• 1
1
Okunma
1282
Cevap
2
Soru :

Sinek neden başkalaşım geçirir

Sinek neden başkalaşım evreleri
Bölüm: Fen Bilimleri
Durum: Çözüldü
Tarih: 2 ay önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


162020-01-29 16:26:13 #
Cevap :
 1. Sinekte döllenme sonucu oluşan zigot gelişerek embriyoyu oluşturur.
 2. Embriyo gelişimini yumurta içinde sürdürür.
 3. Yumurtadan çıkan ve tırtıla benzeyen canlıya larva denir.
 4. Larva salgıladığı salgı ile kendisine kabuk örmeye başlar.
 5. Larvanın ergin sinek hale gelinceye kadar kabukta geçirdiği uyku dönemine pupa denir.
 6. Larva olgunlaşınca kabuk yırtılır ve genç yavru sinek oluşur. Yavru sinek de gelişerek ergin sinek haline gelir.

Sineğin gelişimi sırasında geçirdiği başkalaşım evreleri sırayla;

Yumurta → Larva → Pupa → Sinek

Bknz: Larva

Sinek neden başkalaşım geçirir

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
02020-01-27 16:48:16 #
Cevap :

Sinek, iki kanatlılar ya da çift kanatlılar (Diptera) denen böcek takımından eklembacaklıların ortak adıdır. İki kanatlılar takımında yer alan sinekler arasında sivrisinek, tatarcık, karasinek ve büvelek adıyla ön plana çıkarlar ve başkalaşım geçirirler.
Yumurtaları 25 derece sıcaklıktaki nemli bir yere bırakılırsa yumurtalar 10 saat gibi kısa bir zaman zarfında açılırlar.
Kurtçuklar ancak sıvı maddelerle beslenirler. Bunlar katı yiyecekleri sıvı hale dönüştürebilmek için kendileriyle ortak yaşayan bakterilere muhtaçtır. 
Nemf (larva) haline girmek üzere olan kurtçuk orta bağırsağın son kısmından sindirim borusu boyunca yol alan bakterilerin çoğunu yok edebilecek bir asit salgılar.
Kalan bakterileri de tam nemf kundağından çıkarken orada bırakır ve sinek böylece tam asepsili (mikroptan arınmış)olarak dünyaya gelir. Metamorfoz (başkalaşım) geçirip erişkin sinek haline gelebilmeleri için ise lüzumlu olan 40°C sıcaklıktaki mekânlara yönlendirilirler.
Bu ortamda 6 gün içinde iki metamorfoz geçirip erişkin sinek olurlar.
Bir defada yaklaşık olarak 100’ün üstünde hayatı boyunca da 600-1000 yumurta bırakabilen dişi karasinek larva döneminden sonraki üç gün içerisinde çok rahatlıkla yeniden yumurta bırakabilir.
Karasinekler bu ritimleriyle çok hızlı ürerler. Belki sağlık ve temizlik memuru olduklarından bu ehemmiyetli vazifelerinden ötürü çoğalmaları gerekir denilebilir. Çünkü bir kitap bile kıymeti nispetinde nüshaları çoğaltılır ve baskısı arttırılır.
Nisan ayı ortalarında yumurtasını bırakan bir karasinekten gelen neslin aynı yılın Eylül ayı ortalarında bıraktığı yumurta sayısı 5 trilyonu geçer. Başka bir ifadeyle bir gramın % 1’i ağırlığındaki (yaklaşık olarak 70 sinek 1 gr ağırlığındadır) bir sineğin devamı olan nesillerden 80 bin ton ağırlığında bir sinek ordusu meydana gelir.

0 kişi beğendi


01 | Başkalaşım

Başkalaşım, metamorfoz olarak da bilinir. Özellikle böcekler için kullanılan bir terim olup, canlının tırtıl düzeyinden yetişkin düzeye geçişi.Insecta sınıfı içerisinde sınıflandırılan canlılar, genel olarak başkalaşım geçirip geçirmemelerine bağlı olarak üç gruba ayrılırlar;1. Ametabolus böcekler: Bu gruba böcek olmayan altı ayaklı (hexapod) canlılardan bir kısmı girer. Bu gruptaki canlıların larva ve yetişkin halleri çiftleşme organlarının yokluğu dışında aynıdır ve başkalaşım geçirmezler.2. Hemimetabolus böcekler: Bu gruba pek çok böcek grubu girmektedir. Larva yetişkinlik aşamasına kademeli olarak geçer ve koza aşaması yoktur.3. Holometabolus böcekler: Kelebekler ve pek çok böcek sınıfının dahil olduğu bu.. - Yazıya Git..

02 | Başkalaşım Geçiren Hayvanlar

Bazı canlılar dünyaya geldiklerinde ana canlıya benzerken bazıları da benzemezler. Ana canlıya benzemeyen canlılar gelişim dönemleri boyunca başkalaşım geçirerek ana canlıya benzer hale gelirler.

Kurbağaların ve böceklerin yumurtadan çıktıktan sonra yapısal değişikliğe uğrayarak ana canlıya benzer hale gelmesine başkalaşım denir. (Kurbağaların ve böceklerin yumurtadan çıktıktan ergin hayvan oluncaya kadar geçirdikleri gelişim evrelerinin hepsine birden başkalaşım denir).

***Kurbağalar ve eklem bacaklılardan böcekler, başkalaşım geçiren hayvanlardır.

1- Kurbağalar
• Larva döneminde suda solungaç solunumu, ergin dönemde karada deri ve akciğer solunumu yaparlar.
•.. - Yazıya Git..

03 | Başkalaşıma uğrayan hayvanlar

Başkalaşım:Kurbağaların ve böceklerin yumurtadan çıktıktan sonra yapısal değişikliğe uğrayarak ana canlıya benzer hale gelmesine başkalaşım denir. (Kurbağaların ve böceklerin yumurtadan çıktıktan ergin hayvan oluncaya kadar geçirdikleri gelişim evrelerinin hepsine birden başkalaşım denir).Kurbağalar ve eklem bacaklılardan böcekler, başkalaşım geçiren hayvanlardır.1- Kurbağalar :Larva döneminde suda solungaç solunumu, ergin dönemde karada deri ve akciğer solunumu yaparlar.Yumurta ile çoğalırlar.Yavru bakımı görülmez.Dış döllenme görülür.Gelişimleri sırasında başkalaşım geçirirler.Yavrularını sütle beslemezler.Kalpleri üç odacıklıdır.Kirli kan akciğerlerde temizlenir.Kalplerinde temiz ve kirli kataşırlar... - Yazıya Git..


Benzer Sorular

Çözüldü Başkalaşım nedir


Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • keskin
  Belirtmemiş
 • nightmare
  Belirtmemiş
 • Darthwader
  Belirtmemiş
 • iremugras123
  Kütahya