Nedir.Org
 • 1
19446
44
Okunma
14551
Cevap
4
Soru :

Toplumsal kuralların ihlalini anlatan bir gazete haberi örneği

Toplumsal kuralların ihlalini anlatan bir gazete haberi örneği
Bölüm: Türkçe
Durum: Çözüldü
Tarih: 3 ay önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


292020-02-14 01:59:44 #
Cevap : Toplumsal kuralları anlatan gazete haberlerine örnek trafik hakkında olabilir.

Örnek 1:
Başkentte geçen ay yapılan denetimlerde, trafik kurallarına uymayan 460 servis aracı sürücüsüne 81 bin 144 lira para cezası kesildi.
Ankara Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, 2013-2014 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde de çocukların okullarından evlerine ve evlerinden de okullarına güvenli bir ortamda taşınması amacıyla Vali Yardımcısı başkanlığında, İl Jandarma Komutanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkililerinden oluşturulan "Okul Servis Araçları Denetleme Kurulu"nun çalışmalarına devam ettiği bildirildi.

Açıklamada, servis araçlarının teknik ve fenni denetimlerinin sürdürüldüğü belirtilerek, "Mart ayında yapılan umumi denetimlerde trafik kurallarına uymayan servis araçlarından 460 adedine trafik kurallarına uymamaları nedeniyle cezai işlem ve toplam 81 bin 144 lira para cezası kesildi" bilgisi verildi. Ayrıca Ankara ilinde Mart ayında toplam 710 adet okul servis aracının da genel fenni-trafik kontrollerinin yapıldığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kontroller sonucunda eksikliği tespit edilen okul servis araçlarına ilgili kanun gereğince cezai işlem uygulandı. Öğrencilerimizin can ve mal güvenliklerinin her şeyden daha önemli olduğu esası içerisinde, okul servis araçlarının geliş-gidiş saatlerine ve belirlenen güzergahlarına uyulması ile sürücüler ve araç personelinin genel tutum ve davranışlarının, eğitim ve öğretimin devamı süresince dikkatle ve aralıksız izlenmeye devam edilecek. Ayrıca mevzuata uygun bulunmayan araçlar trafikten derhal men edilecek."
Haber linki: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/kurallara-uymayan-okul-servislerine-ceza-26143586

Örnek 2:
Bodrum’da Vatandaş Trafik Kurallarına Aldırmıyor
Bodrum’da yaya trafiğinin en işlek olduğu kavşaklardan biri olan Garaj Altı Kavşağını kullanan vatandaşların çoğu trafik kurallarına uymuyor.
Geçtiğimiz günlerde Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından paylaşılan mobese görüntülerinde de, Bodrum’da trafik kazalarının en çok yaşandığı bölgeler kavşaklar olarak gözükürken, Garaj Altı Kavşağında ki yayalara yön veren ışıklar pek kullanılmıyor. Günde binlerce vatandaşın kullandığı kavşakta bazı vatandaşlar kurallara uyarak kendilerine yeşil yanmasını beklerken, bazı vatandaşlar yoğun trafiği umursamadan araçların arasından karşıdan karşıya geçiyor. Kavşakta yayalara yanan kırmızı nedeniyle bekleyen bazı vatandaşlar ise, yanlarından kırmızı ışıkta geçen vatandaşları görünce onlarda kendilerini trafiğin içine atıyor.
Günde onlarca kez araçlarla karşı karşıya kalan kurallara uymayan vatandaşlar, gün boyu kavşağı bu şekilde kullanmaya devam ediyor.
Haber Linki: https://www.hurriyet.com.tr/bodrum-da-vatandas-trafik-kurallarina-aldirmiyor-37243613
Toplumsal kuralların ihlalini anlatan bir gazete haberi örneği

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
82020-02-14 02:06:17 #
Cevap : Yine toplumsal kuralların ihlali ile ilgili örnek veriyorum.

Örnek 3:
Olay, önceki gün Çankaya’da İran Caddesinde Kuğulupark karşısındaki otobüs durağında meydana geldi. Altınpark-Kuğulupark hattında sefer yapan bir özel halk otobüsü (ÖHO) şoförü durakta, 65 yaş üstü yolcu Hasan Ünalan’ın ücretsiz binmesine izin vermedi ve otobüsün kapısını kapattı. Ünalan, ‘Açar mısın kapıyı’ diyerek otobüs şoförüne seslendi. Ünalan ile tartışmaya başlayan otobüs şoförü, kapıyı açarak basamağa çıkan Ünalan’ı yakasından tutarak geriye doğru iteledi. Yere düşen yaşlı vatandaş kafasını sert zemine çarparak yaralanırken, olayı gören vatandaşlar hemen sağlık ekiplerine haber verdi.

