Nedir.Org
 • 1
343
7
Okunma
8
Cevap
3
Soru :

Tanık gösterme örnekleri

tanık gösterme nedir örnekleri
Bölüm: Edebiyat
Durum: Çözüldü
Tarih: 2 hf. önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


162020-06-19 16:35:13 #
Cevap : Tanık göstermeye 10 örnek

ÖNEMLİ NOT: Tanık gösterme, örnekleme ya da alıntılama ile karıştırılmamalıdır. Kişinin sadece ismini yazıda kullanmak, tanık gösterme için yeterli değildir. Bu, örneklendirme olur. Tanık göstermede önemli olan, kişinin sözünü destekleyici olarak kullanmaktır. Bu da kişinin düşüncelerinin tırnak içinde aktarılması ile olur.

 1. Bilim , bir ülke için vazgeçilmez unsurlardan biridir. Bilime önem vermeyen ulusların gelişmesi de zaten mümkün değildir. Günümüzdeki en gelişmiş uluslar bilime önem veren milletlerdir. Bilimin bu alandaki önemini gayet iyi bilen Mustafa Kemal Atatürk : ‘’Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’’ Demiştir.
 2. Çocuğunuz bilim insanı mı olsun istiyorsunuz; o halde ona önce edebiyatı sevdirin. Bilim insanının amacı insanların yaşamını kolaylaştırmak; dünyayı daha güzel, daha yaşanası hal aldırmaktır. Bu amaca ulaşmak için insanları sevmek; onların acılarını ve sevinçlerini yüreğimizde duyumsamak gerekir. Balzac: “Bilim insanı olmak için, insanları sevmek, dolayısıyla edebiyatsever olmak gerekir.” diyor.
 3. "Kişi bir işe plansız başlamışsa, varmak istediği noktanın ne olduğunu bilmiyorsa o işte başarılı olamaz. Sürprizler, talih böyle kişiler için bir şey ifade etmez. Bu konuda ünlü deneme ustası Montaigne: “Hedefi olmayan gemiye, hiçbir rüzgar yardım edemez.” der."
 4. Edebiyat  için iyi niyetten daha başka bir şeylere de ihtiyaç  vardır, İngiliz edebiyatçı  William Blake, "Kötü edebiyat, iyi duygularla yapılır." Demiştir. Tabi ki kimse kötü şiir yazmak için, kötü roman yazmak için kalemini oynatmaz. Edebiyatta duygunun çok önemli yeri olduğunu da belirtmiştir.Duygusu olmayan bir ürünü zaten edebi ürün olarak görmek mümkün değildir.
 5.  “Türk şiirinde deha şairler çıktı. Fakat şiiri değerli kılan sadece daha şairler değildir. Küçük şairler de şiire katkıda bulunur. Eliot: ‘Bir büyük şair vardır, bunlar edebiyatta devrim yaparlar. Bir de küçük şairler vardır ki onlar da bireysel ruh durumlarını dışa vuran çok güzel şiirler yazarak edebiyat dünyasını zenginleştirirler.’ Sözleri ile bunu desteklemektedir.”
 6. Her işi yapmanın uygun bir zamanı vardır. Zaman koşullar demektir. Yani koşulların uygun olmadığı bir zamanda yapılan iş ya iyi sonuçlar vermez; ya da gereksiz zaman ve emek kaybına yol açar. Atalarımız: "Demir tavında dövülür" demiyor mu? 
 7. "Susuzluk" şiirini herkesin yüksek sesle bir defa daha okumasını öneriyorum. Bu şiirde kendinizin olduğunu, kendinizi bulacağınızı eminim göreceksiniz. Belki de bu şiiri şair yazmasaydı siz yazacaktınız. Şair ne yazık ki Susuzluk'u benden önce yazmış, diyeceksiniz. Akbal'ın dediği gibi: "Susuzlukla susadığınız hisleri buluyorsunuz. Yıllardır ulaşamadığınız ama sizin olan hisleri."
 8. Jan Paul Sartre şöyle der: “İnsan bazı şeyleri söylemeyi seçtiği için yazardır.” Bu görüşe katılmamak mümkün mü? Söz sanatçısı dediğin, herkesin söylemek isteyip de söyleyemediği sözleri, kendine özgü biçimler arasından seçerek söyleyivermeli ve okuyucuya: “Benim söylemek istediğimden daha güzel.” dedirtmeli.
 9. Kültürel değerlerimiz ancak sağlam bir dille geleceğe aktarılabilir. Buna dikkat edilmediği takdirde kuşaklara arası iletişimde kopukluklar ortaya çıkar. Orhan Veli Kanık, bu konuda nasıl hareket edilmesi gerektiğini şu sözleriyle ortaya koymuştur: “Dili, her zaman, her yerde düşünmemiz gerekir. Bir takvim yaprağında, bir sokak ilanında dile karşı sorumlu olduğumuzu hatırımızdan çıkarmamalıyız. Binlerce insan tarafından okunacak bozuk bir cümlenin, birçok kişinin aklını çelebileceğini unutmamalıyız. Sağlam bir dile ancak böyle ulaşabiliriz.”
 10. Hangi sözcük, hangi sözcükle yan yana geldiğin­de nasıl bir ışık oluşur? Bunu bilmek gerekir. Sözcük, başka bir sözcüğün yanına geldiğinde ışıldar, bir anlam kazanır. Tek basınayken sönüktür, ölüdür. Mallerme'nin "Şiir, sözcüklerin dilidir." demesi bundandır. Bütün bunlar düşünüldüğünde görülecektir ki, şiir başlı başına hüner işidir.

