Nedir.Org
 • 1
24615
3
Okunma
180
Cevap
1
Soru :

Sokrates hakkında bilgiler (detaylı) ve önemli eserleri

Felsefeden araştırma ödevim var 10.sınıfm Sokrates hakkında detaylı bir şekilde hayatı nerede doğdu nerede öldü neler yaptı her türlü detaylı bilgi ve eserleri şimdiden teşekkür ederim

Bölüm: Felsefe
Durum: Çözüldü
Tarih: 3 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


182021-01-09 13:16:54 #
Cevap : Sokrates'in Hayatı ve Eserleri:
       Sokrates, Atina’nın hemen güneyindeki bir kasabada, MÖ 469 yılında dünyaya gelmiştir. Babası Sophoniskos adlı bir taş ustası, annesi de Phainarete adlı bir ebedir. Sokrates'in
Özel yaşamına ilişkin fazla bir şey bilinmemekle beraber Sokrates; Platon ve Ksenophon’a kadar uzanan bir geleneğe göre kendisine üç çocuk veren Ksanthippi ile evlidir. Platon ve Ksenophon’un çizdiği portreye göre basık burunlu, patlak gözlü, sarkık dudaklı ve göbeklidir. Matematik, geometri, astronomi ve politika bilgisi ile felsefe konularında eğitimler vermiştir.Yunan Felsefesinin kurucuları arasındadır.
       M.Ö. 399 yılında açılan dava ile Yunanistan’a yeni tanrılar getirmeye çalışmakla suçlanmıştır. Bu suçlamalar yüzünden ölüme mahkum edilir. Zehir içerek ölmüştür. Platon'un "Sokrates’in  Savunması"  adlı  eserinde  anlattığı  kadarıyla  Sokrates,  şehrin  tanrılarına inanmamak, onların yerine başka tanrılar koymak ve böylece gençliği zehirlemekle suçlanır. Sokrates bu suçlamalar sonucunda ölüme mahkûm edilir. Sokrates, yazılı bir kaynak bırakmamıştır. Yaşamı ve düşünceleri ile  ilgili  bilgiler  Platon  ve  Ksenophon  gibi  ardıllarının  yazdıkları  ve  Sokrates’in ölümünden on beş yıl sonra dünyaya gelen Aristoteles’in dolaylı anlatımlarıyla günümüze ulaşmıştır. Sokrates ile ilgili diyaloglarda Sokrates’in içindeki tanrısal sesten (vicdanın sesi/daimon) bahsedilir. Bu  güç  ona  ne  gibi  davranışlardan kaçınması  gerektiği  konusunda  ilham  vermektedir.  Sokrates’e ilişkin bilgilerin büyük çoğunluğu Platon’un yazılarından elde edilmektedir. Sokrates kendini bilmenin güçlülüğünü bilir ama bunun önemli ve mümkün olduğunu da hatırlatır. O, erdemi  söylemlerine  uygun  yaşayarak  göstermiş  bir  filozoftur,  bir  aydındır.Yunanates’in ölümünden sonra, onun anısını canlı tutmak için, eserler kaleme alınmış ve bazı okullar kurulmuştur. Bu okulların arasında Megara, Kinikler, Kirene ve Elis-Eteria okulunu sayabiliriz.Sokrates’i Kant, ”aklın ideali”, Hegel, ”bir insanlık kahramanı, felsefesini yazmayan ama yaşayan gerçek bir filozof" olarak tanımlar. Nietzsche ise tersine, onu, ölüm korkusu nedir bilmeyen, yaşayan biri olarak değil de salt akıl olarak ölen ve hayatın içgüdüsünden tamamıyla kopmuş bir ”canavar” olarak tasvir eder.
      Bildiğimiz kadarıyla Sokrates, hiçbir şey yazmamıştır. Tüm öğretimini sözel olarak yapmıştır. Sokrates hakkındaki bilgiler başkalarının aracılığı ile günümüze kadar gelmiştir. Bugün fiilen sahip olduğumuz eserleri yazmış olan başlıca filozof Platon’dur. Platon, Sokrates’in öğrencisiydi. Sokrates’e ilişkin bilgilerimizin büyük çoğunluğunu Platon’un yazılarından çıkarmaktayız. Platon Sokrates’in anısını canlı tutmak için onu ve onun öğretilerini anlatan yazılar yazmıştır.Platon, Aristoteles, Aristofanes gibi Yunan felsefesinin büyük filozofları, Sokrates hakkında şu an sahip olduğumuz bilgileri öyküler şeklinde anlatarak bu bilgilerin bize ulaşmasını sağladılar.
Sokrates'in Felsefesi:
     Sokrates’in ahlak görüşü(ahlak felsefesi) iki düşünceden ibarettir:
1)Erdem bir bilgidir.
2)Kimse bilerek kötülük yapmaz.
Sokrates’e göre insanı kötülüğe sürükleyen bilgisizliğidir. “kimse bilerek kötülük yapmaz.” Sözü ile kişinin iyi bir yaşam sürmesini bilgi sahibi olmasına bağlamıştır. Bilgi edinen kişi erdeme sahip olacaktır. Erdem ve bilgi Sokrates’e göre özdeştir. Bilgi edinen kişi eylemlerinde iyiye yönelecek, iyi bir yaşam süren kişi erdem sahibi olacak ve erdem sayesinde de mutluluğa ulaşacaktır. Burada mutluluk ahlakını görmekteyiz. Ahlakın amacı mutluluktur, insanın ulaşmak istediği en yüksek iyi de ancak mutluluktur ve mutluluğun yolu da erdemden geçer. Erdem insanın kendini bilmesiyle ortaya çıkan, yaşamı daha iyi hale getiren ve bizi mutlu kılan bilgidir. Bu nedenle Sokrates “kendini bil” sözünü söylemiştir. Kişi ksözünü söylemiştir. Kişi kendisini tanımadıkça, kendisi için neyin iyi, neyin kötü olduğunu bilemez. Sokrates’e göre ahlak; amacı iyi ve iyilik olan bir düşüncedir. Herkes kendi iyiliğini istemektedir. Eylemlerimizin ahlaksal başlangıcı da budur.
Sokrates Felsefesi ve Metodları:
    Sokrates resmi olarak öğretmenlik yapmamıştır, fakat ortaya koyduğu yöntemler, bütün insanlığa öğrenmenin farklı kapılarını açmiştır. Sokrates, bilginin doğruluğunu sınama suretiyle öğretme metodunu benimsedi. Bu metodu kullanarak yBatı felsefesinin doğmasını sağladı ve bununla birlikte yanlış varsayımları yıkarak yerine daha sağlam bir düşünce yönlendirme sistemini getirdi.
       Sokrates’in kullandığı metotlar, Sokratik Yöntem olarak adlandırılır. Bu metot üç adımda gerçekleştirilir: Soru, İroni ve Maiotik. Bu üç ayrı sorgulama biçimi de aslında tek bir amaca hizmet eder: İnsanın kendisini başta olmak üzere evreni tanıması.
       Sokrates hiçbir şeyin hiç kimseye öğretilemeyeceğini, ihtiyacımız olan her bilginin bizde doğuştan mevcut olduğunu savunmuştur. Annesinin mesleğinden aldığı ilhamla “Ben ebeyim, ve insanlarda halihazırda var olan bilgileri ortaya çıkarıyorum” diyerek Sokratik yöntemin son adımı olan Maiotik yöntemi geliştirmiştir.
Sokrates’in Eğitim Yöntemleri:
1.Soru Sormak
Sokrates, Atina sokaklarında, bahçelerinde dolaşarak öğrencilerine birtakım sorular yöneltmiştir. Sokratik metodun ilk aşaması bu sorulardan oluşur. Öncesinde karşı tarafa kendisinin hiçbir şey bilmediğini düşündürterek ona art arda pek çok soru yöneltir. Bu aşamanın amacı, karşı tarafın hangi bilgilere sahip olduğunun araştırılmasıdır.
2.İroni Yapmak
İkinci aşamada, İroni yöntemi kullanılır. Kişinin doğru bildiği yanlışlar, tam da Sokrates’in amaçladığı gibi bu aşamada çürütülür. Bu yöntem aslında bir çeşit alaycılıktır.
Bu aşamada Sokrates insanın yanıldığı noktaları bir bir yüzüne vurur. Sokratik yöntemin bu aşaması bazı eleştirmenler tarafından olumsuz ve yıkıcı olarak nitelendirilmiştir. Ama aynı zamanda bu yöntem ünlü diyalektiklerin oluşmasına aracı olmuştur.
3. Var Olanı Açığa Çıkarmak
Maiotik (doğurtma) yöntemi de metodun son aşamasıdır. Burada kişiye “Değil mi? Olmaz mı? Etmez mi?” Gibi sorular yöneltilerek kişide zaten doğuştan var olduğu düşünülen fikirler açığa çıkarılmaya çalışılır.

