• 1
7
Okunma
4725
Cevap
2
Soru :

Resim çemberi hayatımızda ne için kullanılır neden adı böyledir ve bize katkıları yani renk çarkı nın özellikleri nelerdir kısaca özetleyebilirmisiniz?

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz.
Bölüm: Resim
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


42016-02-16 10:01:23 #
Cevap : Renk Çemberi Nedir?
Renk çemberi ana ve ara renkler ile bütünleyici renklerin aralarındaki ilişkiyi gösteren çember şeklinde bir yapıdır. Renk çarkı renkleri analiz etmemize yardımcı olur.

Günlük Hayatta Nerelerde Kullanırız
Pek çok yerde mesela boya sanayinde bir boya almaya gittiğimizde bu çemnerden bir renk seçeriz. Mesela kıyafet sipariş vericez yine bu çarkı kullanırız rengi için. Araba alacaksınız mesela hangi renk olacağını burdan seçebiliriz. Mesela mimarlar tonları kıyaslamak için, dekarasyoncular yine aynı şekilde renk uymlarını karşılaştırmak için bu çemberden faydalanır. Örneğin yine modacılar çok kullanır.

Renk Çarkının Özellikleri
Çemberdeki komşu renkler birbirinin benzeri; karşılıklı renkler ise birbirinin tamamlayıcısıdır. Benzer renkler daha dinlendirici, sakin bir ortam sağlamaya yardımcı olurken; tamamlayıcı renkler ortamda denge sağlamaya yardımcı olur. Ayrıca bu çarkı çok hızlı bir şekilde döndürürsek bu renklerin biraraya gelerek beyaz ışığı oluşturduklarını görebiliriz.

Renk Çemberi Yapımı
Renk çemberi, önce ara va ana renkler yardımıyla yapılır. Çember 6 eş parçaya bölünerek önce ana renkler olan sarı, kırmızı ve mavi renklere boyanır. Daha sonra bu renklerin karışımıyla elde edile ara renkler boyanır. Renk çemberinin 12 renk olanları da vardır. Bunlar sadece belli renklerden oluşurlar. Sarı, kırmızı ve mavi ana renklerdir. Yeşil, mor ve turuncu ise ara renklerdir. Yeşil, mavi-sarı, mor, mavi-kırmızı, turuncu, sarı-kırmızı karışımlarından oluşur.

Kaynak : https://renk-carki.nedir.org

Örnek:
Aşağıda 12 renkten oluşan bir renk çemberini görüyorsunuz.


resim çemberi hayatımızda ne için kullanılır neden adı böyledir v...

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
12016-02-16 10:16:42 #
Cevap : Bu da newton renk çarkı döndüğünde renklerin nasıl beyaz ışık verdiğini gösteren video.

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi


01 | Renklerin Anlamı

RENKLERİN ALGILANAN ETKİLERİ / ANLAMI
MAVİ : Koyu tonlarda ya da yoğun olarak kullanıldığında moral bozan, kasvet veren bir etki, açık tonlarda kullanıldığında veya beyazla karıştırıldığında yatıştırıcı ve güven veren bir etki yaratmaktadır.
Mavi sindirmeyi ve korumayı sembolize eder.

YEŞİL :Kullanıldığı mekanda sakin, barışçıl, hassas, yumuşak bir etki yaratmaktadır. Neşe ve sükuneti ifade etmektedir.

SARI : Kullanıldığı mekanda uyaran, neşelendiren, dikkat çeken bir etki yaratmaktadır... - Yazıya Git..

02 | Renk Çarkı

Renk çarkı renkleri analiz etmemize yardımcı olur. Renk çarkında 3 temel renk vardır. Kırmızı, sarı ve mavi.  Örneğin mavi renge baktığımızda sarıya giden bölgenin yeşil, kırmızıya giden bölgede ise mor olduğunu görürüz.Renk Çeşitleri
Renkler ana renkler, ara renkler ve kontrast renkler olmak üzere 3’e ayılırlar.1- Ana Renkler
Renk çarkında yer alan, birbiri ile karışım yoluyla elde edilemeyen, kırmızı ,sarı ve mavi renklerden oluşur. Dekorasyonda genellikle çift renk birlikte veya tek renk ve diğer renklerin açık tonlarıyla.. - Yazıya Git..

03 | Renklerin Karışımları Tam Liste

Hangi renkle hangi rengi karıştırırsanız hangi rengi elde edersiniz.Alfabetik tam sıralı liste:Açık Bakır = yaldız + kahverengi + kırmızıAçık Kızıl = Turuncu + morAçık Mavi = Mavi + beyazAçık Mor = Pembe + morAçık Nar Çiçeği = Turuncu + beyaz + kırmızıAçık Turkuaz = Mavi + Yeşil + BeyazAçık Yeşil = Mavi + Yeşil + Siyah + BeyazAçık Yeşil = Sarı + az maviAçık Yeşil = Sarı + yeşilAçık Yeşil = turkuaz + siyahAhşap = Toprak sarısı + az taba + az beyazAltın Sarısı = Sarı + Az kırmızı + Çok az maviAltın Sarısı = Sarı +.. - Yazıya Git..

04 | Resimli Grafik

Resimli grafikler, sayısal değerlerin basit çizimlerle temsil edildiği bir tür çubuk grafiğidir. Resimli grafikler, özellikle küçük öğrenciler için diğer grafiklere göre daha ilgi çekici olmakla birlikte anlaması biraz daha zordur. Resimli grafiklerde kullanılan sembol sayısı belirli bir miktarı temsil etmek için kullanıldıklarından, özellikle karışıklığa neden olmaması için, her bir sembolün hangi miktarı temsil ettiği veya toplam miktarlar ilgili sembol satırlarının sonuna yazılmalıdır.
Grafiklerin açık, anlaşılır ve dikkat çekici.. - Yazıya Git..

05 | Resim Sanatında Sürrealizm

Sürrealizm (Gerçeküstücülük), 20. yy.’ın başlarında Avrupa’da ortaya çıkan bir sanat akımıdır. Şair ve ressamlar I. Dünya Savaşı’nın yol açtığı yıkım karşısında, dehşete kapılmış, akılcı tutuma karşı tavır alarak, bilinç dışının düşsel dünyasına yönelmeye başlamışlardı. 1924’te yayımladıkları Gerçeküstücülük Bildirgesi’nde düşüncenin aklın denetimi olmadan ve ahlâk gibi engelleri hiçe sayarak, ortaya konmasını savundular. Yapıtlarında nesneleri alışılmamış biçimlerde betimleyen.. - Yazıya Git..

06 | Hayatımızdaki önemli olaylar nelerdir

Hayatımızdaki önemli olaylar nelerdir 5 tane örnek veriniz. - Soruya Git..

07 | Hayatımızdaki önemli olaylardan bazıları

Hayatımızdaki önemli olaylardan bazıları nasıl yazılır - Soruya Git..

08 | Çemberimde gül oya türküsünün hikayesi

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

09 | Resim sanatının dalları çeşitleri özellikleri

resim sanatının dalları çeşitleri özellikleri nelerdir - Soruya Git..

10 | Renklerin fizyolojik etkileri

Renklerin fizyolojik etkileri nelerdir ? - Soruya Git..


Benzer SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • keskin
  Belirtmemiş
 • NazlıAdymn
  Belirtmemiş
 • Darthwader
  Belirtmemiş
 • iremugras123
  Kütahya