Nedir.Org
 • 1
19446
47
Okunma
15219
Cevap
4
Soru :

Toplumsal kuralların ihlalini anlatan bir gazete haberi örneği

Toplumsal kuralların ihlalini anlatan bir gazete haberi örneği
Bölüm: Türkçe
Durum: Çözüldü
Tarih: 11 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


302020-02-14 01:59:44 #
Cevap : Toplumsal kuralları anlatan gazete haberlerine örnek trafik hakkında olabilir.

Örnek 1:
Başkentte geçen ay yapılan denetimlerde, trafik kurallarına uymayan 460 servis aracı sürücüsüne 81 bin 144 lira para cezası kesildi.
Ankara Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, 2013-2014 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde de çocukların okullarından evlerine ve evlerinden de okullarına güvenli bir ortamda taşınması amacıyla Vali Yardımcısı başkanlığında, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkililerinden oluşturulan "Okul Servis Araçları Denetleme Kurulu"nun çalışmalarına devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, servis araçlarının teknik ve fenni denetimlerinin sürdürüldüğü belirtilerek, "Mart ayında yapılan umumi denetimlerde trafik kurallarına uymayan servis araçlarından 460 adedine trafik kurallarına uymamaları nedeniyle cezai işlem ve toplam 81 bin 144 lira para cezası kesildi" bilgisi verildi. Ayrıca Ankara ilinde Mart ayında toplam 710 adet okul servis aracının da genel fenni-trafik kontrollerinin yapıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kontroller sonucunda eksikliği tespit edilen okul servis araçlarına ilgili kanun gereğince cezai işlem uygulandı. Öğrencilerimizin can ve mal güvenliklerinin her şeyden daha önemli olduğu esası içerisinde, okul servis araçlarının geliş-gidiş saatlerine ve belirlenen güzergahlarına uyulması ile sürücüler ve araç personelinin genel tutum ve davranışlarının, eğitim ve öğretimin devamı süresince dikkatle ve aralıksız izlenmeye devam edilecek. Ayrıca mevzuata uygun bulunmayan araçlar trafikten derhal men edilecek."
Haber linki: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/kurallara-uymayan-okul-servislerine-ceza-26143586

Örnek 2:
Bodrum’da Vatandaş Trafik Kurallarına Aldırmıyor
Bodrum’da yaya trafiğinin en işlek olduğu kavşaklardan biri olan Garaj Altı Kavşağını kullanan vatandaşların çoğu trafik kurallarına uymuyor.
Geçtiğimiz günlerde Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından paylaşılan mobese görüntülerinde de, Bodrum’da trafik kazalarının en çok yaşandığı bölgeler kavşaklar olarak gözükürken, Garaj Altı Kavşağında ki yayalara yön veren ışıklar pek kullanılmıyor. Günde binlerce vatandaşın kullandığı kavşakta bazı vatandaşlar kurallara uyarak kendilerine yeşil yanmasını beklerken, bazı vatandaşlar yoğun trafiği umursamadan araçların arasından karşıdan karşıya geçiyor. Kavşakta yayalara yanan kırmızı nedeniyle bekleyen bazı vatandaşlar ise, yanlarından kırmızı ışıkta geçen vatandaşları görünce onlarda kendilerini trafiğin içine atıyor.
Günde onlarca kez araçlarla karşı karşıya kalan kurallara uymayan vatandaşlar, gün boyu kavşağı bu şekilde kullanmaya devam ediyor.
Haber Linki: https://www.hurriyet.com.tr/bodrum-da-vatandas-trafik-kurallarina-aldirmiyor-37243613
Toplumsal kuralların ihlalini anlatan bir gazete haberi örneği

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
92020-02-14 02:06:17 #
Cevap : Yine toplumsal kuralların ihlali ile ilgili örnek veriyorum.

Örnek 3:
Olay, önceki gün Çankaya’da İran Caddesinde Kuğulupark karşısındaki otobüs durağında meydana geldi. Altınpark-Kuğulupark hattında sefer yapan bir özel halk otobüsü (ÖHO) şoförü durakta, 65 yaş üstü yolcu Hasan Ünalan’ın ücretsiz binmesine izin vermedi ve otobüsün kapısını kapattı. Ünalan, ‘Açar mısın kapıyı’ diyerek otobüs şoförüne seslendi. Ünalan ile tartışmaya başlayan otobüs şoförü, kapıyı açarak basamağa çıkan Ünalan’ı yakasından tutarak geriye doğru iteledi. Yere düşen yaşlı vatandaş kafasını sert zemine çarparak yaralanırken, olayı gören vatandaşlar hemen sağlık ekiplerine haber verdi.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ
Olay yerine gelen sağlık ekipleri müdahalede bulundu. Trafik kontrollü bir şekilde ilerlerken çevrede bulunan vatandaşlar ise otobüs şoförüne tepki gösterdi. Olay yerine gelen polis çevredeki vatandaşları zor sakinleştirdi. Polis otobüsüyle birlikte şoförü olay yerinden uzaklaştırırken, vatandaşlar şoförün göz altına alınmamasına tepki gösterdi.

