Nedir.Org
 • 1
343
19
Okunma
2920
Cevap
1
Soru :

Toplumsal yaşamda ailede okulda iş bölümü nasıl yapılır

Toplumsal yaşamda ailede, okulda ve çevrede iş bölümü nasıl yapılır
Bölüm: Toplum
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


22015-10-28 15:29:27 #
Cevap : Toplumda İş Bölümü
Toplumsal hayatta işbölümü şu şekilde yapılır insanların herşeyi birden kendi başına yapması mümkün değildir bu nedenle örneğin birisi marangozsa aynı zamanda demir ustası olamaz veya çiftçi veya bilimadamı. Toplumda herkes yatkın olduğu işi yaparken diğer insanların yaptıklarına ihtiyaç duyarlar. Bir demir ustası demir ham maddesi için madenciye ihtiyaç duyar mesela, lokanta sahibi tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçiye ihtiyaç duyar. Herkes farklı konularda uzmanlaşarak toplumun ihtiyaç duyduğu şeyleri o topluma sağlaması gerekir yani toplum kendi ihtiyaçına yönelik olarak iş gücünü yaratır ve bu iş güçleri diğer iş güçlerinin yardımı ve işbirliğiyle topluma yararlı hale gelir.
Bunun dışında toplum ortak yönlerini gözeterek zaten işbölümlerini yaratır mesela bir köyde camii ihtiyacı var o köy halkı işbirliği içinde kendi camini kendisi yaratır. Mesala çocuklar için ortak alan lazımdır o mahalle insanları birleşerek ve işbirliği yaparak bu alanları yaratabilir. Ya da misafirhane lazımdır herkes kendi evinden bir kaç eşya bulup getirirek yeni bir yer yaratılabilir. Yine düğünler buna güzel örneklerdir aileler, arkadaşlar, komşular birayaya gelerek herkes farklı birşey üstlenerek o düğünü yapar ve yeni evli çiftin evi kurulur. Büyük şehirlerde buna örnekler ise yardımlaşma dernekleri, sivil toplum kuruluşlarıdır. Mesela kızılay herkes yardım eder ihtiyacı olana o yardım gider veya kan verir ihtiyaç sahibi hastaya iletilir belkide biz o yardımın kime gittiğini bile bilmeyiz. Mesela tema vakfı çevreyi ağaçlarımızı korumak için yardım ederiz hep birlikte gider ağaç dikeriz. Başka örnek depremde zarar gören insanlara diğer insanların yardım etmesi, evine alması, yıkıntılarda kurtarma çalışmaları, yiyecek vermesi, para yardımları toplanması. İşte bunların hepsi toplumsal işbiriliğine, yardımlaşma ve dayanışmaya örneklerdir.

Ailede İşbölümü
Aile; anne, baba ve çocuklardan oluşan en küçük kurumdur. Aileler bir araya gelerek toplumu oluşturur. Bu nedenle aile toplumun temel unsurudur.Toplum huzurlu olabilmesi için ailelerin huzurlu olması gerekir.
Ailede, sevgi saygı, dayanışma, iş bölümü olmalıdır.
Ailenin başarı ve mutluluğunda bireyler arasındaki dayanışma önemli etkendir. Ailedeki iş bölümü, dayanışmanın en güzel örneklerindendir. Ailede anne, baba ve çocukların görev ve sorumlulukları farklıdır.
Aile hayatı sosyal hayatın en önemli unsurlarından biridir. Düzenli bir aile yaşamını devam ettirebilmek son derece önemlidir. Aile hayatı ne kadar düzenli ise çocuklar da o kadar sağlıklı ve kendine güvenen kişiler olarak yetişir.
Aile bireyleri arasındaki dayanışma ailenin güçlenmesini sağlar. Dolayısıyla toplum da güçlenir.
Atatürk, aile bireyleri arasındaki dayanışmaya büyük önem vermiştir. Aile içinde olduğu kadar, toplum yaşamında da kadınla erkeğin birlikte hareket etmesini istemiştir. Türk kadınının iş yaşamının her alanında yer alması gerektiğini şu sözlerle belirtmiştir: “Daha esenlikle, daha dürüst olarak yürüyeceğimiz yol vardır. Bu yol; büyük Türk kadınını çalışmamıza ortak yapmak, hayatımızı onunla birlikte yürütmek, Türk kadınını ilmî, ahlâkî, sosyal, ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, destekleyicisi yapmak yoludur.”