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERDİ
Olay yerine gelen sağlık ekipleri müdahalede bulundu. Trafik kontrollü bir şekilde ilerlerken çevrede bulunan vatandaşlar ise otobüs şoförüne tepki gösterdi. Olay yerine gelen polis çevredeki vatandaşları zor sakinleştirdi. Polis otobüsüyle birlikte şoförü olay yerinden uzaklaştırırken, vatandaşlar şoförün göz altına alınmamasına tepki gösterdi.

Haber Linki: https://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/ankara/yasli-amcaya-buyuk-ayip-41191697
0 kişi beğendi
42020-02-14 02:41:32 #
Cevap :

Kaldırımlar işgal edildi 

Gaziantep'te çevre düzenlemesi ile kaldırımlara yerleştirilen görme engelliler için yürüyüş çizgisi, çöp konteynerleri, tezgah istilası ve araba park...

A+A-

Gaziantep'te çevre düzenlemesi ile kaldırımlara yerleştirilen görme engelliler için yürüyüş çizgisi, çöp konteynerleri, tezgah istilası ve araba park etme yerleri olarak kullanılınca, görme engelli vatandaşlar isyan etti. Gaziantep'te bulunan birçok noktada böyle sorunlarla karşılaştıklarını belirten görme engelliler, "Engelliler için böyle yolların yapılması iyi güzel fakat engelliler için yapılan bu yollar işgal ediliyor.  Bu konuda halkımıza da eğitim verilmeli" dediler.

Ulaşımlarına yönelik ciddi sıkıntılar yaşadıklarını dile getiren görme engelliler, "Her gün biz bu sorunlarla yüz yüzeyiz. Yürüyüş yollarımız üstünde sarı çizgiye parkeden araçlar, sarı çizgilerin üzerine konmuş tabelalar, ağaçlar ve buna benzer birçok sorunumuz var. Şehir içi ulaşımda bize yönelik olarak çok büyük eksiklikler var. Yavuzlar tarafında bu sarı çizgiler var ama adam bilmiyor buraya arabasını park ediyor, esnaf tezgahını açıyor. Kısacası bu konuda halkımızın da bilinçlenmesi gerek" dediler.

NELER SÖYLEDİLER?

HACI KARABAY (ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ GAZİANTEP ŞUBE BAŞKANI )

"YOLLARIMIZ GASP EDİLİYOR"

"Dünya Engelliler günü nedeniyle herkes engellilerin sorununu anlatmak için seferber olmuştu. Engelliler günü  bir gün değil her gündür. Her gün biz bu sorunlarla yüz yüzeyiz. Yürüyüş yollarımız üstünde sarı çizgiye parkeden araçlar, sarı çizgilerin üzerine konmuş tabelalar, ağaçlar ve buna benzer birçok sorunumuz yürüyüş yollarımız üzerinde mevcut. Bizim için yaptıkları yürüyüş yolları gerçekten güzel birşey fakat bunu yapan düzenleyen kuruluşlar bu yolları birde denetlese daha güzel olur. Bugün bu sıkıntılarımızı çoğaltabiliriz hastanelerdeki sorunlar, ışıklardaki sorunlar gibi birçok alanda sıkıntılar devam ediyor. Yetkililerimizden ricamız bu işlerin takip içinde olmasını istiyoruz. Örneğin Ordu Caddesi'nde kaldırımın bir tarafında sarı çizgi var bir tarafında yok. Sarı çizginin olduğu tarafta da bir demir direk ve ağaçla bu yollarımız kesilmiş. Kemal Bayındır yolu üzerinde sağlı sollu çizgiler var ama bu çizgilerde kesik kesik. Sağda bulunan yol üstünde çizgiler var. Buna benzer yerlerde de aynı durum sürüyor. Gaziantep'te bizim yollarımız üzerine araba park ediyorlar, esnaf malzemelerini çıkartıp tezgah açıyor, çöp tenekelerini koyuyorlar. Uzağa gitmeyelim Karagöz ve Maarif Kavşağı yollarının  üstünde çeşitli  engeller var yine buralarda yol var. Kırsalda bu yolların hiçbiri yok. Kenar semtlerde bu yollar yeni yeni yapıldı ama marketçisi tezgahını açıyor, şoförü arabasını park ediyor. Önemli olan bu yolları yapmak değil bu yolları yapıyoruz ama  yapanlara da halkımıza da bu yollar hakkında biraz bilgilendirme yapsak bunlara eğitim versek bu sorunlar yaşanmaz."