Kaynak: https://tanik-gostermeye-10-ornek.nedir.org/
0 kişi beğendi
162020-06-24 21:39:44 #
Cevap :
Tanık gösterme örnekleri
 • Nurullah Ataç "Deneme Benin Ülkesidir." demiştir.
 • Mustafa Kemal Atatürk "Yurtta Sulh Cihanda Sulh " sözüyle bunu ifade etmektedir.
 • Mustafa Kemal Atatürk "öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır." Demişti.
 • Mustafa Kemal Atatürk "Tarih yazmak tarih yapmak kadar mühimdir.
 • Zeus 1 kişi beğendi
  2  2020-06-19 16:35:13 #
  Cevap :
  Sözlükte tanık gösterme Nedir:
  Tanık Gösterme: Anlatma somutluk ve inandırıcılık kazandırmak amacıyla başkalarının düşünce ve sözlerinden yararlanmaya denir. Ancak tanık gösterilen kişi, bilinen ve kabul gören bir özellikte olmalıdır. Yoksa sıradan bir insanın tanık gösterilmesi, düşünceyi inandırıcı kılmaktan uzak düşer.
  İlgili konuda güvenilir kişilerin sözlerinden yararlanmaktır.
  İleri sürülen görüşü, düşünceyi doğrulamak amacıyla ele alınan konuda güvenilir, tanınmış bir kişinin görüşünden yararlanma yoludur.

  Her yazar, düşüncesini açıklamasına yardım eden ya da kendisine esin veren, başkasına ait bir düşünceyi yazısında kullanabilir. Bunun iki yolu vardır:

  1. Alınan düşünce bunu ortaya koyan kişinin kendi dilinden olduğu gibi aktarılır. Bu du­rumda alınan sözler tırnak işaretleri arasında gösterilir. Bu tür alıntıda dikkat edilecek nokta hiçbir sözcüğü değiştirmemektir.
  2. Düşünceler özetlenerek aktarılır. Alıntı yapan, onu kendi anladığı biçimde ve kendi dil deneyimi içinde anlatır. Bu durumda tırnak işareti kullanılmaz.Önce yazar kendi görüşünü verir. Daha sonra bu görüşü kanıtlamak, inandırıcılığı artırmak için, o alanda tanınmış bir kişiden söz edip, o kişinin sözlerine yer verilir.
  UYARI: Kişinin sadece ismini yazıda kullanmak, tanık gösterme için yeterli değildir. Bu, örneklendirme olur. Tanık göstermede önemli olan, kişinin sözünü destekleyici olarak kullanmaktır. Bu da kişinin düşüncelerinin tırnak içinde aktarılması ile olur.

  bknz. Tanık göstermeye 10 örnek
  0 kişi beğendi

  01 | Göstermeye Bağlı Edebi Metinler

  GELENEKSEL TÜRK TİYATROSU
  MEDDAHHoş öyküler anlatarak halkı eğlendiren sanatçılara meddah denir. Meddahlık için tek adamlı tiyatro da diyebiliriz. Meddah, tiyatronun bütün kişilerini varlığında birleştiren bir aktördür. Türk halk zekasının ve halkın, olayları karikatürize etme gücünün büyük sanatlarından biri olan meddahlık, yüzyıllar boyu yaşamış, Türk halkı arasında çok ilgi görmüştür. Yüksekçe bir yerde oturarak bir öyküyü başından sonuna kadar, canlandırdığı kişileri ağız özelliklerine göre konuşturarak anlatır... - Yazıya Git..

  02 | Göstermeye Bağlı Metinler

  - İnsanın anlatma ve nakletmeyle gerçekleştirdiği etkinlikler bu kez sahnede canlandırılarak sunulur.
  - Genel olarak dramatik metinler ve tiyatro olarak adlandırabileceğimiz bu tarz metinlerde kurmaca olay ve olay örgüsünü bir sahne düzeninde topluluk önünde canlandırmak esastır.
  - Tiyatro; oyun (metin) oyuncu sahne tasarımı (dekor) sahne giysisi (kostüm) ışıklama gibi her biri başlı başına bir sanat etkinliği olan öğelerden oluşan bir sanattır.

  Göstermeye Bağlı Edebi Türler Orta oyunu: Seyircilerle çevrili bir alanda bir.. - Yazıya Git..

  03 | Tanık Gösterme Örnekleri

  Anlatma somutluk ve inandırıcılık kazandırmak amacıyla başkalarının düşünce ve sözlerinden yararlanmaya tanık gösterme denir. Ancak tanık gösterilen kişi, bilinen ve kabul gören bir özellikte olmalıdır. Yoksa sıradan bir insanın tanık gösterilmesi, düşünceyi inandırıcı kılmaktan uzak düşer.Sınavlarda sıkça karşımıza çıkan bu anlatım tekniği, “öne sürdüğü düşünceyi başkalarının görüşleriyle desteklemeye” şeklinde ifade edilerek sorularda geçmektedir. Sıklıkla örneklendirme ile karıştırılsa da, aralarında çok belirgin bir.. - Yazıya Git..

  04 | Göstermeci Tiyatro

  Bu tiyatro biçimi benzetmeci tiyatroya karşıt bir anlayışla geliştirilmiştir. Göstermeci tiyatroda sahnede gösterilenlere aldanmamak gerektiği, bunun bir oyundan ibaret olduğu vurgulanır. Sahne ile seyirci arasında yakın bir diyalog vardır. Oyuncular zaman zaman seyircilere seslenirler ve sahnede gösterilenlerin bir oyundan ibaret olduğunu hatırlatırlar. - Yazıya Git..

  05 | Gösterme Zamiri

  Varlıkların yerini, işaret yoluyla belirten zamir, işaret zamiri - Yazıya Git..

  06 | Göstermeye bağlı edebi metinler nelerdir

  Göstermeye bağlı edebi metinler nedir? Özellikleri ve çeşitleri nelerdir ? - Soruya Git..

  08 | Gösterme, ortaya çıkarma bulmaca

  Bulmacada Gösterme, ortaya çıkarma sorusunun 5 harfli cevabı nedir? - Soruya Git..

  10 | Tanık gösterme örnekleri 10 adet

  Tanık göstermeye 10 adet örnek - Soruya Git..
  Arama
  Menü
  Kapat
  Hareket Dökümü
  Online Üyeler
  • barlikzeynep
   barlikzeynep
   Belirtmemiş
  • üzüntü
   üzüntü
   Belirtmemiş
  • birlik
   birlik
   Belirtmemiş
  • kuşum
   kuşum
   Belirtmemiş
  • Berzan
   Berzan
   Belirtmemiş
  • rüyalar
   rüyalar
   Belirtmemiş
  • İlaydaaknrc
   İlaydaaknrc
   Belirtmemiş
  • sansar
   sansar
   Belirtmemiş
  • İclalim
   İclalim
   Belirtmemiş
  • Sokakların çocuğu
   Sokakların çocuğu
   Belirtmemiş
  • Mehmetkaptan55
   Mehmetkaptan55
   Belirtmemiş
  • Atanur Yıldız
   Atanur Yıldız
   Belirtmemiş
  • Emre Talo
   Emre Talo
   Belirtmemiş
  • Sevimlişey
   Sevimlişey
   Belirtmemiş
  • alparslanpeker
   alparslanpeker
   Belirtmemiş
  • Paksoy
   Paksoy
   Belirtmemiş
  • Elif Aslan
   Elif Aslan
   Belirtmemiş
  • Muratt1
   Muratt1
   Belirtmemiş
  • Angeel
   Angeel
   Belirtmemiş
  • Kartalaltan
   Kartalaltan
   Belirtmemiş
  • beste
   beste
   Belirtmemiş
  • Aslhn
   Aslhn
   Belirtmemiş
  • Hanife Karabaş
   Hanife Karabaş
   Belirtmemiş
  • Karadut
   Karadut
   Belirtmemiş
  • zeus
   zeus
   Belirtmemiş
  • Isyankar65
   Isyankar65
   Belirtmemiş
  • Dinconur
   Dinconur
   Belirtmemiş
  • Hayatınanlmı7
   Hayatınanlmı7
   Belirtmemiş
  • tatlıyım
   tatlıyım
   Belirtmemiş
  • Özgürüm
   Özgürüm
   Belirtmemiş
  • viento
   viento
   Belirtmemiş
  • Badcat
   Badcat
   Belirtmemiş
  • Melanj
   Melanj
   Belirtmemiş
  • Vurgun3
   Vurgun3
   Belirtmemiş
  • Greenice38
   Greenice38
   Belirtmemiş
  • Hsynnn
   Hsynnn
   Belirtmemiş
  • İrem
   iremugras123
   Kütahya