• 1
3
Okunma
61
Cevap
3
Soru :

Ülkemizdeki Sıradağlar Nelerdir

Türkiyedeki Sıradağlar Nelerdir
Bölüm: Coğrafya
Durum: Çözüldü
Tarih: 4 yıl önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


22015-05-19 13:40:52 #
Cevap : Başlıca Sıradağlarımız
- Munzur Dağları
- Palandöken Dağları
- Mescid Dağları
- Toros Dağları
- Canik Dağları
- Küre Dağları
- Köroğlu Dağları
- Yalnızçam Dağları

Karadeniz ve Akdeniz Bölgelerinde Kuzey Anadolu (Karadeniz dağları); ve Toroslar adı altında dizi teşkil edecek şekilde uzanan bu dağlar kıyıdan itibaren birden yükselirler.

Kuzey Anadolu "Karadeniz Sıradağları" dağları kıyıya paralel birkaç sıra halinde uzanır. Kıyı dağları ve iç sıralar şeklinde uzanan bu sıralar birbirinden oluk şekilli vadiler ile ayrılmıştır.

Batı ve Doğu Bölümde yüksek olan dağlar orta bölümde (Yeşilırmak-Kızılırmak) arasında alçalırlar.

Batı Karadeniz Bölgesinde kıyıdan içeriye doğru Küre "İsfendiyar" dağları Bolu-Ilgaz dağlarıKöroğlu dağları ve Sündikenler olmak üzere üç dağlık alan dikkati çeker. Bunlar içinde 2550 m.'yi bulan yükseltisi ile Ilgaz dağları en yüksek kesimi oluşturur.

Orta bölümde kıyı kesimde yer alan dağlar Ordu ile Kızılırmağın aşağı keseminde Canik dağları olarak adlanır. Bunların yükseltisi yer yer 1000-1500 m.'ler arasında değişir.

İç kesimde ise Deveci ve Çamlıbel dağları daha küçük diziler halinde görülürler.

Doğu bölümünde görülen dağlar yüksek ve sarp oluşları ile dikkat çekerler.

Kıyıkesimde Giresun dağları ve doğu Karadeniz dağları olarak anılan dizinin gerisinde "Güneyinde" Gümüşhane Rize Yalnızçam kütleleri yükselirken bunların güneyinde Otlukbeli Mescit Kargıpazarı Allahüekber dağları uzanır. Derin vadi olukları ile birbirinden ayrılan bu diziler üzerlerinde çok az yerde geçitlere rastlanır. Bunların içinde en önemlileri Rize-Of arası kıyı şeridini Erzurum'a bağlayan Dağbaşıbeli Sürmene'yi Bayburt'a bağlayan dağ geçidi Trabzon Erzurum transit yolu üzerinde Zigana geçididir. 

Güneyde Akdeniz Bölgesinde dikkati çeken sıradağlar Toros Dağları olarak bilinir. Toroslar Kuzey Anadolu sıradağları gibi kıyıya tam olarak paralel uzanış göstermezler. Batı Toroslar Orta Toroslar Güneydoğu Toroslar-Amanus Dağları olmak üzere üç kısımda ele alınmaları doğru olur.

Batı Toroslar Antalya körfezinin kıyıları boyunca yay biçiminde uzanırlar. Kuzeyde Göller Yöresinde ise bu yaylar birbirlerine yaklaşırlar. Batı Toroslar Batıda Teke ve Menteşe Yöresinin Güneyine kadar Beydağları Elmalı Dağları Katrancık ve Boncuk Dağları dizisi halinde devam ederken Doğuda ise Akçalı Geyik DedegölKuyucak Erenler sırası yer alır. Antalya körfezinin iki kıyısında uzanan bu dağlar tamamen kalker kayaçlardan meydana geldiklerinden çok sayıda karstik şekil (Dolin polye uvala düden mağara yer altı deresi vb.) içerirler. Bu dağlar içinde Beydağlar'daki Akdağ zirvesi 3086 m. ile en yüksek noktadır.

