Nedir.Org
 • 1
343
0
Okunma
46
Cevap
1
Soru :

Ribozomal RNA ne işe yarar

Ribozomal rna ne işe yarar
Bölüm: Fen Bilimleri
Durum: Çözüldü
Tarih: 6 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


152020-05-20 03:16:32 #
Cevap : RNA Nedir ?

RNA, ribonükleik asit demektir. Uzun nükleotid zincirli önemli bir moleküldür.

Bir nükleotit
azotlu baz
bir riboz şeker
bir fosfat içerir

Tıpkı DNA gibi, canlılar için RNA da hayati önem taşır. RNA, DNA ve proteinler, tüm yaşam formları için gerekli olan üç ana biyolojik makromoleküldür. Hücrelerdeki genetik bilgi akışı DNA'dan RNA'ya ve ondan da proteinlere doğru olur. Proteinler hücrenin en çok çalışan elemanlarıdır; hücrelerde ki enzim olarak, yapısal bileşenler olarak ve hücre sinyallerinde çok önemli rol oynarlar.

DNA (deoksiribonükleik asit), hücrenin tasarımı gibi varsayılır; hücrenin büyümesi, beslenmesi ve çoğalması için gerekli olan bütün genetik bilgileri taşır. RNA'nın buradaki rolü hücrenin DNA fotokopisi olmaktır. Hücrenin protein üretmesi gerektiğinde, protein genini aktive eder ve haberci DNA parçasının çoklu kopyalarını RNA ya da mRNA olarak üretir. Daha sonra mRNA'nın çoklu kopyaları, genetik kodun proteine ​​dönüştürülmesi için kullanılır. Böylece RNA, belirli bir genin bir kerede verebildiği protein miktarını artırabilir ve ne zaman ve ne kadar protein yapılacağının düzenlenmesi için önemli bir kontrol sağlar.

Aşağıdaki şekilde, genetik bilgimizin depolandığı ve DNA'nın ileri düzeyde katlanması sonucu oluşan kromozomlarda ki genetik bilginin, proteine dönüşürken RNA'nın nasıl bir DNA kalıbı olarak çalıştığı resmedilmiştir.

RNA

RNA'nın rolleri çok geniş ve ilginçtir. RNA kimyasal reaksiyonları hızlandırmak için enzimler (ribozimler) olarak da işlev görür. Klinik olarak önemli miktarda virüste genetik bilgi, DNA yerine RNA ile taşınır. RNA, hücre bölünmesi, farklılaşma, büyüme, hücre yaşlanması ve ölüm gibi hücresel süreçlerin düzenlenmesinde önemli bir rol oynar. RNA'lardaki kusurlar veya RNA'ların düzeni; kalp hastalığı, bazı kanserler, felç ve bazı önemli insan hastalıklarında rol oynar.

RNA iplikçikleri sürekli olarak yapılanır, parçalanır ve tekrar kullanılır. DNA’nın aksine; RNA, ultraviole (UV) ışınları tarafından hasara daha dirençlidir.

RNA'nın ana işlevi

RNA'nın asıl görevi, nükleus’tan ribozom’a genetik kod ihtiyacını proteinlerin yaratılması için transfer etmektir. Bu şekilde DNA'nın çekirdekten ayrılmasını önler. Böylelikle DNA ve genetik kod daha az hasar görmüş olur. RNA olmasaydı, proteinler yapılamazdı.

Bazı RNA'lar enzimdir. RNA'lar karmaşık üçüncü derece yapıları benimsedikleri ve biyolojik süreçleri hızlandırıcı (katalizör) olarak davrandıkları bilinmektedir. Bu tür RNA enzimleri ribozimler olarak bilinir ve klasik bir enzimin pek çok özelliğini sergiler.


Ribozomal RNA (rRNA),

Ribozomlarda bulunan bir RNA tipidir, ribozomun protein senteziyle ilişkili katalitik fonksiyonundan sorumludur. Ribozomal RNA'nın görevi, mRNA'daki bilginin translasyon süreci sırasında amino asit dizisine çevrilmesi için taşıyıcı RNA (tRNA) ile etkileşmek ve uzayan peptit zincirine amino asit takmaktır. Hücre sitoplazmasında bulunan RNA'nın %80'i rRNA'dan oluşur.

RİBOZOMAL RNA

RİBOZOMAL RNA 1
0 kişi beğendi
6 ay önce Mehmet Akbaba Rica ederim Göktürk bey.
6 ay önce gokturk teşekkürler Mehmet hocam

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Yararlı Cemiyetler

YARARLI CEMİYETLERA) Trakya Paşaeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti: Edirne'de kuruldu. Kurulma nedeni, Trakya'nın Yunanlılara verilme korkusudur. Ayrıca Mavri Mira Cemiyeti'ni önlemeye çalıştı.B) İzmir Müdafaa-i Hukuku Osmaniye Cemiyeti: İzmir'de kuruldu. Amacı İzmir'in Yunanlılara verilmesini engellemekti.C) Kilikyalılar Cemiyeti: İstanbul'da Adana ve çevresinin Ermenilere verilmesini engellemek amacıyla kuruldu.D) Trabzon Muhafaza-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti: Merkezi Trabzon olmak üzere Trabzon ve çevresinde Pontus Rum Cemiyeti'nin kurulmasını engellemek amacıyla.. - Yazıya Git..

02 | İşenmek

İdrar torbasında biriken idrar dışarı atılmak - Yazıya Git..

03 | İşe Yarar 4 Zaman Yönetimi Tekniği

1. POMODORO TEKNİĞİ1980’lerin sonunda Francesco Cirillo tarafından geliştirildi, Pomodoro Tekniği çalışma saatinin parçalara ayrılmasını ve bölünmüş zaman aralıklarıyla verilen molalarla tamamlanması gerektiği fikrini temel alır. Bu demektir ki, 25 dakika çalışırsınız, sonrasında 5 dakika mola. Bu 25 dakikalık periyodların herbirine, domates anlamına gelen bir İtalyan sözcükte olan ”Pomodoro” denir. (Cirillo domates şeklindeki mutfak zamanlayıcısı için kullanılmıştır, adı bundan dolayı o anlama gelir). 4 Pomodoro’dan sonra, 15-20.. - Yazıya Git..

04 | Yarar

Yarayan, elverişli, uygun. - Yazıya Git..

05 | Yararlanma

Yararlanmak işi, faydalanma, istifade etme - Yazıya Git..

06 | Yararlı ve zararlı cemiyetlerin tümünü dilsiz haritada gösterin...

Yararli ve zararli cemiyetlerin tumunu dilsiz haritada gösterimi - Soruya Git..

07 | Yararlı Cemiyetler Nelerdir

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

08 | İşe dayanan pratik bulmaca

Bulmacada İşe dayanan pratik sorusunun 5 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..

09 | Yararsız işe yaramaz bulmaca

Bulmacada Yararsız işe yaramaz sorusunun cevabı nedir? - Soruya Git..

10 | Yararlar Faydalar bulmaca

Bulmacada Yararlar Faydalar sorusunun 6 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Maşo Dor
  Maşo Dor
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • Recep Kamal
  Recep Kamal
  Belirtmemiş
 • TÜRK BURAK
  TÜRK BURAK
  Belirtmemiş
 • Vurgun3
  Vurgun3
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • Süleyman Geyik
  Süleyman Geyik
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×