İSMET MEHMET TÜRKOĞLU  (ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ ÜYESİ)

" ŞEHİR İÇİ ULAŞIMDA BİZE  YÖNELİK EKSİKLİKLER VAR"

"Şehir içi ulaşımda bize yönelik olarak çok büyük eksiklikler var. Bu anlamda otobüslerin  engelli vatandaşlar için düzenlenmesi örneğin ineceğimiz durağı bilemiyoruz, bize otobüslerde durakları söyleyen sistem olsa çok iyi olur. İnanın caddede yürüdüğümüz zaman kaldırım üzerine arabalar park edilmiş bırakın bizi normal vatandaş bile geçemiyor kaldırımdan. Sarı çizgilere geldiğimiz zaman önümüze bir bakıyoruz ağaç çıkıyor, elektirik direği çıkıyor bu gibi sorunları hep yaşıyoruz. Şehrimizde İnönü Caddesi üzerinde bir sarı çizgi yok ayrıca Cumhuriyet'e geldiğimizde yine sarı çizgi yok caddede, bozuk kaldırımlarımızda çok. Kısacası şehrimizin bir çok yerinde bu sorunlarımız devam ediyor."

MEHMET KARATAŞ (ALTI NOKTA KÖRLER DERNEĞİ ÜYESİ)

"ENGELLİ YOLLARI ÜSTÜNDE BİR ÇOK ENGEL VAR"

"Engelli yolları üstünde birçok engel var bizim yollarımızı yapanlarla ilgi bu vatandaşlarımız uyarılmalı tek yollarımızı yapanlar değil kendi vatandaşlarımızda uyarılmalı. Adam market açıyor tüm kaldırımı işgal ediyor, arabalar park ediyor gerek bunlar olsun gerekse diğerleri uyarılmalı daha sonra yine aynı durumu yaparlarsa caydırıcı para cezaları uygulanmalı. Trafik ışıklarında sinyalizasyon sistemi olmalı. Yavuzlar tarafında bu sarı çizgiler var ama adam bilmiyor buraya arabasını park ediyor, esnaf tezgahını açıyor. Kısacası bu konuda halkımızında bilinçlenmesi gerek."

Toplumsal kuralların ihlalini anlatan bir gazete haberi örneği

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
32020-02-14 02:43:02 #
Cevap :

Engelliler Haftası her yıl 10 - 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanır.

 

Haftası boyunca; engellilik sorunu, engelliliğin önlenmesi ve engellilerin eğitimi konusu üstünde durulur.  Gazetelerde haberler yapılır. Radyo ve televizyonda konu ile ilgili programlar yayınlanır. Okullarda her gün ayrı bir engellilik konusu işlenir. Hafta 10 Mayıs günü başlar 16 Mayıs günü biter.

 

11 Mayıs Pazar Dünya Görmeyenler Günü münasebetiyle objektifimize takılan bir foto…

 

Görme engelliler için yapılan 'kabartmalı hissedilebilen yollar' tam bir engele dönmüş durumda.

 

Akçakoca Belediyesi, Akçakoca Kaymakamlığı ve MARKA işbirliği projesi kapsamında “ Engelsiz Şehir Akçakoca “ adı altında yapılan görme engelliler yürüyüş yoluna park edilen bir özel araç, konuya ne kadar duyarsız olduğumuzun bir göstergesi,kanıtı…

 

Yerlerdeki sarı  çizgiler dekor değil

 

Pek çok yerde, belediyeler görme engelliler için sarı çizgi yapsa da, ya çizginin önüne elektrik direği dikiliyor, ya çizgiler ağaçların bulunduğu yerden geçiriliyor, ya da Çınar caddesi üzerinden Çuhallı çarşıya yürürken fotoğrafta gördüğünüz gibi  birileri özel aracını görme engellileri yolunun üzerine çekiyor.

 

Yollarda sarı renkli kabartmalı şeritler hemen herkesin dikkatini çekmiştir. Bazıları, kabartmalı yollar için ‘‘Kaldırım süsleri “güzel olmuş” derken bazıları da ‘‘Belediye nereye para harcayacağını şaşırıyor’’ yorumu yapıyor.

