• 1
4
Okunma
2573
Cevap
2
Soru :

Renklerin fizyolojik etkileri

Renklerin fizyolojik etkileri nelerdir ?
Bölüm: Resim
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


42015-12-02 11:13:10 #
Cevap : Renklerin İnsan Fizyolojisine Olan Etkileri
Renk ses gibi bir titreşim olayıdır. Rengi belirlemek için;
1 Işık
2 Görünen yüzey
3 Gören göz üçlemesi gerekir.

Işık ve renk bir enerjidir. Renk gözle algılanan bir ışık olayıdır. Işığın eşya üzerine çarpması ile yansıyan ışınlarda göz yoluyla duyumsanıp algılanabilen bir “elektromanyetik” olaydır.

Işık tayf renklerinden meydana gelmiş bir enerjidir. Işık aslında beyaz bir ışık değildir. Güneş ışığı tayf renkleri halinde birbirine girişmiş olarak objeler üzerine düşer ve onu aydınlatır. 

İngiliz fizikçisi Ishak Newton 1670’ de güneş ışığını elmas bir prizmadan geçirdi. Karanlık bir odada ince bir delikten ışık geçirip ışığı tıpkı gökkuşağındaki “yedi” renge ayırdı ve renk bilgisinin temelini ortaya attı. 

Gözlerimiz ve kulaklarımız belli frekanstaki titreşimlere sahiptir. Kızıl ötesi ve mor ötesi dalga boyları arasındaki moleküler titreşimleri algılamaktayız. Renklerin kırılma açılarına göre spektrumdaki dizilimleri; 1. Kırmızı 2. Turuncu 3. Sarı 4. Yeşil 5. Mavi 6. Lacivert ve 7. Mor’dur.

İnsan bedeninde 7 çakra vardır.
Bunlar şu şekildedir:
1.Kök çakra; rengi kırmızıdır.
2. karın çakrası; rengi turuncudur.
3. Solar Pleksus çakrası; rengi sarıdır.
4. Kalp çakrası; rengi yeşildir.
5. Boğaz çakrası; rengi mavidir.
6. Üçüncü göz çakrası; rengi laciverttir.
7. Taç çakra; rengi mordur.

İnsan bedeni biorobotik bir yapıya sahip olduğundan elektromanyetik bir alana yani auraya sahiptir. Ve dışarıdan gelen foton (ışık) auraya değdiğinde kırılarak bedenimizin belirli yerlerine yansır. Bedenimizin enerji merkezlerinden (çakralarından) dolayı ışık, kirlian fotograflarında farklı renklerde görülmektedir. Bu fotograflardaki renklere baktığımızda hangi renk yoğunsa, o bölgedeki çakraya enerjinin yoğun geldiğini anlıyoruz. Diğer renklerin az olması ise, o bölgede ‘enerji tıkanıklığı’ olduğunu, enerji zamanla o bölgede kristalleştiğinden dolayı, o bölgelere enerjin yoğun gelemediğini görüyoruz.

Sağlığımız ve organlarımızın dengede olması, organlarımızın kendilerine özgü bir titreşim frekansı içinde bulunmalarını gerektirir. Hastalık sırasında bu “özgün titreşim” hali sapmalar gösterir. Nasıl bio manyetik etkiler dengeler kurarak, sonunda şifa bulan tedaviler yapıyorsa, renklerde taşıdıkları ya da yayınladıkları titreşim frekansıyla organizmada tedaviler yapabilmektedir. Renk tedavisi, hastalığı meydana getiren titreşimleri değiştirerek organizmanın normal işlevine kavuşmasını sağlar. Titreşimlerin düzensizleşmesinin temelinde ise negatif düşünceler yatar. Bu düşünceler vücuddaki belli bölgelerde, enerjinin kristalize olmasına sebep olur ve oralardaki enerji akışı yavaşlar. Bu da daha sonra stres halinde kendini gösterir. Bu stres giderilmediği takdirde de kronikleşebilen rahatsızlıklar ortaya çıkar.

Renklerin fizyolojik etkileri

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
12015-12-02 11:14:51 #
Cevap : İlginç bir örnek:
Renklerin insan davranışına etkilerinden söz ederken en çarpıcı ömeklerden biri de Baker-Miller pembesi ismiyle bilinen (Benjamin Moore 1328 ile hemen hemen aynı) renktir, olgunlaşmamış karpuzun pembesi olarak da tarif edilebilir. Bu renk özellikle hapishanelerde daha saldırgan hükümlülerin sakinleştirilmesi için kullanılmıştır. Dr. Alexander Schauss, (Plı.D., director of the American Institute for Biosocial Research in Tacoma Washington) bunu ilk yayınlayan kişi olup, öfkenin bastırılması ve anksiyeteye karşı kullanmıştır. Ve diyor ki: "eğer kişi öfkeli ve agresif olmak istese bile bu pembenin varlığında olamıyor, kalp kasları daha fazla çalışamıyor, açıkça trankilizan etkisi var ve enerjinizi emiyor.

