıktan sonra dünyanın güneş etrafında dolaşmasının neden olduğu diğer değişikliklerin listesini aşağıda sizin için derledik... - Yazıya Git..

06 | Dünyadaki körfezler

Dünyadaki körfezler, kanallar ve boğazlar - Soruya Git..

08 | Dünyanın en büyük su nakil projesi nedir?

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

10 | Dünyanın hareketleri nelerdir

Dünyanın hareketleri nelerdir yani kaç çeşit hareketi vardır özellikleri nedir? - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Yaman Hatice
  Yaman Hatice
  Belirtmemiş
 • Darthwader
  Darthwader
  Belirtmemiş
 • Veli Karcı
  Veli Karcı
  Belirtmemiş
 • Nazlıceylanım
  Nazlıceylanım
  Belirtmemiş
 • dua
  dua
  Belirtmemiş
 • Şeyma Taşyürek
  Şeyma Taşyürek
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • bilgilenelim
  bilgilenelim
  Belirtmemiş
 • wwqter
  wwqter
  Belirtmemiş
 • Ali osman taşkın
  Ali osman taşkın
  Belirtmemiş
 • morfon dead
  morfon dead
  Belirtmemiş
 • kardelen cik
  kardelen cik
  Belirtmemiş
 • Zekeriya Tatlıcı
  Zekeriya Tatlıcı
  Belirtmemiş
 • Ask4746
  Ask4746
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×