 

Oysa o şeritler süs değil görme engelliler için ‘yolunu bulma’ işareti. Ancak bu yollar gelişigüzel yapıldığı ve işgal edildiği için Akçakoca’da da yaşayan görme engellilere tam bir ‘engel’ oluşturuyor.

 

Özel aracını park etmiş

 

Akçakoca Çınar Caddesinden Çuhallıya  giderken  görme engelliler için yapılmış hissedilebilir yolda, bir kişi özel aracını park etmiş durumda. Görme engelli bir kişi bu yolda yürüdüğünde araca çarpmaması işten bile değil.  

 

İnsan kendi kendine soramadan edemiyor: Arkadaş sen ehliyetini nereden aldın?

Toplumsal kuralların ihlalini anlatan bir gazete haberi örneği

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi

01 | Sesteş Kelime Örnekleri

* Yılanı gören at birden şaha kalktı.* Mutfaktaki pislikleri çöpe at.* Al bayrağıma sarılı cansız bedenimi al.* Gül: “Gül.” dedi, bülbüle.* Kalem böyle çalınmıştır yazımaYazım kışıma uymaz, kışım yazıma* Kırda yaptığımız piknikte yanımıza kır saçlı bir ihtiyar geldi.* Adresimi hemen bir kenara yaz.Bu yaz yurtdışına çıkmayı düşünüyorum.* Depodaki bidonlar ağzına kadar dolu.Bu mevsimde buralarda dolu yağar.* Ben, sizinle gelmek istemiyorum.Çenesinde küçük bir ben vardı.* Yaralı yolcu, çok kan kaybediyor.Güler yüzüne, tatlı.. - Yazıya Git..

02 | Eş sesli kelime örnekleri

Yazılışı ve okunuşu aynı olduğu hâlde anlamları farklı olan kelimelerdir.

Açıklamalı Örnekler:
Gül: 1. çiçek, 2. gülmekten emir
Kır: 1. kırsal alan, 2. kırmaktan emir, 3. beyaz
Yazma: 1. baş örtüsü, 2. yazmaktan olumsuz emir, 3. yazma işi

Eş Sesli Kelime Örnekleri Cümle Halinde Örnekler “Oyuncakları olmuş çocukların kurşunlar”
“Zalimler her saat taze fidanları kurşunlar”

Neden kondun a bülbül kapımdaki asmaya
Ben yarimden vazgeçmem götürseler.. - Yazıya Git..

03 | Bireyin Sorumlulukları

İyi birer vatandaş olarak toplum içinde, toplumun diğer üyeleriyle bir arada ve uyumlu yaşamamız gerekmektedir. Sosyal ilişkilerinde adil davranabilmek, ahlak kurallarına uygun davranışlar gösterebilmek ve dürüst olabilmeliyiz. Sevgi, saygı ve anlayış duyguları ile diğer kişilerle dayanışma içinde bulunmalı, eleştirilere açık olmalı, başkalarının iyi davranışları ve başarılarını takdir etmeliyiz.Genel olarak topluma karşı vazife ve sorumluluklarımızı maddeler halinde şöyle ele alabiliriz:1- Topluma karşı sorumluluklarımızın başında,.. - Yazıya Git..

04 | Vatandaşlık Sorumluluklarımız Nelerdir

VATANDAŞLIK HAK, GÖREV ve SDORUMLULUKLARIMIZ NELERDİR?a- Seçme ve seçilme hakkı.b- Kanunlara uymakc- Vergi vermek.d- Askerlik yapmak.1.Seçme ve seçilme hakkı: Kendi içimizden en nitelikli, en becerikli, bilgili, ahlâklı kişiyi belirleyebilmek ve ilerleyebilmek için bu görevimizi yerine getiririz. 18 yaşını dolduranlar seçime katılabilirler. Sadece er ve erbaşlar ile askerî öğrenciler ve hükümlüler oy kullanamazlar.2.Kanunlara uymak: Toplum huzuru ve barışının sağlanabilmesi, hak ve özgürlüklerin korunabilmesi, devlet otoritesinin ve devamlılığının.. - Yazıya Git..

