Nedir.Org
 • 1
9849
1
Okunma
4
Cevap
1
Soru :

Proje basamakları

Proje basamakları sorusunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz?

Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


162021-03-09 00:15:47 #
Cevap :

Proje Basamakları


Proje, öğrencinin ilgisini çeken, daha çok anlatılan dersle ilgili yapılabilecek özelliğe sahip, merak uyandıran bir konu veya problemin seçilmesiyle başlar. Öğrenci ilgi duyduğu proje konusunun yürütülmesinde takip edeceği adımları içeren bir çalışma planı hazırlar ve öğretmenine sunar. Projesi için onay alan öğrenci faaliyetlerine ayrıntılı olarak başlar. Bu süreçte sırasıyla öğrenci aşağıdaki basamakları takip edebilir.

Ancak teknolojik bir araç geliştirilecekse, teknolojik araç geliştirme basamakları takip edilmelidir.

1- Kaynak tarama
Daha önce yazılmış olan kaynakları veya yapılanları inceler. Buradaki temel amaç, proje ile ilgili bilgi ve kavramları yeterli düzeyde anlamaktır. Eğer problemin amacı teorik bilgi ve çalışma gerektiriyorsa bu bölümde daha önce bu alanda yapılan çalışmalar özetlenip, bu alanda ne yapılıp yapılmadığı derinlemesine irdelenip yazılı hale getirilir.

2- Amaç ve alt amaçları belirleme
Proje konusunu araştırılabilir bir yapıya kavuşturur. Yani projesinin amaç ve alt amaçlarını yazar.

3- Yöntem ve tekniği belirleme
Projenin doğasına uygun bir araştırma yöntemi belirler. Örneğin projesi bir deney tasarlayıp yürütmeyi mi, döküman analizini mi yoksa bir anket çalışmasını mı gerektirecek? buna karar vermelidir. Bu süreçte aynı zamanda projesi için gerekli olan verileri ne zaman ve nasıl toplayacağını da belirtmelidir. Gözlem veya deney türü ile birlikte kullanacağı veri toplama araçlarını da belirlemelidir.

4- Veri toplama
Bu veri toplama araçlarını bilimsel bir yapıya kavuşturur (geçerlik ve güvenirlik kontrolü) ve bunları kullanarak verilerini toplar.

5- Tablo ve grafik oluşturma
Topladığı verileri belirli tablolara işler veya yazılı döküman haline getirir ve düzenler. Bazen tabloların anlaşılmasını kolaylaştırmak için onları grafiklere de dönüştürebilir.

6- Sonuçları yorumlama
Grafiklerin veya yazılı dökümanlardaki verilerin ne anlam taşıdığını projesinde belirttiği problemleri de dikkate alarak yorumlar ve buradan bazı sonuçlara varmaya çalışır.

7- Rapor yazma
Bu süreçte yaptıklarını, çalışma planını da dikkate alarak ayrıntılarıyla anlatan bir rapora dönüştürür. Bununla birlikte proje raporu belirli kriterler dikkate alınarak hazırlanmalıdır.

8- Sunum hazırlama
Gerekirse öğretmen sonuçlanmış projelerin öğrenciler tarafından sınıfta sunulmasını da isteyebilir. Bir çok okulumuzda projeler yıl sonunda açılan okul sergilerinde ziyaretçilere sunulmaktadır. Bu durumda, rapor poster haline dönüştürülmelidir. Standart bir değerlendirme formu ile projeler değerlendirilmeli ve başarılı projeler mutlaka ödüllendirilmelidir.
0 kişi beğendi


Resme gizlenmiş kaç film bulabilirsiniz?
Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

AÖF Akademik Takvim

01 Mart 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Ara Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi ara sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
10 - 11 Nisan 2021 Bahar Dönemi Ara Sınavı
19 Nisan 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi dönem sonu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
29 - 30 Mayıs 2021 Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı
28 Haziran - 01 Temmuz 2021 Yaz Okulu Kayıt ve Ders Seçme
09 Temmuz 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Yaz Okulu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, Yaz Okulu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
08 Ağustos 2021 Yaz Okulu Sınavı
Eğitim-Öğretim Bölümü Yeni Sorular


Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Fatih Çam
  Fatih Çam
  Belirtmemiş
 • Ecrin Nisa
  Ecrin Nisa
  Belirtmemiş
 • ArdaPat
  ArdaPat
  Belirtmemiş
 • Dillen
  Dillen
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Hera
  Hera
  Belirtmemiş
 • İncinmişsin dedi
  İncinmişsin dedi
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Kas
  Kas
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • Limon çiçeği
  Limon çiçeği
  Belirtmemiş
 • Kaan12
  Kaan12
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • Vodafone
  Vodafone
  Belirtmemiş
 • Meryem Doğru
  Meryem Doğru
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
AÖF Test Çöz Uygulamamız
762.764 Soru
İNDİR - Şimdi Play Store'da.
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×