Nedir.Org
Soru Tara Cevapla Giriş


Cevap Ara?

14.756.348 den fazla soru içinde arama yap.

Sorunu Tarat
Kitaptan resmini çek hemen cevaplansın.

Soğan süt yapar mı?

Bu soruya açıklama yazılmamış..

Bu soruya 2 cevap yazıldı. Cevap İçin Alta Doğru İlerleyin.
  Şikayet Et Bu soruya 0 yorum yazıldı.

  İşte Cevaplar


  Bilge kız

  • 2021-06-30 23:00:41

  Cevap : Soğan süt yapar mı sorusunun cevabı:

  Soğan, sarımsak, brokoli, kabak, karnabahar, acı baharatlar ve kuru baklagiller gibi lezzete sahip olan besinler, anne sütünün tadını değiştirebilir. Bu durum bazı bebeklerde huzursuzluk yaparken, bazılarında hiç fark etmeyebilir.

  Beslenme ve Diyetetik Uzmanı Diyetisyen Gözde Şahin, annelere süt arttırıcı tavsiyelerde bulundu.

  1. Sütü arttıran en önemli besin sudur. Günde en az 2 litre su içilmelidir. Çünkü sütün önemli bir kısmı sudur.
  2. Her gün 1 adet yumurta yemeye özen gösterin.
  3. Doğumdan sonraki ilk 2-3 hafta; kalsiyumunun zengin kaynağı olan süt, yoğurt, ayran ve cacık size bu dönemde gaz yapabilir. Sütü az şekerli muhallebi, yoğurdu ise yayla çorbası olarak tüketebilirsiniz.
  4. Kalsiyumun zengin kaynağı olan süt, yoğurt ve peyniri gaz sıkıntıları geçtikten sonra her gün düzenli tüketin. Özellikle yatmadan önce içilen oda ısında 1 bardak süt gece boyunca süt salınımını arttırır.
  5. Doğumdan sonraki ilk 2-3 hafta; çiğ sebze ve meyve de gaz yapabilir. Sebzeleri salata yerine pişmiş olarak, meyveleri de kendi tadı ile yapılmış komposto şeklinde veya fırında pişirerek tüketebilirsiniz.
  6. Karnabahar, brokoli, lahana, pırasa, kereviz, enginar gibi sebzeler pişmiş olsalar dahi gaz yapıcı özelliklerini kaybetmezler. Bu nedenle ilk 2-3 hafta bu sebzeler harici sebzeleri tüketin. (Örn: Fasulye, pazı, ıspanak, börülce, semizotu, bamya)
  7. Gaz dönemi geçtikten sonra vitaminlerin zengin kaynağı olan taze sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak tüketin. Özellikle yemeklerde bol koyu yeşil salatalar veya pişmiş sebze yemeği bulundurabilirsiniz. Yemeklerinize bol soğan ve sarımsak ilave edin.
  8. Kuru baklagil ve bulgur süt salınımını arttırır ancak aynı zamanda gaz da yapabilir. Eğer bebeğinizin gaz problemi yok ise haftada 3-4 gün kuru baklagil veya bulguru beslenmenizde bulundurmaya özen gösterin.
  9. Kuru hurma, kuru dut, kuru incir, kabak çekirdeği gibi besinlerin süt arttırıcı özelliği bulunmaktadır. Beslenmenizde ara öğünlerde yer verebilirsiniz.
  10. Yemeklerinize kimyon ilave etmek hem farklı bir tat verir hem de süt salınımınızı arttırır.
  11. Rezene, ıhlamur gibi bitki çayları ile günlük sıvı tüketiminizi arttırabilirsiniz.
  12. Hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, bitki çayları, meyvenin kendi tadı ile yapılmış kompostoları içecek olarak tercih edin. Kilo kontrolü için çok fazla taze sıkılmış meyve suyu değil meyvenin kendisi tüketin.
  13. Yer elması ve kestanenin de süt arttırma özelliği vardır. Fazla miktarda tüketmemek kaydıyla haftada 2-3 gün yiyebilirsiniz.
  14. Salam, sosis, sucuk gibi katkı maddeleri içeren yiyecekleri mümkün olduğu kadar seyrek yiyin.
  15. Kuru meyveler ve kuruyemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden zengin olduğu için beslenmede aşırıya kaçmadan tüketin.
  16. Yemeklerde muhakkak iyotlu tuz kullanın, doğal besinlerde yeterli alınmayan iyot, ancak iyotlu tuzun kullanılması ile anne sütünden bebeğe geçer.
  17. Kahve, çay, yeşil çay, kola ve diğer kafeinli içeceklerde bulunan kafein süte geçeceğinden ve süt salınımını azaltabileceğinden aşırı alınımından kaçının.
  18. Sigara ve alkol kullanılmayın.
  Bir çok anne ve büyükler soğan ye sütün artar der banada söylediler kesin olmamakla birlikte ben de denedim ve sütümde gözle görülür bir artış yaşamadım en çok süt artışını su ve kuru hurma yaptı desem yeridir. Helva ve kabak tatlısınıda tükettim ama sonunda biraz kilo almanıza neden oluyor.
  Diğer Cevaplara Gözat
  Cevap Yaz Arama Yap

  Zeus

  • 2023-02-20 18:10:20

  Cevap :

  Soğanın anne sütünü arttırıp arttırmadığına dair net bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Bazı geleneksel inanışlar, soğanın emziren annelerin süt üretimini artırabileceğini düşünmektedir, ancak bu konuda yeterli bilimsel araştırma yapılmamıştır.

  Emziren annelerin süt üretimini artırmak için genellikle sık sık ve düzenli olarak emzirmeleri, yeterli miktarda su içmeleri ve sağlıklı bir diyetle beslenmeleri önerilir. Bazı bitki çayları veya takviyeler de süt üretimine yardımcı olabilir, ancak bunların kullanımıyla ilgili olarak bir doktorla konuşmak önemlidir.

  Sonuç olarak, soğan tüketmek sağlıklı bir beslenme planının bir parçası olabilir, ancak anne sütünü artırıp artırmayacağına dair kesin bir kanıt yoktur.

  Cevap Yaz Arama Yap

  Cevap Yaz
  Başarılı

  İşleminiz başarıyla kaydedilmiştir.