Nedir.Org
 • 1
3240
1
Okunma
3468
Cevap
1
Soru :

Sitoplazmada protein sentezinden sorumlu organel

Sitoplazmada protein sentezinden sorumlu organel nedir?
Bölüm: Biyoloji
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


172020-01-11 14:11:55 #
Cevap : Ribozom; protein ve RNA moleküllerinden meydana gelen bu organeller, protein sentezinde anahtar görevdedir. DNAdan alınan şifre, mRNAlar tarafından ribozomlara ulaştırılır ve tRNAlar tarafından uygun şifre ile örtüşen amino asitlerin ribozom üzerinde bir araya getirilmesi sayesinde protein sentezi gerçekleştirilir.

ribozom oranelinde protein sentezi

Endoplazmik Retikulum; hücre içi ağ yapısını oluşturan bu organel, aslında çekirdeğin dış zarının bir uzantısıdır. Ribozom taşıyıp taşımamasına göre iki tipi görülür: 

endoplazmik retikulum

1. Granüllü E.R

Ribozom taşıyan tipteki ER, protein sentezinde rol alır. Protein sentezinde anahtar görevi üstlenen ribozomları taşımasının yanında, sentezlenen proteinlere şeker eklenmesinden ve bu proteinlerin bir kısmının hücre içi organellerin zar yapısına katılmak üzere gerekli yerlere gönderilmesinden de sorumludur.

2. Düz E.R

Ribozom taşımayan tipteki ER ise, özellikle steroid hormonların ve lipidlerin sentezinde görevlidir. Bu nedenle de özellikle böbrek üstü bezleri, testisler ve ovaryumlarda gelişmiş olarak bulunurlar. Ayrıca zehirli metabolitlerin detoksifiye edilmesinde (zehir özelliğinin kaldırılmasında), kolesterol ve safra yapımında, glikojen sentezinde ve yıkımında da rol oynamaları nedeniyle, karaciğer hücrelerinde de bol miktarda bulunurlar. Tüm bunlara ek olarak, midenin hidroklorik asit salgısını gerçekleştiren hücrelerde klor iyonlarının atılmasından ve kas hücrelerinde kalsiyum iyonlarının depo edilmesinden de sorumludur.

sitoplazmada protein sentezi
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Sorumluluk

Sorumluluk kısaca, “Bireyin uyum sağlaması, üzerine düşen görevleri yerine getirmesi ve kendine ait bir olayın başkaları üzerindeki etkilerinin sonuçlarını üstlenmesi, başkalarının haklarına saygı göstermesi ve kendi davranışının sonuçlarına sahip çıkabilmesi" olarak tanımlanmaktadır.Sorumluluk sahibi çocuklar;Kendi kararlarını verebilen, karar alırken ellerindeki kaynakları kullanabilen, değer yargılarını gözeten, bağımsız davranabilen, kendine güvenli, başkalarının haklarını çiğnemeden kendi ihtiyaçlarının karşılayabilen.. - Yazıya Git..

02 | Organeller Ve Görevleri Nelerdir ?

MERHABAOrganel Nedir ? ⇒ Sitoplazmada bulunan ve hücrenin solunumu, beslenmesi ve boşaltımı gibi yaşamsal olaylarının gerçekleştiği yapılara organel denir.Ribozom ⇒ Hücre içinde protein sentezi görevini üstlenir. Endoplâzmik retikulum üzerinde dizilmiş şekilde veya sitoplâzma içinde dağınık halde bulunur. Zarsız bir organeldir.Endoplâzmik Retikulum ⇒ Sitoplâzma içinde bulunan madde gönderimini sağlayan kanallar bütünüdür. Bazı maddeleri depolama görevi yapar. Tek katlı bir zarla kaplıdır. Üzerinde ribozom olan endoplâzmik retikuluma granüllü.. - Yazıya Git..

03 | Sorumluluk Örnekleri

Bireysel Sorumluluk ÖrnekleriSizin için 11 adet sorumluluk örneği sıralıyorum;1. Çevremizi temiz tutma2. Ev işlerine yardım etme3. Yaşlılara ve küçük çocuklara yardım etme4. Ders çalışma ve ödevlerini yapma5. Kurallara uyma (Trafik, okul, sinema, tiyatro gibi alanlarda)6. Doğayı ve canlıları koruma7. Doğayı temiz tutma8. İsraf etmeme9. Kendi ve etrafındaki insanlar için birşeyler yapma üretme10. İyi bir insan olmak11. Diğer insanlara ve fikirlerine saygılı olmakToplumsal Sorumluluk Örnekleri1. Topluma yararlı bir insan olmak (Örneğin yaşlılara yoldan.. - Yazıya Git..

04 | Sorumluluk İle İlgili Hikaye

SORUMLULUKVaktiyle her türlü maddi imkâna sahip olmasına rağmen can sıkıntısından, hayatın yaşanmaya değmez olduğundan yakınan bir prens vardı. Kardeşleri, arkadaşları gezer, ava gider, eğlenirken o odasına kapanır, sürekli düşünürdü. Oğlunun bu haline hükümdar babası çok üzülüyordu. Bir gün hükümdar, ülkesinin en bilge kişisini sarayına çağırtıp ona oğlunun durumunu anlattı ve buna bir çözüm bulmasını istedi. Bunun için bilgeye bir hafta mühlet verdi. Bir hafta içinde bir formül bulamazsa bunun hayatına mal olabileceğini de.. - Yazıya Git..

05 | Protein

protein : canlı gözelerin ana maddesini oluşturan, genellikle sülfür, oksijen ve karbon öğeleri bulunan amino asit bileşiminden oluşmuş karmaşık yapılı doğal madde.
- Yazıya Git..

06 | Sorumluluk ile ilgili hadisler

Sorumluluk ile ilgili hadis örnekleri 5 tane - Soruya Git..

07 | Sorumluluk ile ilgili tiyatro metni

Sorumluluk ile ilgili tiyatro metinleri - Soruya Git..

08 | Proteinlerin sağlığımız açısından önemi

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

09 | Proteinlerin sağlığınız açısından önemi en az 5 sayfa

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

10 | Organellerin İsimlerini ve Özellikleri

Organellerin İsimlerini ve Özelliklerini Yazar mısınız ? - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • esoes
  esoes
  Belirtmemiş
 • Şemsettin
  Şemsettin
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Karadut
  Karadut
  Belirtmemiş
 • mecruh
  mecruh
  Belirtmemiş
 • Öztürk
  Öztürk
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×