Haber Linki: https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/ankara/yasli-amcaya-buyuk-ayip-41191697
0 kişi beğendi
42020-02-14 02:41:32 #
Cevap :

Kaldırımlar işgal edildi 

Gaziantep'te çevre düzenlemesi ile kaldırımlara yerleştirilen görme engelliler için yürüyüş çizgisi, çöp konteynerleri, tezgah istilası ve araba park...

A+A-

Gaziantep'te çevre düzenlemesi ile kaldırımlara yerleştirilen görme engelliler için yürüyüş çizgisi, çöp konteynerleri, tezgah istilası ve araba park etme yerleri olarak kullanılınca, görme engelli vatandaşlar isyan etti. Gaziantep'te bulunan birçok noktada böyle sorunlarla karşılaştıklarını belirten görme engelliler, "Engelliler için böyle yolların yapılması iyi güzel fakat engelliler için yapılan bu yollar işgal ediliyor.  Bu konuda halkımıza da eğitim verilmeli" dediler.

Ulaşımlarına yönelik ciddi sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren görme engelliler, "Her gün biz bu sorunlarla yüz yüzeyiz. Yürüyüş yollarımız üstünde sarı çizgiye parkeden araçlar, sarı çizgilerin üzerine konmuş tabelalar, ağaçlar ve buna benzer birçok sorunumuz var. Şehir içi ulaşımda bize yönelik olarak çok büyük eksiklikler var. Yavuzlar tarafında bu sarı çizgiler var ama adam bilmiyor buraya arabasını park ediyor, esnaf tezgahını açıyor. Kısacası bu konuda halkımızın da bilinçlenmesi gerek" dediler.

NELER SÖYLEDİLER?

HACI KARABAY (ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ GAZİANTEP ŞUBE BAŞKANI )

"YOLLARIMIZ GASP EDİLİYOR"

"Dünya Engelliler günü nedeniyle herkes engellilerin sorununu anlatmak için seferber olmuştu. Engelliler günü  bir gün değil her gündür. Her gün biz bu sorunlarla yüz yüzeyiz. Yürüyüş yollarımız üstünde sarı çizgiye parkeden araçlar, sarı çizgilerin üzerine konmuş tabelalar, ağaçlar ve buna benzer birçok sorunumuz yürüyüş yollarımız üzerinde mevcut. Bizim için yaptıkları yürüyüş yolları gerçekten güzel birşey fakat bunu yapan düzenleyen kuruluşlar bu yolları birde denetlese daha güzel olur. Bugün bu sıkıntılarımızı çoğaltabiliriz hastanelerdeki sorunlar, ışıklardaki sorunlar gibi birçok alanda sıkıntılar devam ediyor. Yetkililerimizden ricamız bu işlerin takip içinde olmasını istiyoruz. Örneğin Ordu Caddesi'nde kaldırımın bir tarafında sarı çizgi var bir tarafında yok. Sarı çizginin olduğu tarafta da bir demir direk ve ağaçla bu yollarımız kesilmiş. Kemal Bayındır yolu üzerinde sağlı sollu çizgiler var ama bu çizgilerde kesik kesik. Sağda bulunan yol üstünde çizgiler var. Buna benzer yerlerde de aynı durum sürüyor. Gaziantep'te bizim yollarımız üzerine araba park ediyorlar, esnaf malzemelerini çıkartıp tezgah açıyor, çöp tenekelerini koyuyorlar. Uzağa gitmeyelim Karagöz ve Maarif Kavşağı yollarının  üstünde çeşitli  engeller var yine buralarda yol var. Kırsalda bu yolların hiçbiri yok. Kenar semtlerde bu yollar yeni yeni yapıldı ama marketçisi tezgahını açıyor, şoförü arabasını park ediyor. Önemli olan bu yolları yapmak değil bu yolları yapıyoruz ama  yapanlara da halkımıza da bu yollar hakkında biraz bilgilendirme yapsak bunlara eğitim versek bu sorunlar yaşanmaz."