Okulda İşbölümü
Okulda iş bölümü şu şekildedir; Öğretmen sınıfın düzeniyle ilgilenir, Hizmetliler okulun temizliğiyle ilgilenirler, kantinci öğrencilerin yiyecek ihtiyacıyla ilgilenir.
0 kişi beğendi

01 | Toplumsal Hareketlilik

"Hareketlilik" kavramı, toplumdaki birey ya da grupların fiziksel ya da toplumsal çevredeki herhangibir hareketini ifade eder. Genel olarak yer, zaman ve toplumsal yapıda meydana gelen hareketlilik iki türlüdür:
1) Fiziksel Hareketlilik
Fiziksel hareketlilik, genellikle göç olarak adlandırılır. (Coğrafî hareketlilik)
2) Toplumsal Hareketlililik
Toplumsal hareketlilik ise toplumsal statü değişmelerini içine alır. Coğrafî göç tipleri gönüllü ya da zorunlu olabilir. Gönüllü göçlerin sebepleri çeşitlidir. Örneğin köyden kente iş.. - Yazıya Git..

02 | Toplumsal Norm

Toplumsal Norm Nedir ?Bir toplumda insanları belli olaylar karşısında nasıl davranmaları gerektiğini belirleyen öyle davranmaya zorlayan kurallara sosyal norm denir.Sosyal Normların Özellikleri- Sosyal değerlerin somut şeklidir.- Toplumun düzen ve devamlılığını sağlar.- Toplumsal kontrolü sağlarlar.- Toplumsal süreç içinde veya merkezi otoritece oluşturulabilir.- Bireylerin davranışlarını sınırlayan emir, yasaklardır.- Toplumdan topluma veya zamanla değişir.- Uymayanlar toplumca cezalandırılır, zorlayıcıdır.- Çoğunluğun sosyal normlara uyması sosyal.. - Yazıya Git..

03 | Toplumsallaşma

Toplumsallaşma, bir diğer kullanılan adı ile sosyalizasyon, toplumun mevcut değer ve normlarının bireylere öğretilmesi süreci olarak tanımlanabilir. Bu süreç içerisinde birey ferdi olduğu toplum içerisinde nasıl davranacağını öğrenir. Aynı zamanda, bireyin sahip olduğu ya da toplum tarafından verilen rollerin ve sahip olunan statülerin gerektirdiği davranış biçimlerini, toplumun kendilerinden beklentilerini öğrenir. Toplumsallaşma sürecinde birey kendi toplumunun bir üyesi olmayı, toplumu tarafından kabul gören davranış örüntülerini, insanın.. - Yazıya Git..

04 | İşbölümü

İş Bölümünün Sözlük Anlamları
1. Bir işi, iki ya da daha çok kişi arasında bölme.
2. Herkesin bir iş dalında ustalaşması için işleri ayırma ya da herkese belirli bir işi verme.
3. Bir toplumsal üretim düzeni içindeki değişik görev ve hizmetlerin toplumun üyeleri, kümeleri arasında karşılıklı bağımlılık ilişkileri içinde bölünmesi.
İş Bölümü (Özet)
İşbölümü bir toplumsal üretim düzeni içindeki değişik görev ve hizmetlerin, toplumun üyeleri, grupları arasında karşılıklı bağımlılık.. - Yazıya Git..

05 | İşlemci Çeşitleri

İşlemci seçerken nelere dikkat etmeliyiz?
İşlemcilerde en önemli özellik cache bellek’tir bunun büyüklüğü sizin işlemleriniz için çok önemlidir. cpu seçerken L2 cache bellek yazılarına özellikle dikkat etmemiz gerekmektedir. Örneğin L2 cache bellek değeri 3mb olan bir işlemci yapıcağınız işlerde sizi zorlamıyacaktır, yaptığınız iş ne ise ona uygun cache bellek’li bir işlemci seçmelisiniz ne kadar çok cache o kadar cok istem ve işlem demektir.Cpu seçerken en önemli  etkenler şunlardır ;1. Alıcağımız işlemciyi hangi maksatla.. - Yazıya Git..

06 | Toplumsal kuralların ihlalini anlatan bir gazete haberi örneği

Toplumsal kuralların ihlalini anlatan bir gazete haberi örneği - Soruya Git..

07 | Okulda savunma nasıl yazılır

Okulda savunma nasıl yazılır - Soruya Git..

08 | Okuldaki kaynaklarimizi verimli kullamamiz neden onemlidir

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

09 | Işlem önceliği 9.sınıf

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

10 | Toplumsal konuları içeren bilgilere ne denir

Toplumsal konulari iceren bilgiler nedir? Ne bilgisi denir? - Soruya Git..
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • denizzzzzz
  denizzzzzz
  Belirtmemiş
 • keskin
  keskin
  Belirtmemiş
 • Vurgun3
  Vurgun3
  Belirtmemiş
 • Mehmetkaptan55
  Mehmetkaptan55
  Belirtmemiş
 • Darthwader
  Darthwader
  Belirtmemiş
 • Kartalaltan
  Kartalaltan
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya