Nedir.Org
 • 1
5062
3
Okunma
1003
Cevap
2
Soru :

Turkiye ilk maden kac tarihinde acildi?

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz.
Bölüm: Tarih
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


162020-01-30 13:09:54 #
Cevap : Etibank’ın bu fonksiyonlarından demir madenciliği ve demir çelik üretimi ilk kez 1938 yılında Divriği demir madenlerinin çıkarılması ile hayata geçti.

Cumhuriyet ve Madencilik

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasindan sonra Havza'nin ulusal çikarlara hizmet edecek biçimde degerlendirilmesine önem verilmistir ve "Maadin ve Sanayi Mekteb-i Alisi" kurulmustur. 1924 yilinda kurulan ve 1932 yilinda kapanan okuldan yaklasik 70 civarinda maden mühendisi mezun olmustur. Bu yillarda Zonguldak Maden Mühendisi Mektebinden ve yurt disindan mezun olanlarla birlikte toplam maden mühendisi sayisi 100 ün altindadir.

1924 yilinda Türkiye Is Bankasi'nin kurulmasiyla madencilik alanina yeni yatirimlar yapilmis ve Havza'da 4 sirket faaliyete geçmistir. Havza'da üç lavvarla, Kozlu'da 10 mw. lik bir elektrik santrali isletmeye alinmistir. 1940'- larda Çatalagzi Termik Santrali ile Sömi-kok ve biriket fabrikalari kurulmustur. Havza 3467 sayili Füziyon Kanunu ile Etibank'a devredilmistir

1923-1940 MADENCILIK SEKTÖRÜ

Lozan Baris Görüsmeleri sirasinda gerçeklestirilen Izmir Iktisat Kongresi (17 Subat – 4 Mart 1923), Cumhuriyet döneminde izlenecek ekonomik politikayi saptiyordu. Bu kongrede özel sektör öncülügünde liberal bir politika benimsenmistir. Izmir Iktisat Kongresi'nin "Sanayi ve sorunlari" bölümünde Sanayi Bankalarinin kurulmasindan söz edilmektedir. Bu dogrultuda, 1924 yilinda Is Bankasi ve 1925 yilinda maden isletme ve kredi saglama amaciyla Sanayi ve Maadin Bankasi kurulmustur. Kongrede, yabanci sermayenin Türk yasalarina uyma kosuluyla faaliyet gösterebilecekleri benimsenmistir

Izmir Iktisat Kongresi'nde kabul edilen kalkinma ve sanayilesme politikalari dogrultusunda yabanci sermaye, kömür, bakir ve krom maden isletmeciligi basta olmak üzere, bu sektöre ortakliklar seklinde girmistir. Bu dönemde Devlet, özel sektörün gelismesini tesvik etmek amaciyla, 28 Mayis 1927'de, 1055 Sayili Tesvik Yasasi'ni çikarmistir.

1923 yilinda baslayan bu model istenen basariyi saglayamamistir. Ve 1932 yilinda yeni bir degerlendirme ile Devletçilik Politikalari benimsenmistir.

1932 yili maden üretimleri söyle gerçeklesmistir. Taskömürü 1.178.255 ton, linyit 14 000 ton ve kromit 55 000 ton dur. Bu rakamlar sanayilesme iddiasinda olan bir ülke için yeterli düzeyde degildir.

1930'lu yillara kadar, gerek Osmanli Dönemi ve gerekse cumhuriyet döneminde, ülkenin dogal kaynaklarinin tespitine yönelik bilimsel çalismalar yapildigini söylemek mümkün degildir. Bu belirsizligin ortadan kaldirilmasi amaciyla maden aramalarina baslanmasi gerektigi bilinciyle 14 Haziran 1935 yilinda Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü kurulmustur (MTA). Bu kurulusun bütün giderleri ile yatirimlarinin her yil Devlet Bütçesinden karsilanmasi prensibi ile;

 1. Memleketimizde isletilmeye elverisli maden yataginin bulunup bulunmadigini,
 2. Isletilen maden ve tasocaklarinin da daha faydali surette isletilmelerinin neleri gerektirdigini; arastirmak, fenni ve jeolojik tetkikler, kimyasal tahliller yapmak, proje ve raporlar hazirlamak, verimlilik hesaplari yapmak, bütün teknik ve bilimsel isleri görmek, memleketin madenlerinde ve maden sanayiinde mühendis ve kalifiye eleman yetistirmek üzere kurulmustur. Lüzumlu ve yararli görülen sahalarda arama yapabilmesi için de arama ruhsati alma sorumlulugundan muaf tutulmustur.

Ayni gün (14 Haziran 1935) MTA ile birlikte 2805 sayili yasa ile, "Madencilik, Enerji Üretimi ve Dagitimi alanlarinda faaliyet göstermek üzere" ETIBANK kurulmustur.