İSMET MEHMET TÜRKOĞLU  (ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ ÜYESİ)

" ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA BİZE  YÖNELİK EKSİKLİKLER VAR"

"Şehir içi ulaşımda bize yönelik olarak çok büyük eksiklikler var. Bu anlamda otobüslerin  engelli vatandaşlar için düzenlenmesi örneğin ineceğimiz durağı bilemiyoruz, bize otobüslerde durakları söyleyen sistem olsa çok iyi olur. İnanın caddede yürüdüğümüz zaman kaldırım üzerine arabalar park edilmiş bırakın bizi normal vatandaş bile geçemiyor kaldırımdan. Sarı çizgilere geldiğimiz zaman önümüze bir bakıyoruz ağaç çıkıyor, elektirik direği çıkıyor bu gibi sorunları hep yaşıyoruz. Şehrimizde İnönü Caddesi üzerinde bir sarı çizgi yok ayrıca Cumhuriyet'e geldiğimizde yine sarı çizgi yok caddede, bozuk kaldırımlarımızda çok. Kısacası şehrimizin bir çok yerinde bu sorunlarımız devam ediyor."

MEHMET KARATAŞ (ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ ÜYESİ)

"ENGELLİ YOLLARI ÜSTÜNDE BİR ÇOK ENGEL VAR"

"Engelli yolları üstünde birçok engel var bizim yollarımızı yapanlarla ilgi bu vatandaşlarımız uyarılmalı tek yollarımızı yapanlar değil kendi vatandaşlarımızda uyarılmalı. Adam market açıyor tüm kaldırımı işgal ediyor, arabalar park ediyor gerek bunlar olsun gerekse diğerleri uyarılmalı daha sonra yine aynı durumu yaparlarsa caydırıcı para cezaları uygulanmalı. Trafik ışıklarında sinyalizasyon sistemi olmalı. Yavuzlar tarafında bu sarı çizgiler var ama adam bilmiyor buraya arabasını park ediyor, esnaf tezgahını açıyor. Kısacası bu konuda halkımızında bilinçlenmesi gerek."

Toplumsal kuralların ihlalini anlatan bir gazete haberi örneği

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
32020-02-14 02:43:02 #
Cevap :

Engelliler Haftası her yıl 10 - 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanır.

 

Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur.  Gazetelerde haberler yapılır. Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır. Okullarda her gün ayrı bir engellilik konusu işlenir. Hafta 10 Mayıs günü başlar 16 Mayıs günü biter.

 

11 Mayıs Pazar Dünya Görmeyenler Günü münasebetiyle objektifimize takılan bir foto…

 

Görme engelliler için yapılan 'kabartmalı hissedilebilen yollar' tam bir engele dönmüş durumda.

 

Akçakoca Belediyesi, Akçakoca Kaymakamlığı ve MARKA işbirliği projesi kapsamında “ Engelsiz Şehir Akçakoca “ adı altında yapılan görme engelliler yürüyüş yoluna park edilen bir özel araç, konuya ne kadar duyarsız olduğumuzun bir göstergesi,kanıtı…

 

Yerlerdeki sarı  çizgiler dekor değil

 

Pek çok yerde, belediyeler görme engelliler için sarı çizgi yapsa da, ya çizginin önüne elektrik direği dikiliyor, ya çizgiler ağaçların bulunduğu yerden geçiriliyor, ya da Çınar caddesi üzerinden Çuhallı çarşıya yürürken fotoğrafta gördüğünüz gibi  birileri özel aracını görme engellileri yolunun üzerine çekiyor.

 

Yollarda sarı renkli kabartmalı şeritler hemen herkesin dikkatini çekmiştir. Bazıları, kabartmalı yollar için ‘‘Kaldırım süsleri “güzel olmuş” derken bazıları da ‘‘Belediye nereye para harcayacağını şaşırıyor’’ yorumu yapıyor.

 

Oysa o şeritler süs değil görme engelliler için ‘yolunu bulma’ işareti. Ancak bu yollar gelişigüzel yapıldığı ve işgal edildiği için Akçakoca’da da yaşayan görme engellilere tam bir ‘engel’ oluşturuyor.

 

Özel aracını park etmiş

 

Akçakoca Çınar Caddesinden Çuhallıya  giderken  görme engelliler için yapılmış hissedilebilir yolda, bir kişi özel aracını park etmiş durumda. Görme engelli bir kişi bu yolda yürüdüğünde araca çarpmaması işten bile değil.  

 

İnsan kendi kendine soramadan edemiyor: Arkadaş sen ehliyetini nereden aldın?

