Nedir.Org
 • 1
2676
10
Okunma
2897
Cevap
7
Soru :

Teknoloji insanlari yanlizlastirir mi ? Sosyallesirir mi? Neden?

Munazara konumuz ikisi icin bilgi gerekiyor.munazara dan bir saat once konumuzun hangisi oldugu aciklanacak. Hakkanda bilgi verbilrminz
Bölüm: Sosyoloji
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


332016-01-12 10:31:07 #
Cevap : :) biraz esprili bir şekilde anlatılmış

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
242016-01-09 22:33:28 #
Cevap : Aslında teknoloji her ikisinide yapabilir. bu teknolojiyi nasıl kullandığımıza bağlı olarak değişir.

Sosyalleştirir Tezi:
Babası memur olan ve küçük bir kasabaya yerleşmiş bir çocuk şehirdeki yüzlerce arakadaşıyla internet sayesinde hala görüşmeye ve paylaşmaya devam edebilir böylece yaşamdan geri kalmaz. İnternetten çok uzaktaki şehirlerden hatta ülkelerden insanlarla iletişimi girip onların bilgi, kültür ve yaşayış tarzlarını öğrenip arkadaşlıklar kurabilir. Teknoloji olmasaydı bugün güney amerikandan arkadaşlarımız olmaz yazın onlara gidip arjantin turu yapamazdık sadece içinde bulunduğumuz kısıtllı sosyal hayata mahkum olurduk. Fakat teknoloji insanların arasındaki mesefeleri yoketmiş bir anda milyonlarca insanla bile iletişim kurabilecek bir hale geldik. Yine örneğin köyde yaşayan ayşe yazdığı bir yazıyla mülyonlarca insana ulaşıp köyünde eğitim için eksik olan materyalleri getirtebiliyor kardeş okullar seçebiliyor. Bunun gibi teknolojinin insanların arasındaki mesafeyi kaldırdığına dair onlarca örnek verilebilir. istersen devamını yazarım.

Yalnızlaştırır Tezi:
Aslında teknoloji uzak mesefeleri kısaltırken yakınımızdaki insanlarla mesefelerimizi uzaklaştırdı. Artık yan odadaki annemize bile whatsuptan yazıyor, en yakın arakadaşımızla internetten yazışıyor, yolda yürürken, yolculuk ederken, yemek yerken yanımızdaki insanlarla sohbet etmek yerine elimizdeki telefonla uğraşıyoruz çünkü artık herkesin elinde akıllı telefon ve herkes heryere birşeyler yetiştirmekten yanındakini göremiyor hale geliyor. Bu anlamda aslında hepimizi biraz daha yalnızlaştırıyor. Sohbet etmek yerine likelıyoruz. Uzun sohbetlerin yerini twitterdaki 146 karakterli kısaltılmış notlar aldı. Tepkilerimizi artık telefonla gösterir olduk. Mesela tv bağımlısı olup sokağa hiç çıkmayan, internet bağımlısı olup sokağa çıkmayan o kadar çok insan var ki artık. Sokağa çıkıp söyle bir etrafınıza bakın herkesin elinde telefon geziniyor artık. Eskisi gibi uzun uzun sohbet edenlere rastlıyormusunuz sahi. annelerimiz bile eskiden günler yapar çay, pasta , börek yaparlardı artık whatsuptan yazışıp, gezdikleri yerleri facede paylaşmaya başladılar. Günllerin yerini sosyal medyalar aldı.
Teknoloji insanlari yanlizlastirir mi ? Sosyallesirir mi? Neden?

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
232016-01-09 22:48:47 #
Cevap : Yalnızlatırır tezini savunacaksan aşağıdaki video tamda sana göre burdan harika malzeme çıkarabilirsin.

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
212016-01-09 22:49:41 #
Cevap : Bu yalnızlaştırmasıyla ilgili güzel bir türkçe video buda işine çok yaracaktır fakat ilk video bomba yani benim favorim.

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
202016-01-09 18:58:10 #
Cevap : Sorunu yarın yanıtlıycam şimdi çıkıyorum fakat senin tezin hangisi onu söylersen ona göre cevaplar yazayım sana.
0 kişi beğendi
182016-01-12 10:30:21 #
Cevap : Sosyalleştirir Tezi Örnekleri:
İnternet’e geri dönersek, eğer bir yere gittiğimde Twitter’a “falanca yerdeyim” yazdığımda gerçek bazı arkadaşlarımla o an yüzyüze görüşebiliyorsam, bu internetin beni sosyalleştirdiği noktalardan biridir. Bugün birlikte sinemaya gittiğim, bir kafede sohbet ettiğim, evimde akşam yemeğine davet ettiğim, gözlerinin içine baka baka kahkahalarla güldüğüm ya da yanımda otururken ağlayabildiğim bir çok arkadaşımla interneti aracı edip anışmışsam ve geçen 10 yılda hala arkadaşsam, internet beni sosyalleştiriyordur.
Teknoloji insanlari yanlizlastirir mi ? Sosyallesirir mi? Neden?

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
22016-01-11 21:39:39 #
Cevap : SOSYALLEŞTİRİRKEN YALNIZLAŞTIRIR SEN SANARSIN BENİM ONLİNE ARKADAŞLARIM VAR DİYE FAKAT Bİ BAKARSIN EVDEN CIKMIYORSUNDUR BİR ZAMAN SONRA BOŞ BOŞ TELEFON VEYA PC EKRANINA BAKIYORSUNDUR DIŞARI CIKMAYA KORKMAYA BAŞLIYORSUNDUR BU YÜZDEN TEHLİKELİ BİRŞEYDİR.FAZLA KULLANIM 
0 kişi beğendi

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Sesteş Kelime Örnekleri

* Yılanı gören at birden şaha kalktı.* Mutfaktaki pislikleri çöpe at.* Al bayrağıma sarılı cansız bedenimi al.* Gül: “Gül.” dedi, bülbüle.* Kalem böyle çalınmıştır yazımaYazım kışıma uymaz, kışım yazıma* Kırda yaptığımız piknikte yanımıza kır saçlı bir ihtiyar geldi.* Adresimi hemen bir kenara yaz.Bu yaz yurtdışına çıkmayı düşünüyorum.* Depodaki bidonlar ağzına kadar dolu.Bu mevsimde buralarda dolu yağar.* Ben, sizinle gelmek istemiyorum.Çenesinde küçük bir ben vardı.* Yaralı yolcu, çok kan kaybediyor.Güler yüzüne, tatlı.. - Yazıya Git..

02 | Bireyin Sorumlulukları

İyi birer vatandaş olarak toplum içinde, toplumun diğer üyeleriyle bir arada ve uyumlu yaşamamız gerekmektedir. Sosyal ilişkilerinde adil davranabilmek, ahlak kurallarına uygun davranışlar gösterebilmek ve dürüst olabilmeliyiz. Sevgi, saygı ve anlayış duyguları ile diğer kişilerle dayanışma içinde bulunmalı, eleştirilere açık olmalı, başkalarının iyi davranışları ve başarılarını takdir etmeliyiz.Genel olarak topluma karşı vazife ve sorumluluklarımızı maddeler halinde şöyle ele alabiliriz:1- Topluma karşı sorumluluklarımızın başında,.. - Yazıya Git..

03 | Eş sesli kelime örnekleri

Yazılışı ve okunuşu aynı olduğu hâlde anlamları farklı olan kelimelerdir.

Açıklamalı Örnekler:
Gül: 1. çiçek, 2. gülmekten emir
Kır: 1. kırsal alan, 2. kırmaktan emir, 3. beyaz
Yazma: 1. baş örtüsü, 2. yazmaktan olumsuz emir, 3. yazma işi

Eş Sesli Kelime Örnekleri Cümle Halinde Örnekler “Oyuncakları olmuş çocukların kurşunlar”
“Zalimler her saat taze fidanları kurşunlar”

Neden kondun a bülbül kapımdaki asmaya
Ben yarimden vazgeçmem götürseler.. - Yazıya Git..

04 | Vatandaşlık Sorumluluklarımız Nelerdir

VATANDAŞLIK HAK, GÖREV ve SDORUMLULUKLARIMIZ NELERDİR?a- Seçme ve seçilme hakkı.b- Kanunlara uymakc- Vergi vermek.d- Askerlik yapmak.1.Seçme ve seçilme hakkı: Kendi içimizden en nitelikli, en becerikli, bilgili, ahlâklı kişiyi belirleyebilmek ve ilerleyebilmek için bu görevimizi yerine getiririz. 18 yaşını dolduranlar seçime katılabilirler. Sadece er ve erbaşlar ile askerî öğrenciler ve hükümlüler oy kullanamazlar.2.Kanunlara uymak: Toplum huzuru ve barışının sağlanabilmesi, hak ve özgürlüklerin korunabilmesi, devlet otoritesinin ve devamlılığının.. - Yazıya Git..

05 | Bireyin Topluma Karşı Sorumlulukları

İyi birer vatandaş olarak toplum içinde, toplumun diğer üyeleriyle bir arada ve uyumlu yaşamamız gerekmektedir. Sosyal ilişkilerinde adil davranabilmek, ahlak kurallarına uygun davranışlar gösterebilmek ve dürüst olabilmeliyiz. Sevgi, saygı ve anlayış duyguları ile diğer kişilerle dayanışma içinde bulunmalı, eleştirilere açık olmalı, başkalarının iyi davranışları ve başarılarını takdir etmeliyiz.Genel olarak topluma karşı vazife ve sorumluluklarımızı maddeler halinde şöyle ele alabiliriz:1-Topluma karşı sorumluluklarımızın başında,.. - Yazıya Git..

07 | Uyruk sorusuna ne cevap verilir

Uyruk sorusuna ne cevap verilir - Soruya Git..

08 | Halk dilinde tahta perde bulmaca

Bulmacada 'Halk dilinde tahta perde bulmaca' sorusunun cevabı nedir? - Soruya Git..

09 | Çanakkale savaşları sırasında türk askerinin gösterdiği kahramanl...

Çanakkale savaşları sırasında Türk askerinin gösterdiği kahramanlıkla ilgili bildiğiniz bir anıyı yazınız. Ayrıca ama fakat ancak veya kelimelerinin geçtiği anılar olsun. - Soruya Git..

10 | Geçmişten günümüze kılık kıyafet değişimi nelerdir

1 .sınıf öğrencisinin anlayacağı şekilde geçmişten günümüze kılık kıyafet değişimi nelerdir? Eskiden Giyilen kıyafetlerle Günümüzde Giyilen kıyafetleri karşılaştırınız? - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • zeykrks2602 gmail com
  zeykrks2602 gmail com
  Belirtmemiş
 • martur123
  martur123
  Belirtmemiş
 • Azra25
  Azra25
  Belirtmemiş
 • Burcu Özaydın
  Burcu Özaydın
  Belirtmemiş
 • hatice 69
  hatice 69
  Belirtmemiş
 • Mustafa Emir Çebi
  Mustafa Emir Çebi
  Belirtmemiş
 • Batuhan Aksakal
  Batuhan Aksakal
  Belirtmemiş
 • SELMAN KARAKUŞ
  SELMAN KARAKUŞ
  Belirtmemiş
 • nejo2003
  nejo2003
  Belirtmemiş
 • sansar
  sansar
  Belirtmemiş
 • bbbyyy
  bbbyyy
  Belirtmemiş
 • Darthwader
  Darthwader
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Elif Aslan
  Elif Aslan
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×