Etibank'a, kurulus kanununun 5. Maddesinde "MTA'nin arastirmalari sonucunda verimliligi ve isletilebilirligi tespit olunan sahalarda Bakanligin onayi ile isletmeler kurup, üretimi gerçeklestirmek görevleri verilmistir. MTA, ekonomik degere haiz sahalari ilgili Bakanlik kanaliyla Etibank'a devretmeye, ETIBANK da, bu kaynaklari isletmeye zorunlu kilinmislardir.

Ayni zamanda Etibank ruhsat alabilir, ruhsat devir alabilir ve elde ettigi haklari ya da hisseleri baskalarina satabilir, devir edebilir. Her türlü cevheri ve hammaddeyi alip satabilme yetkileri bu kanunla Etibank'a verilmistir.

2804 ve 2805 sayili yasalarla olusturulan bu iki kurulus, madencilik sektörüne yeni bir anlayis, yeni bir yaklasim ve saglikli bir degerlendirme getirmistir. Bu çalismalar, dönemin yönetim kadrolarinin, madenciligin, ülkenin gelecegindeki yeri ve önemini saglikli biçimde degerlendirdiklerinin göstergesidir.

24 Haziran 1935'de 2819 sayili kanunla Elektrik Isleri Etüd Idaresi (EIEI), ülkemizin elektrik enerjisine yönelik potansiyelinin saptanmasi amaciyla kurulmustur. Bu kurulusun faaliyetleri de Devlet Hizmeti olarak benimsenmistir.

Sümerbank, MTA, Etibank ve EIEI'nin kurulmasiyla devletin sanayi alanindaki kurumsal altyapisi tamamlanmistir.

Atatürk'ün 1935 yili TBMM açilis nutkunda madencilikle ilgili görüsleri söyledir:

"Maden Isleri yeni bir açilma devresindedir. Maden Mühendislerimizi ihtiyaca yeter sayi ve degerde yetistirmeye önem vermek gerekir".

"Kömür Havzasinin rasyonel isletilmesi için tedbirler aramak da lazimdir"

"Maden Isletilmesi inkisaf (gelisme) halindedir. Madenlerimiz bizim baslica döviz kaynagimiz oldugu için de yüksek dikkatinizi celbe (çekmege) degerlidir".

"MTA'nin çalismalarina azami inkisaf vermesini ve bulunan madenlerin planli sekilde hemen isletmeye alinmasi lazimdir. Elde bulunan madenler için üç yillik bir plan yapilmalidir".

0 kişi beğendi
162018-01-05 08:20:03 #
Cevap : 1923-1950 arası açılmış tır
Zeus 1 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

01 | Madenler Nerelerde Kullanılır

MADENLERİN KULLANILDIĞI YERLERAlçıtaşı: İnşaat, kimya, çimento, tarım, tıp sanayilerinde ve radyoaktif artıkların örtülmesinde,Altın: Kuyumculuk, diş hekimliği , endüstri alaşımlarında, para yapımında, iletken yapımında, Pallladyum, platinyum, gümüş altının yerini kullanılabilmektedir.Aluminyum: En önemli kullanım alanı elektrik iletimidir.Bakır, elektrik ile ilgili kullanım alanlarında, magnezyum, titanyum ve çelik yapı ve yer taşıma sistemlerinde, değişik metal bileşimleri, tahta ve çelik inşaat sektöründe,Alunit: Gübre, çimento, seramik,.. - Yazıya Git..

02 | İlk Çağ

İlk Çağ : Yazının bulunmasıyla (MÖ.3500) başlayıp, 375 yılındaki kavimler göçüne kadar süreye ilk çağ adı verilir.
İlk Çağ Nedir
Tarih Devirleri'nin başlangıcını oluşturur. M.Ö. 3200 yazının bulunuşu ile başlayıp M.S. 375 Kavimler Göçü'ne kadar devam eden dönem olarak ele alınır. Başka bazı tarihçilerde bu bitiş tarihi Batı Roma İmparatorluğu'nun yıkılışıyla belirlenir. Nitekim Orta çağ olarak adlandırılan dönem bu tarihten itibaren ele alınmaktadır. Yazının bulunuşu Mezopotamya'da Sümer şehir devletleri zamanında.. - Yazıya Git..

03 | Maden

Sözlükte Maden Nedir1. (isim, jeoloji) yer kabuğunun bazı bölgelerinde çeşitli iç ve dış doğal etkenlerle oluşan, ekonomik yönden değer taşıyan mineral.2. (sıfat) bu mineralden yapılmış.3. maden ocağı veya maden işletmesi.4. (mecaz) çok değerli şeyleri kapsayan kaynak.5. (argo söz) uyuşturucu, esrar, eroin "istersen sana biraz maden vereyim de çek!" (o. c. kaygılı)6. (teklifsiz konuşmada) kolay ve iyi kazanç sağlayan iş veya parası elinden kolaylıkla alınan kimse.7. (kimya) metal.kaynak: tdk.gov.tr TÜRKİYENİN MADEN OCAKLARI / ENERJİ.. - Yazıya Git..