Toplumsal kuralların ihlalini anlatan bir gazete haberi örneği

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Toplumsal Hareketlilik

"Hareketlilik" kavramı, toplumdaki birey ya da grupların fiziksel ya da toplumsal çevredeki herhangibir hareketini ifade eder. Genel olarak yer, zaman ve toplumsal yapıda meydana gelen hareketlilik iki türlüdür:
1) Fiziksel Hareketlilik
Fiziksel hareketlilik, genellikle göç olarak adlandırılır. (Coğrafî hareketlilik)
2) Toplumsal Hareketlililik
Toplumsal hareketlilik ise toplumsal statü değişmelerini içine alır. Coğrafî göç tipleri gönüllü ya da zorunlu olabilir. Gönüllü göçlerin sebepleri çeşitlidir. Örneğin köyden kente iş.. - Yazıya Git..

02 | Toplumsal Norm

Toplumsal Norm Nedir ?Bir toplumda insanları belli olaylar karşısında nasıl davranmaları gerektiğini belirleyen öyle davranmaya zorlayan kurallara sosyal norm denir.Sosyal Normların Özellikleri- Sosyal değerlerin somut şeklidir.- Toplumun düzen ve devamlılığını sağlar.- Toplumsal kontrolü sağlarlar.- Toplumsal süreç içinde veya merkezi otoritece oluşturulabilir.- Bireylerin davranışlarını sınırlayan emir, yasaklardır.- Toplumdan topluma veya zamanla değişir.- Uymayanlar toplumca cezalandırılır, zorlayıcıdır.- Çoğunluğun sosyal normlara uyması sosyal.. - Yazıya Git..

03 | Gazete Çevresinde Gelişen Metinler

Gazete, Tanzimat döneminde hayatımıza girmiştir. 1831 yılında Takvim-i Vakayi (ilk resmi gazete), 1840 yılında Ceride-i Havadis (ilk yarı resmi gazete), 1860 yılında Tercüman-ı Ahval (ilk özel gazete) gazeteleri çıkarılmıştır. Gazetecilik toplum yaşa­mımızda daha sonra vazgeçilmez bir durum kazanmıştır.MakaleHerhangi bir konuda bir görüşü veya düşünceyi açıklamak, savunmak ve ka­nıtlamak amacıyla yazılan yazılara makale denir.Makaleler ciddi bilimsel yazılardır.Dil, göndergesel işlevde kullanılır ve nesnel ifadeler ağırlıktadır.Belirli bir.. - Yazıya Git..

04 | Toplumsallaşma

Toplumsallaşma, bir diğer kullanılan adı ile sosyalizasyon, toplumun mevcut değer ve normlarının bireylere öğretilmesi süreci olarak tanımlanabilir. Bu süreç içerisinde birey ferdi olduğu toplum içerisinde nasıl davranacağını öğrenir. Aynı zamanda, bireyin sahip olduğu ya da toplum tarafından verilen rollerin ve sahip olunan statülerin gerektirdiği davranış biçimlerini, toplumun kendilerinden beklentilerini öğrenir. Toplumsallaşma sürecinde birey kendi toplumunun bir üyesi olmayı, toplumu tarafından kabul gören davranış örüntülerini, insanın.. - Yazıya Git..

05 | Toplumsal Sınıflar

Bugün çağdaş toplumlarda "Sınıf" ın egemen bir tabakalaşma biçimi olduğu kabul edilmektedir. Toplumsal sınıflar de facto gruplardır. Hukuksal ya da dinsel olarak ifade edilmemiş ve yaptırımlanmamışlardır. Kapalı olmayıp açık gruplardır. Alt toplumsal sınıflar üst toplumsal sınıflara geçebilmek imkânına sahiptirler. Genel olarak her toplumda üç toplumsal sınıf görmekteyiz.Bunlar:a) Üst sınıf (Toplumdaki ekonomik kaynakların büyük bir kısmının sahibi olanlar).b) Orta sınıf (Nitelikli işçi ve serbest meslek sahipleri)c) Alt sınıf.. - Yazıya Git..

06 | Toplumsal kontrolün en etkin aracı nedir

toplumsal kontrolün en etkin aracı nedir - Soruya Git..

07 | Toplumsal konuları içeren bilgilere ne denir

Toplumsal konulari iceren bilgiler nedir? Ne bilgisi denir? - Soruya Git..

08 | Toplumsal hayatta iş bölüm nasıl yapılır

ailede okulda çevrede iş bölümü nasıl yapılır
- Soruya Git..

09 | Toplumsal birikim nedir nelerdir

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • Turk Pro
  Turk Pro
  Belirtmemiş
 • buseck0
  buseck0
  Belirtmemiş
 • heroinfather
  heroinfather
  Belirtmemiş
 • stheno
  stheno
  Belirtmemiş
 • k4rtal
  k4rtal
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×