Nedir.Org
 • 1
7188
3
Okunma
282
Cevap
4
Soru :

Uçan Sınıf (Erich Kastner) Özeti

Uçan Sınıf (Erich Kastner) Acilll!!! ÖZET (bilen yazarsa iyi olur yarın yazılım var)(haklısınız okusaydım ama yetişmedi bilenler varsa lütfennn)

Bölüm: Edebiyat
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


162017-01-06 10:56:42 #
Cevap : Erich Kastner Uçan Sınıf (Özet)
Uçan Sınıf kitabı yazarın bir Noel öyküsü yazmaya karar vermesiyle başlıyor. Tabi yazın ortasında bir Noel öyküsü yazamayacağını düşünüyor ve Zug Dağı'nın eteklerine gidiyor. Noel öyküsünü yazarken Gottfried adını taktığı kelebek ona eşlik ediyor. Onu akşamları alan Eduard dediği ineği de unutmamak lazım. 

Noel öykümüze gelirsek. Öykümüz Johann Sigismund Lisesi adlı yatılı bir okulda geçmektedir. Öğrenciler Noel için bir oyun hazırlığı içindedir. Oyunun adı Uçan Sınıf'tır. Oyunda öğrenciler coğrafya öğretmenleriyle birlikte uçak yolculuğuna çıkarlar. Sloganları" Ders yerinde keşfe dönüşür. "dür.

Öğrenciler oyunun provasını yaparken içeri bir çocuk girer çocuk çok sinirlidir. Öğrenciler ona ne olduğunu sorarlar. Çocuk anlatmaya başlar. Rakip okulun öğrencileri arkadaşlarının birini kaçırıp güzel yazı defterlerini çalmışlardır. Öğrenciler plan yapmak için Sigare İçmez'in bahçesinde toplanırlar. İlk olarak Sebastian'ı rakip okuldan Egerland'ın yanına elçi olarak gönderirler. Rakip okulun talepleri ağırdır. Sebastian gelip öğrendiklerini diğer öğrencilere anlatır. Öğrenciler karşı tarafa düello teklifinde bulunurlar. Rakip okul kabul eder. Matthias rakip okulun öğrencisini yenmiştir. Ama rakip okul inatla defterleri ve esir aldıkları öğrenciyi vermemektedir. Bunun üzerine Johann Sigismund Lisesi öğrencileri kar topuyla atağa geçer. Bu sırada sınıf birincisi olan Martin, Matthias'la birlikte esir olan arkadaşlarını kurtarmaya gider. Esir öğrenci rakip okulda okuyan bir öğrencinin evinin bodrumunda kilitlidir. Diğer öğrenciler kar topu savaşı yaparken Martin ve Matthias arkadaşlarını kurtarırlar. 

Okula döndüklerinde izin almadan dışarı çıktıkları için başları beladadır. Öğrenciler, öğretmenleri Doktor Bökh'e durumu anlatırlar. Bunun üzerine öğrenciler hafif bir ceza ile kurtulurlar. Ama öğretmenin onları hemen salmak gibi bir niyeti yoktur. Onlara bir öykü anlatmaya başlar. 20 yıl öncesini anlatan bir öyküdür. Bir çocuk vardır. Bir gün annesi hastalanır. Okuldan kaçıp annesini görmeye gider. Nöbet tutan son sınıf öğrencilerinden biri onu sorguya çeker. Çocuk bir şey söylemeyince onun yarın için olan iznini alır. Fakat çocuk annesini görmek için yine kaçar. Daha sonra müdür çocuğa ceza verir ama cezaya arkadaşı kalır. Bu çocuk ve arkadaşı hep beraberlerdir. Üniversiteye bile birlikte giderler. Ama bir gün çocuğun arkadaşının eşi doğum yaparken bebekle birlikte ölür. Bunun üzerine arkadaşı ortadan kaybolur. Bu öyküdeki çocuk öğretmenlerinin ta kendisidir. Ve ortadan kaybolan arkadaşı, Sigara İçmez dedikleri öğrencilerin arkadaşı olan adamdır. Öğrenciler bunu fark ettiklerinde iki arkadaşı tekrar buluşturmak isterler. Martin ve Johnny öğretmenlerini Sigara İçmez'in yanına götürürler. Öğrenciler tahminlerinde yanılmamışlardır. İki eski dost birbirini gördüğüne çok sevinirler. 

Bu sırada Noel'de sergileyecekleri oyunun hazırlıkları tam gaz devam etmeyken ufak tefek bir öğrenci olan Uli cesaretini kanıtlamak ister. Okuldaki jimnastik direğinden şemsiyeyle atlayacaktır. 

Uli arkadaşları onu durduramadan atlar ve bacağı kırılır. Noel'de evine gidemeyecektir. Tabi ki sergileyecekleri oyunda da yer alamayacaktır. 

Eve ailesi para gönderemediği için gidemeyecek biri daha vardır. O kişi Martin'dir. Acaba bir Noel mucizesi gerçekleşip Martin evine gidebilecek midir? Kitabın geri kalanında bunun cevabını alıyoruz. 

Uçan Sınıf , yeri geldiğinde beni güldüren yeri geldiğinde duygulandıran bir kitaptı. Aynı zamanda gerçekçi de bir kitaptı. İçinizi ısıtacak bir kitap okumak istiyorsanız bu kitap tam size göre.
0 kişi beğendi
162017-03-04 13:11:26 #
Cevap : ÖZET Çocuklar Noel kutlamaları için ser­gilenecek olan, Johnnynin yazdığı “Uçan Sınıf”  oyunu  için hazırlanmaktadır. . Oyun, beş perdelik kehanete dayanan bir oyundur. . İlk perdede,  coğrafya dersi uzayda yapılmaktadır. İkinci perdede uçak Vezüv i kraterine iner. Üçün­cü perdede Gizedeki piramitlere gitmiştir. Dör­düncü perdede “Uçan Sınıf Kuzey Kutbuna inecek,  , beşinci ve son perdede göğe çıkacaklardır. 

Kahramanları sık sık “Sigara İçmez” is­mini taktıkları  doktorun yanına gitmektedir. Ama  doktor aksine çok siğara içmekte  Al­man Demiryollarından satın aldığı bir vagonda yaşamakta, vago­nun kapısında da “Sigara İçilmez” yazmaktadır.  

Bir gün rakip okulun öğrencileri, bir öğretmenin oğlunu re­hin alıp çocukların oyun planlarının da olduğu defteri el koymuşlardır. Çocuklar defteri geri almak için savaş kararı alırlar. “Çelik Bir­lik” i kurarak önce bir elçi gönderirler. Elçi Sebastian, rakip okuldan  öğrencinin  serbest bıra­kılması ve defterlerinin geri verilmesi talep eder. Gruplar  tam savaşı başlatacakken “Sigara İçmez” ortaya çıkıp savaşı durdurur. Her okuldan birer kişinin yum­ruklu düello etmesi, yenilenin yenenin şartlarına uymasıını önerir. İki taraf da bu öneriyi kabul eder.  

Matthias Kısa bir kavgadan sonra,  rakibini yener  ancak, karşı tarafın öğrencileri sözlerinde durmaz.. Bunun üzerien kartopu savaşı başlar.  Savaş esnasında Martin, Johnny ve Sebastian  rehine olan arkadaşlarını kurtarır ancak defterler yanıp, kül olmuştur.  

Savaşı duyan müdür, çok öfkelenir . Profesör Kreuzkama defterlerin yakıldığını anlatırlar.. Profesör, hepsine cezayı verir. Uli, kendisine korkak ve çelimsiz denmesine  içerlediği için elinde şemsiye ile ikinci kattan atlar ve  sol ayağı kırılır.  
Bu arada çocuklar  Justus lakablı öğretmenleriyle Sigara İçmezi buluşturdular.Öğretmenin bahsettiği kayıp arkadaş, Sigara Içmezin ta kendisidir. ....
0 kişi beğendi
12017-01-06 10:55:11 #
Cevap : Uçan Sınıf (asıl ismi Das fliegende Klassenzimmer [1]) Erich Kastner'in 1933 yılında yazmış olduğu ve 37 kez yeniden basılan kitap.

İçerik
Bu kitabın kahramanları edebiyat hastası Johnny Trotz, okula başladığından beri birinci olan Martin Thaler, karnı her zaman aç ve çok kalıplı olan Matthias Selbmann ve ufak tefek bir çocuk olan Uli von Simmern'dir.[3] Bu öğrenciler Johann Sigismund yatılı okulunda okumaktadırlar. Öğrenciler bir gün Noel için bir tiyatro oyunu hazırlamaya karar verirler. Bu arada Noel'de yaklaşmaktadır. Ancak rakip okul bir öğretmenin öğrencisini kaçırır. Ayrıca güzel yazı notlarıda kaçırılmıştır. Bu sebeple rakip okulla savaşmayı düşünürler.[3]

== Karakterler ==
Erich Kästner: Annesi Bayan Kästner onu noel öyküsü yazması için bir yere göndermek istemektedir.Eğer noel öyküsünü yazmazsa ona bu noelde hediye almayacağını söylemiştir.Annesi kar bulunan Zug Dağına gitmesi için bilet almıştır.Erich Kastner Zug Dağını izleyerek öyküyü yazmıştır.Öyküyü yazarken yeşil kalemini kaybetmiştir.Öyküsünü açık bir alanda yazmıştır.Onu oteline götürmek amacıyla Eduard adlı bir inek gelir.

'Jonathan Trotz, veya Johnny: Uçan Sınıf oyununun yazarı. Babası tarafından küçük yaşta terk edilmiştir. Babası onu Almanya'ya dedesinin ve babaannesinin yanına yollar. Ancak onlar çoktan ölmüştür ve babası bunu bilmektedir ama çocuğundan kurtulmak için bunu yapmıştır. Bu durumda da' geminin kaptanı onu evlatlık edinmiştir.

Martin Thaler : Okulun en akıllı çocuğudur ve çok fakirdir. Ama aynı zamanda çokta sosyaldir. Hep arkadaşlarıyla takılır ayrıca haksızlığa hiç dayanamaz.
Matz : Akıllı değildir ama çok güçlüdür ayrıca çok oburdur. Habire kurabiye yiyip durur. Büyüyünce boksör olmak istemektedir. Odası boksörlerin resimleriyle doludur.
Uli : Sarışın, küçük ve zengindir. Herkes onun korkak olduğunu düşünür. O da cesur olduğunu kanıtlamak için eline bir şemsiye alır ve yüksekten atlar. Bacağı kırılır. Bundan sonra kimse ona korkak demez.
Dr. Johann Bökh, veya Justus : Okuluda öğretmendir. O da eskiden bu okulda okuyordu. Çocukları çok sever ve çok anlayışlıdır.
Prf.Kreuzkamm şaka yapar ama gülmez aldırmaz,görmezden gelen bir insandır.
Okul Müdürü Grünkern- fazla bir bilgi verilmiyor.

'Dr. Robert Uthofft, veya Sigara İçmez : Gerçek adı ' Robert Uthoffttur. Kendisi doktordur ancak eşinin ölmesinden sonra mesleğini bırakıp bir müzikholde piyano çalıp şarkı söylemeye başlamıştır. Çocuklarla yakın arkadaştır. Çocuklar ona Sigara İçmez adını takmışlardır. Kendisi adının aksine sigara içmektedir. Bu adı içinde yaşadığı vagonda bulunansigara içilmez yazısından almıştır. Kitabın sonlarına doğru çocuklar onu Justusla tanıştırır. İkisi de okuldan çok yakın arkadaş çıkarlar ve Sigara İçmez okulun doktoru olur.
Egerland=rakip okulun yaramaz çetesinin lideridir.çetesi tarafından liderlikten atılır.

İki Okul Arasındaki Savaş
Elçi Sebastian, rakip okulun elebaşının evine gitti. Arkadaşlarının serbest bıra­kılması ve defterlerinin geri verilmesi taleplerini iletti. Kabul edilmedi. Gruplar savaş düzeni aldılar. Tam kavga başlayacaktı ki “Sigara İçmez” ortaya çıktı ve böyle kavga ederlerse polisin ve okul idarelerinin her şeyden haberdar olacağını ve başlarının belaya gireceğini söyledi. Önerisi, her okuldan birer kişinin yumrukla düello etmesi, yenilenin yenenin şartlarına uyması İdi. İki taraf da bunu kabul etti.
Karşı tarafın kavgacısı Wawerka, bu tarafınki ise Matthias idi. Kısa bir kavgadan sonra, Matthias rakibini yenmişti. Ancak, karşı tarafın öğrencileri sözlerinde durmadılar. Yeniden savaş düzeni alındı. Kar topu stoklan arttırıldı. Herkes “Hücum!” emrini bekliyordu. Nitekim birdenbire kartopu yağmuru başladı. Bu arada Martin, Johnny ve Sebastian rehineyi kurtarmanın peşin­deydiler. Nitekim rakip okulun elebaşısının apartmanlarının kö­mürlüğünde, başında iki nöbetçi olan arkadaşlarını kurtardılar. Ancak defterler yanıp, kül olmuştu. İki nöbetçiyi bağlayıp, hızla savaş alanına döndüler.[4] Savaş alanına döndükten sonra arkadan saldırarak savaşı kazandılar. Ancak defterler kül olmuştu.

Referanslar
^ a b c "Uçan Sınıf". 23 Nisan 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak.
^ Kastner, Erich (2008). Yayın. İstanbul: Can Çocuk. 978-975-510-093-7.
^ a b "Uçan Sınıf'ın özeti". 23 Kasım 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak. Kaynak hatası: Geçersiz  etiketi: "edebiyat.tc" adı farklı içerikte birden fazla tanımlanmış. (Bkz: Kaynak gösterme)
^ "İki Okul Arasındaki Savaş". 18 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Ocak.
0 kişi beğendi
12017-01-06 10:57:25 #
Cevap : Uçan Sınıf Konusu
Yazdığı çocuk romanları ile dikkatleri üzerine çeken dünyaca ünlü Alman yazar Erich Kastner Uçan Sınıf kitabını kariyerinin en iyi kitabı olarak tanımlamıştır. İlk olarak 1933 yılında yayınlanan ve hem çocuklar arasında hem de yetişkinler arasında büyük beğeni toplayan kitap dramatik komedi tarzındadır. 

Uçan Sınıf kitabının konusu yeni yıl öncesi yatılı bir okulda geçiyor. Yılbaşı için Uçan Sınıf adında bir oyun hazırlayan bir grup arkadaş bunun için büyük emek harcarlar. Fakat hazırladıkları oyun rakip okulun öğrencileri tarafından bir anlamda sabote edilir ve iki öğrenci grubu arasında amansız bir rekabet başlar. 

Uçan Sınıf romanı ile Erich Kastner okurlarına hem eğlenceli bir hikaye sunarken hem de ders niteliğinde hayat dersleri sunuyor.
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569


İlgili Aramalar
 1. uçan sınıf erich kastner özet
Edebiyat Bölümü Yeni SorularGeri
Geçmiş
Soru Sor
Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Darthwader
  Darthwader
  Belirtmemiş
 • emrah07
  emrah07
  Belirtmemiş
 • muzur06
  muzur06
  Belirtmemiş
 • Kartalaltan
  Kartalaltan
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Hsynnn
  Hsynnn
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×