Renk körü olan hastalar bile bu pembe odalarda trankilize olmaktadır". Ama ne yazık ki etkisinin uzun süreli olmadığı, vücut bunu dengeleyince eski duruma dönüldüğü de bilinmektedir. Bu arada aynı etkiden faydalanmak üzere ve konuk takım oyuncularını trankilize etmek amacıyla Amerikan futbolunda, konuk takım soyunma odasının duvarları sözünü ettiğimiz pembe ile boyanmak suretiyle kullanılmıştır. Ama etkinliği anlaşıldıktan sonra duruma hemen bir çözüm bulunmuştur. Şu anda geçerli Western Athlethic Conference (WAC) kurallarına göre ev sahibi takımın odasının rengi neyse, misafir takımın da öyle olması zorunludur
0 kişi beğendi


01 | Renklerin Anlamı

RENKLERİN ALGILANAN ETKİLERİ / ANLAMI
MAVİ : Koyu tonlarda ya da yoğun olarak kullanıldığında moral bozan, kasvet veren bir etki, açık tonlarda kullanıldığında veya beyazla karıştırıldığında yatıştırıcı ve güven veren bir etki yaratmaktadır.
Mavi sindirmeyi ve korumayı sembolize eder.

YEŞİL :Kullanıldığı mekanda sakin, barışçıl, hassas, yumuşak bir etki yaratmaktadır. Neşe ve sükuneti ifade etmektedir.

SARI : Kullanıldığı mekanda uyaran, neşelendiren, dikkat çeken bir etki yaratmaktadır... - Yazıya Git..

02 | Renklerin Karışımları Tam Liste

Hangi renkle hangi rengi karıştırırsanız hangi rengi elde edersiniz.Alfabetik tam sıralı liste:Açık Bakır = yaldız + kahverengi + kırmızıAçık Kızıl = Turuncu + morAçık Mavi = Mavi + beyazAçık Mor = Pembe + morAçık Nar Çiçeği = Turuncu + beyaz + kırmızıAçık Turkuaz = Mavi + Yeşil + BeyazAçık Yeşil = Mavi + Yeşil + Siyah + BeyazAçık Yeşil = Sarı + az maviAçık Yeşil = Sarı + yeşilAçık Yeşil = turkuaz + siyahAhşap = Toprak sarısı + az taba + az beyazAltın Sarısı = Sarı + Az kırmızı + Çok az maviAltın Sarısı = Sarı +.. - Yazıya Git..

03 | Renklerin Psikolojik Özellikleri

RENKLERİN PSİKOLOJİK ÖZELLİKLERİ : Ateşin sarı - kırmızı rengi sıcak renk çağrışımını; buzun mavi - yeşil rengi soğuk renk çağrışımını oluşturması, rengin sıcakve soğuk renkler olarak ikiye ayrılmasına neden olmaktadır.SICAK RENKLER : Kırmızı, sarı, turuncuSOĞUK RENKLER : Yeşil, mor, maviAra renklerden mor ve yeşil kendilerini oluşturan sıcak vesoğuk renklerin miktarına bağlı olarak değişir. Kesin bir sınır koymak mümkün değildir.Renk, görsel olarak algılanan, bir çok duygusal etkinliğe sahip olan ve estetik amaçlara hizmet veren bir.. - Yazıya Git..

04 | Renklerin Karışımları Ve Sonuçları

Sarı + Mavi = YeşilMavi + Az Sarı = Koyu YeşilSiyah + Sarı = Yaprak Yeşili2 ölçü sarı + 1 ölçü mavi = Çağla yeşiliSiyah + Beyaz = GriSiyah + Beyaz + Sarı = Kum GrisiSiyah + Beyaz + Az Mavi = Sıcak GriMavi + Kırmızı = MorMavi + Çok Kırmızı = ErguvanMavi + Kırmızı + Beyaz = EflatunKırmızı + Çok Mavi = LacivertMavi + Mor + Beyaz = Çivit MavisiMavi + Yeşil = TurkuazMavi + Yeşil + Beyaz = Açık TurkuazKırmızı + Az Sarı + Az Siyah = Kahve Kırmızı + Kahve rengi = Kiremit RengiTuruncu + Kahve rengi= TabaBeyaz + Kırmızı = Pembe3 ölçü kırmızı +.. - Yazıya Git..

05 | Renklerin Özellikleri

Sıcak Renklerin Özellikleri
(Kımızı, Turuncu, Sarı)
Sicak renkler; aktif olup canli, tahrik edici ve gösterisli bir özellige sahiptirler. Bir oda dekorasyonu na canlilik ve çesni verirler. Bir yeri aslindan daha küçük gösterirler. Sicak renkler, sogukta ve serin yerlerde kullanilirsa sicaklilik ve canlilik verirler. Fakat sicak ortamda kullanilirsa, bunaltici ve rahatsiz edici bir etki yaratirlar.

Soğuk Renklerin Özellikleri
(Yeşil, Mavi, Mor)
Soğuk renkler, insanın üzerinde hoş serin, dinlendirici ve tazelik verici etkileriyle.. - Yazıya Git..

06 | Fizyolojik nufus yoğunluğu nedir

Fizyolojik nufus yoğunluğu nedir - Soruya Git..


Benzer SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Darthwader
  Belirtmemiş
 • Okacan
  Belirtmemiş
 • sevilklç0101
  Belirtmemiş
 • Mavilina
  Belirtmemiş
 • Sen ihanet ettin
  Belirtmemiş
 • Melih00005
  Belirtmemiş
 • iremugras123
  Kütahya