0 kişi beğendi


Şifre kaç olabilir?
Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

AÖF Akademik Takvim

01 Mart 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Ara Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi ara sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
10 - 11 Nisan 2021 Bahar Dönemi Ara Sınavı
19 Nisan 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, bahar dönemi dönem sonu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
29 - 30 Mayıs 2021 Bahar Dönemi Dönem Sonu Sınavı
28 Haziran - 01 Temmuz 2021 Yaz Okulu Kayıt ve Ders Seçme
09 Temmuz 2021 Sınav Merkezi Değişikliği Yaz Okulu Sınavı (Son değişiklik tarihine kadar sınav merkezi değişikliği yapanlar, Yaz Okulu sınavına yeni sınav merkezlerinde girebilir.)
08 Ağustos 2021 Yaz Okulu Sınavı
Felsefe Bölümü Yeni Sorular

Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • AHMT 2009 1905
  AHMT 2009 1905
  Belirtmemiş
 • Gökçe Sahin
  Gökçe Sahin
  Belirtmemiş
 • azizmertcan kaba
  azizmertcan kaba
  Belirtmemiş
 • MUHAMMED VURAL
  MUHAMMED VURAL
  Belirtmemiş
 • Ruh adam en
  Ruh adam en
  Belirtmemiş
 • YT Jenox
  YT Jenox
  Belirtmemiş
 • minik bulut tv
  minik bulut tv
  Belirtmemiş
 • gowl
  gowl
  Belirtmemiş
 • Ismet Kerensoy
  Ismet Kerensoy
  Belirtmemiş
 • Ismail Tuku
  Ismail Tuku
  Belirtmemiş
 • mountaingoat
  mountaingoat
  Belirtmemiş
 • Ceyhun Dehqan
  Ceyhun Dehqan
  Belirtmemiş
 • Açelya Sevinç
  Açelya Sevinç
  Belirtmemiş
 • cansu gülderen
  cansu gülderen
  Belirtmemiş
 • watson billy
  watson billy
  Belirtmemiş
 • Prensesim
  Prensesim
  Belirtmemiş
 • İncinmişsin dedi
  İncinmişsin dedi
  Belirtmemiş
 • Limon çiçeği
  Limon çiçeği
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • Burakkkk
  Burakkkk
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Kas
  Kas
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • Meryem Doğru
  Meryem Doğru
  Belirtmemiş
 • Kaan12
  Kaan12
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
AÖF Test Çöz Uygulamamız
762.764 Soru
İNDİR - Şimdi Play Store'da.
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×