05 | Homojen Ve Hetorejen Karışımlara Örnekler

HOMOJEN KARIŞIMLARA ÖRNEKLER• Çözeltiler• Şekerli Su• Tuzlu Su• Asitli Su• Bazlı Su• Alkol – İyot• Hava• Çay• Kola• Soda• Gazoz• Kolonya• Ter• Tükürük• Gözyaşı• Ham petrol• Cam (Si, Na2O)• Alaşımlar (Çelik, Lehim, Bronz, Pirinç)• Sirke• Maden suyu• Metal para• Çelik• Deniz suyu• Lehim
HETOROJEN KARIŞIMLARA ÖRNEKLER
• Demir tozu – Kükürt tozu• Su – Tebeşir tozu• Su – Kükürt tozu• Su – Yağ• Su – Benzin• Elma – Armut• Çamurlu su• Kum – Su• Kum – Çakıl• Su –.. - Yazıya Git..

07 | Uyruk sorusuna ne cevap verilir

Uyruk sorusuna ne cevap verilir - Soruya Git..

08 | Çanakkale savaşları sırasında türk askerinin gösterdiği kahramanl...

Çanakkale savaşları sırasında Türk askerinin gösterdiği kahramanlıkla ilgili bildiğiniz bir anıyı yazınız. Ayrıca ama fakat ancak veya kelimelerinin geçtiği anılar olsun. - Soruya Git..

09 | Geçmişten günümüze kılık kıyafet değişimi nelerdir

1 .sınıf öğrencisinin anlayacağı şekilde geçmişten günümüze kılık kıyafet değişimi nelerdir? Eskiden Giyilen kıyafetlerle Günümüzde Giyilen kıyafetleri karşılaştırınız? - Soruya Git..

10 | İletişim Öğesi Örnekleri

İletişim öğelerine 5 tane örnek verir misiniz. Yani diyaloglar alıcı verici dönüt ileti vs örnek örnek - Soruya Git..
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • berzan
  berzan
  Belirtmemiş
 • Esma Zehra KARAGÖL
  Esma Zehra KARAGÖL
  Belirtmemiş
 • Semra İrtürk Bilgin
  Semra İrtürk Bilgin
  Belirtmemiş
 • Yusuf Yılmaz
  Yusuf Yılmaz
  Belirtmemiş
 • Mehmetkaptan55
  Mehmetkaptan55
  Belirtmemiş
 • Isyankar65
  Isyankar65
  Belirtmemiş
 • bella03
  bella03
  Belirtmemiş
 • Meral aleyna
  Meral aleyna
  Belirtmemiş
 • keskin
  keskin
  Belirtmemiş
 • çılgın türk
  çılgın türk
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • dicle dağ
  dicle dağ
  Belirtmemiş
 • #Pasha-686
  #Pasha-686
  Belirtmemiş
 • Muazzez Abacı
  Muazzez Abacı
  Belirtmemiş
 • wowwwwwwwwwwww
  wowwwwwwwwwwww
  Belirtmemiş
 • BÜŞRA DAĞ
  BÜŞRA DAĞ
  Belirtmemiş
 • ere
  ere
  Belirtmemiş
 • Samet Ozcelik-938
  Samet Ozcelik-938
  Belirtmemiş
 • Sokakların çocuğu
  Sokakların çocuğu
  Belirtmemiş
 • Cihat Özkan
  Cihat Özkan
  Belirtmemiş
 • Herkes bedelini ödeyecek
  Herkes bedelini ödeyecek
  Belirtmemiş
 • Yalancının birisisin
  Yalancının birisisin
  Belirtmemiş
 • Sen ihanet ettin
  Sen ihanet ettin
  Belirtmemiş
 • Herkes hakkettiğini yaşamalı
  Herkes hakkettiğini yaşamalı
  Belirtmemiş
 • yeşillkalem
  yeşillkalem
  Belirtmemiş
 • FerhatGökalp
  FerhatGökalp
  Belirtmemiş
 • Lena yalçın
  Lena yalçın
  Belirtmemiş
 • gokturk
  gokturk
  Belirtmemiş
 • ali70
  ali70
  Belirtmemiş
 • Elif Aslan
  Elif Aslan
  Belirtmemiş
 • Zümrüdüanka
  Zümrüdüanka
  Belirtmemiş
 • Darthwader
  Darthwader
  Belirtmemiş
 • Kartalaltan
  Kartalaltan
  Belirtmemiş
 • Melisnaz
  Melisnaz
  Belirtmemiş
 • Vurgun3
  Vurgun3
  Belirtmemiş
 • Sevimlişey
  Sevimlişey
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya