Nedir.Org
 • 1
1369
12
Okunma
12903
Cevap
1
Soru :

Ses degismesi mutasyon nedir

Mutasyon yani ergenlik döneminde ses değişmesi

Bölüm: Müzik
Durum: Çözüldü
Tarih: 5 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


172015-05-14 17:17:43 #
Cevap : Mutasyon döneminde ses değişimi sunusu aşağıdan indirebilirsin. Başarılar.

Kısaca:
Yeni doğan bir bebeğin ağlama sesi 440 frekanslı la sesine yakındır. İlk aylarda bebeğin ses kapasitesi 2–3 yarım sestir. 1–2 yaşına kadar 5 yarı ses olan ses kapasitesi, 14–19 yarım sese çıkar. Kız ve erkek çocuk seslerinde farklılık yoktur. Her ikisi de ses türü olarak soprano ve altodur. 6 yaşına kadar ses daha çok alt sınırda gelişme gösterir, giderek yukarıya doğru devam eder. Mutasyon denilen ses değişimi 9–12 yaşlarında başlamaktadır. Kız ve erkek çocuk sesleri fiziksel olgunlaşma sırasında cinsiyet hormonlarının faaliyete geçmesiyle değişime uğrar. Erkek çocuklarının ses tellerindeki uzama 1 cm’ye ulaşırken ses 1 oktav pesleşir. Kız çocuklarında ise ses telleri 3–4 mm uzarken, ses 1/3 oktav kadar pesleşir. Bu nedenledir ki kız çocuklarındaki ses değişimi dönemi, erkek çocuklarında olduğu kadar belirgin ve sorunlu değildir. Bu dönemde ses genellikle kısık ve güçsüzdür. Mutasyonun en belli başlı belirtileri seste kırılma, ton tutma güçlüğü, fazla hava kaybı ve tremolo’dur.

İlköğretim döneminde verilen müzik eğitimi öğrencilerin mutasyon dönemi içerisinde yer aldığından dolayı eğitim sürecinin dikkatle ele alınması gerekmektedir. Bu dönemde çocukların/öğrencilerin ses yapıları ortalama 9 yaşına kadar aynı karakterdedir. Bu yaştan sonra sesler de yukarıda belirtilen süreçlerin etkisiyle değişme başlamaktadır. Müzik eğitimi boyunca seslerin gelişim ve değişim dönemlerinde çok pes (kalın) ve çok tiz (ince) şarkılar söyletmek ve ses çalıştırmaları yaptırmak çocuğun müziksel gelişimine olumsuz etki edebilmektedir.

Sunum İçeriği

1. Sayfa
Ses DeğişimiMutasyon Dönemi

2. Sayfa
Çocukluktan gençliğe geçişin ilk belirtisi seste görülür. Ses değişikliğinin yaşandığı bu döneme “mutasyon dönemi” denir. Mutasyon dönemi genellikle kızlarda 11-12, erkeklerde 12-14 yaşları arasıdır. Ses değişimi sıcak bölgelerde daha erken yaşlarda başlayabilir.

3. Sayfa
Ses değişimi dönemi kızlarda fark edilemeyecek kadar hafif geçmesine karşılık, erkeklerde daha belirgindir. Mutasyon dönemi içinde olan erkekler, genellikle gırtlaklarında bir fazlalık hissederler. Konuşurken ve şarkı söylerken seslerinde meydana gelen ani incelmelere ve kalınlaşmalara engel olamazlar. Gençler, kendilerini rahatsız eden bu durumun geçici olduğunu bilmeli ve normal karşılamalıdırlar.

4. Sayfa
Mutasyon dönemi sonunda erkek sesleri kız seslerine göre sekiz ses (bir oktav) kalınlaşarak çocuk sesleri grubundan çıkar.Ses değişimi döneminde ses sağlığımıza daha çok dikkat etmeliyiz. Yüksek sesle konuşmamalı ve yüksek sesle şarkı söylememeliyiz.Soğuk ve sıcak yiyeceklerden uzak durmalı, sesimizde meydana gelen ve uzun süren rahatsızlıklarda doktora gitmeliyiz.

5. Sayfa
Mutasyon döneminden önceki insan sesleri “çocuk sesi” diye adlandırılır.Mutasyon döneminden sonra ise insan sesleri, cinslere göre “kadın-erkek” diye gruplandırılır. Kadın ve erkek sesleri ise ses sınırlarına göre, kendi aralarında tekrar çeşitli gruplara ayrılır.

6. Sayfa
KADIN SESLERİ1 . İNCE (SOPRANO )2 . ORTA ( MEZO-SOPRANO )3. KALIN ( ALTO )style.visibilitystyle.visibilitystyle.visibilitystyle.visibility

7. Sayfa
ERKEK SESLERİ1 . İNCE (TENOR )2 . ORTA ( BARİTON )3. KALIN ( BAS)bisGeNstyle.visibilitystyle.visibilitystyle.visibilitystyle.visibility

0 kişi beğendiCevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Müzik Bölümü Yeni Sorular


Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Tuna Çetin
  Tuna Çetin
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • SiyahBeyazDüşler
  SiyahBeyazDüşler
  Belirtmemiş
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×