04 | İlkçağ

İlkçağ Nedir (Özet) : Yazının bulunmasıyla (MÖ.3500) başlayıp, 375 yılındaki kavimler göçüne kadar süreye ilkçağ adı verilir.

İlk Çağ Nedir (Detay)
Tarih Devirleri'nin başlangıcını oluşturur. M.Ö. 3200 yazının bulunuşu ile başlayıp M.S. 375 Kavimler Göçü'ne kadar devam eden dönem olarak ele alınır. Başka bazı tarihçilerde bu bitiş tarihi Batı Roma İmparatorluğu'nun yıkılışıyla belirlenir. Nitekim Ortaçağ olarak adlandırılan dönem bu tarihten itibaren ele alınmaktadır. Yazının bulunuşu Mezopotamya'da Sümer.. - Yazıya Git..

05 | İlk Çağ Uygarlıkları

ÇİN MEDENİYETİ:
Sülalelerce yönetilir. Çin’de iki türlü mimari gelişmiştir. Askeri mimari (Çin Seddi), Dini mimari (Budist tapınakları). Çinicilik, porselen, seramik gibi sanatlar, maden az olduğu için gelişmiştir. Matbaa, kâğıt, barut, pusula, çini mürekkep, ilk kez Çin’de bulunmuştur. Budizm, Taoizm, Konfüçyüs, Maniheizm gibi dinler yaygındır. Çin’de tarih yazıcılığı gelişmiştir. Türkler hakkında ilk bilgiler Çin kaynaklarında mevcuttur.

HİNT MEDENİYETİ:
Hindistan’da güçlü bir devlet,.. - Yazıya Git..

06 | İlk Çağ uygarlıklarının dünya medeniyetine katkıları nelerdir...

İlk Çağ uygarlıklarının dünya medeniyetine katkılarını araştırınız. - Soruya Git..

07 | Turkiye'de patent verme yetkisi kimdedir

Turkiye'de patent verme yetkisi kimdedir yani ülkemizde paten verme yetkisi hangi kurum veya kuruluştadır? - Soruya Git..

08 | İlk çağ uygarlıklarının ilk buluşları nelerdir ???

4 şık var ..........
A) yazı
B) tekerlek
C) takvim
D) buhar gücü
HANGİSİ ACABA ÇOOK ACİL LAZIM !!!!!!!! - Soruya Git..

09 | İlk yardım malzemeleri nelerdir

İlk yardım malzemeleri nelerdir - Soruya Git..

10 | Ilk Türk devletleri

uygurlara en parlak dönemi yaşatan kimdir - Soruya Git..
Geri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Nil Deniz Çakır
  Nil Deniz Çakır
  Belirtmemiş
 • Ali Aydin
  Ali Aydin
  Belirtmemiş
 • emrecqn
  emrecqn
  Belirtmemiş
 • Cemmm
  Cemmm
  Belirtmemiş
 • SiyahBeyazDüşler
  SiyahBeyazDüşler
  Belirtmemiş
 • Asyaa
  Asyaa
  Belirtmemiş
 • Kartalaltan
  Kartalaltan
  Belirtmemiş
 • denizzzzzz
  denizzzzzz
  Belirtmemiş
 • Volkan123
  Volkan123
  Belirtmemiş
 • Tuana Özdemir
  Tuana Özdemir
  Belirtmemiş
 • Ceyda Doğru-732
  Ceyda Doğru-732
  Belirtmemiş
 • Furkan Gürkan Bozkurt
  Furkan Gürkan Bozkurt
  Belirtmemiş
 • Sinem Ellis
  Sinem Ellis
  Belirtmemiş
 • miraç Sancar
  miraç Sancar
  Belirtmemiş
 • Gafure Ülger
  Gafure Ülger
  Belirtmemiş
 • Melda Gönültaş
  Melda Gönültaş
  Belirtmemiş
 • Ayşe Lale
  Ayşe Lale
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • Yusuf Ziya Caran
  Yusuf Ziya Caran
  Belirtmemiş
 • safinaz gülten
  safinaz gülten
  Belirtmemiş
 • Sercan Çığır
  Sercan Çığır
  Belirtmemiş
 • esoes
  esoes
  Belirtmemiş
 • Öztürk
  Öztürk
  Belirtmemiş
 • Rabia 1
  Rabia 1
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Fatih Çam
  Fatih Çam
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×