• 1
26
Okunma
10342
Cevap
1
Soru :

Sanatın Doğuşu ve Gelişimi

Sanatın Doğuşu ve Gelişimi Hakkında Bilgi
Bölüm: Sanat
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


162015-10-09 15:38:06 #
Cevap : Kısaca anlatayım; Sanat insanlığın ilk dönemlerinde buzul çağlarda insanlar mağaralarda yaşarken mağara duvarlarına çizdikleri resimlerle başlamıştır. İlk sanatçılar mağara duvarlarına korktukları hayvanları çizerken zamanla bu hayvanları avlama hikayelerini ve kendilerinide çizmişlerdir. Bu bazen doğadan elde ettikleri kök boyaları bazende kazıyarak yapılmıştır. İnsan hayal gücünü yani düşüncelerini böylelikle duvara nakşetmiştir. Buzul sonrası dönemlerde insanlar mağaralardan çıkmış hayvanlar yerine bu kez daha çok insanların resimleri çizilmeye başladı. Zaman ilerledikçe bu eserlerin estetik kaygıları arttı çeşitlendi ve insanoğlu düşüncesinin içindeki gücü parmakları, aletler kullanarak yansıtmaya devam etti. Ve bugünkü şeklini aldı.

Aşağıdaki tabloda dönemine göre ürettikleri eserleri görebilirsiniz.

Detaylı bilgi içinse:
https://www.toplumdusmani.net/modules/wordbook/entry.php?entryID=3915/sanatin-dogusu-nedir+sanatin-dogusu-ne-demek
Sanatın Doğuşu ve Gelişimi

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi


01 | Sanatın Sınıflandırılması

Biçim verilen malzeme değiştikçe, sanatın değişik adlara ayrılması mümkün olabiliyor. Ancak, sanatı sınıflandırırken sadece malzeme yönüyle sınıflandırma yapmak mümkün değildir. Malzemenin yanı sıra, ifade ediş biçimi veya daha kapsamlı bir ifadeyle yaratıcılık, bu sınıflandırmada önemli bir etkendir. Sözgelimi, bir heykeltıraş da ağaca biçim verebilir, bir marangoz da... Fakat heykeltıraşın ağaca biçim verişteki ifade tarzı ile, marangozun biçimlendirmesindeki ifade tarzı aynı değildir. Heykeltıraş biçimlendirmesini alışılmışın.. - Yazıya Git..

02 | Sanatın Toplum İçin Önemi

Sanatın Toplum İçin Önemi Nedir? Sorusunu Gelin Birlikte Cevaplayalım...Sanat kişinin duygu ve düşüncelerinin anlık yaşadığı hislerin çeşitli araç ve gereçlerle dışa yansıtılmasıdır insan ne düşünürse ne yaşarsa onu dışarıya verir. İç dünyasında meydana gelen duygu değişikliklerini bir şekilde dışarıya atarken sanatıda kullanmış olur.Şöyleki sanat olmadan insanların estetik yanı eksik kalmış demektir yaşadığı duygu yoğunluğunu ama resim yaparak ama enstruman çalarak çevreye yansıtır. Yaşadığı dönemin de ortaya çıkardığı.. - Yazıya Git..

03 | Sanatın Doğuşu

Sanatın Doğuşu ve Gelişimi
Bugün için, sanatın ortaya çıkışına tam ve kesin bir cevap verebilecek durumda değiliz. İlk insandan günümüze kadar geçen zaman içinde insanoğlu, çeşitli amaçlarla maddeye biçim vermiş, maddeye hükmetmeye çalışmıştır. Bütün bu faaliyetler içerisinde, sanatın başlangıç noktasını kestirmek oldukça zordur. Sanatın başlangıcı sorununu aydınlatmak üzere, pek çok yazar, kitaplarının giriş bölümlerinde uzun sayfalar ayırmaktadırlar. Bütün bu çabalara rağmen, bu konunun pek az aydınlatılabildiğini.. - Yazıya Git..

04 | Gelişimin Biyolojik Temelleri

GELİŞİMİN BİYOLOJİK VE ÇEVRESEL TEMELLERİ

20. yy’a kadar gelişimi açıklamaya çalışan kuramcılar, kalıtım yani kuşaklar boyu süre gelerek ana-babadan aktarılan özelliklerin, gelişimde en büyük payı yüklendiğine inanıyorlardı. Yapılan çalışmalar sonucunda gelişimde önemli olanın kalıtımdan çok öğrenme ve çevresel koşulların niteliği olduğunu savunun görüşlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Öyleki, o yıllarda adeta gelişimi farklı biçimlerde açıklayan, bir birinden farklı iki grup oluştu. Bu gruptakilerin.. - Yazıya Git..

05 | Sanatın Doğuşu Ve Gelişimi

Sizden gelen talepler nedeniyle bugün Sanatın Doğuşu ve Gelişimi konusunu kısaca (özet şeklinde) yazacağım. Not: Elbette bu yazıyı anlayabilmek için önce sanat nedir yazımızı okumanızı öneriyorum. Sanatın ne olduğu fikrine sahip değilsek sanatın nasıl doğduğunu da anlamamız mümkün olmayacaktır.Sanat en kısa tanımıyla insanın kafasındakilerin estetik bir şekilde dışavurumudur.Bu tanımdan yola çıkarsak tarihe baktığımızda ilk sanat eseri olarak nitelendirebileceğimiz eserlerin paleolitik dönemlerde mağara duvarlarına yapıldığını.. - Yazıya Git..

06 | Sanatın vazifesi tabiatı kopya etmek değil tabiatı ifade etmektir...

Sanatın vazifesi, tabiatı kopya etmek değil, tabiatı ifade etmektir sözünün anlamı nedir açıklayınız? ne demek? - Soruya Git..

07 | Sanatın insan ilişkilerinde önemi

Sanatın insan ilişkilerinde önemi nedir? - Soruya Git..

08 | Sanatın çeşitleri?

Sanatin kısaca çeşitlerini yazabilirmisiniz - Soruya Git..

09 | Sanatın İçerikleri Nelerdir

Sanat Nedir ? Sanatın İçeriği Nedir ? Nelere Sanat diyebiliriz? - Soruya Git..

10 | Sanatın toplumsal faydaları nelerdir

Sanatin toplumsal faydalari nelerdir - Soruya Git..


Benzer SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • ihsansss
  Belirtmemiş
 • keskin
  Belirtmemiş
 • NazlıAdymn
  Belirtmemiş
 • iremugras123
  Kütahya