Orta Toroslar ise Güneybatıda Taşeli platosu ile Kuzeydoğuda uzun yayla arasında uzanırlar. 3000 m.'yi geçen yükseltilere sahip olan bu dizi içinde Bolkar Aladağ kütleleri ile Binboğa dağları dikkat çeker. Burada 3734 m.'yi bulan yükseltisi ile Aladağ en yüksek nokta olur. Bu dizinin Güneydoğusunda İskenderun körfezinin doğusunda Güneybatı Kuzeydoğu doğrultusunda uzanan sıra Amanuslar'dır. Torosların dış yayını teşkil eden bu sıra Kahramanmaraş yakınlarında Doğuya doğru bükülür ve Ahır Engizek Malatya Gördük Maden Akdağ Muş Aydınlı ve Bitlis Dağlarından oluşan Güneydoğu Toroslar dizinin doğu ucunu oluşturan Hakkari Dağlarında son bulur. Bu uzun dış yay üzerinde özellikle doğu uçta Hakkari kesiminde yer alan Cilo Dağı 4168 m. bulan yükseltisi en yüksek noktayı oluşturur. Burada Şemdinli Şırnak arasında ve Hakkari kuzeyinde dik eğimli keskin sırtlı birbirine paralel sıralar oluşturan küçük diziler içinde Karadağ Sat Sümbül SamurAltın Tantanin gibi dağlar dikkati çeker.
Ülkemizdeki Sıradağlar Nelerdir

Sunum İçeriği

0 kişi beğendi
172015-05-19 09:08:43 #
Cevap : Bey Dağları‎, Bozdağlar‎,Canik Dağları‎,Kaçkar Dağları‎?Kuzey Anadolu Dağları‎,Köroğlu Dağları‎,Küre Dağları‎,Toros Dağları‎,Yıldız Dağları‎. Başlıcaları bunlardır hocam zorla ezberletmisti :-)
0 kişi beğendi
32015-05-19 18:44:59 #
Cevap :

Aladağlar‎ 
Bey Dağları
Kuzey Anadolu Dağları‎
Canik Dağları‎
Bozdağlar‎ 
Küre Dağları‎ 
Toros Dağları‎
Yıldız Dağları‎ 
Alaçam Dağları
Allahuekber Dağları
Bilican Dağları
Binboğa Dağları
Bolkar Dağları
Giresun Dağları
Ilgaz Dağları
Kargapazarı Dağları
Köroğlu Dağları
Madra Dağları
Nur Dağları
Samanlı Dağları
Yalnızçam Dağları
Tahtalı Dağları
Tatos Dağları
Sason Dağla
0 kişi beğendi


01 | Ülkemizdeki Bölgeler Nelerdir ?

MERHABAÜlkemizde 7 tane coğrafi bölge vardır işte bunlar ⇒1.) Güneydoğu Anadolu Bölgesi2.) Marmara Bölgesi 3.) Doğu Anadolu Bölgesi4.) Ege Bölgesi5.) Karadeniz Bölgesi6.) Akdeniz Bölgesi7.) İç Anadolu Bölgesi İYİ DERSLER - Yazıya Git..

02 | Ülkemizdeki Göller

Ülkemizdeki Göller

Buzul Gölleri ise yüksek dağlarımızda IV. zamanın ilk yarısında buzul oymaları sonucunda ortaya çıkan çanaklarda meydana gelmişlerdir. Bu tip göllere memleketimizde Cilo Dağlarında, Doğu Karadeniz Dağlarında, Kaçkar Dağı'nda, Doğu Anadolu'da, Munzur Dağlarında, Orta Toroslarda, Aladağlar ve Bolkar Dağlarında rastlanmaktadır.

Kalkerlerin yoğun olduğu ve yer yer de Jips alçı taşlarının bulundukları sahalarda dikkati çeken karstik göllere ülkemizde Batı Toroslar Göller Yöresinde Menteşe Yöresinde.. - Yazıya Git..

03 | Ülkemizdeki Kıyı Ovaları

Başlıca Delta Ovaları:Karadeniz’de : (Kızılırmak) Bafra, (Yeşilırmak) ÇarşambaEge’de :  Büyük Menderes, Küçük Menderes, Gediz, BakırçayAkdeniz’de: (Seyhan ve Ceyhan) Çukurova, (Göksu) Silifke Bütün bu delta ovalarının dışında bir de akarsuların denize ulaşmadan deniz seviyesine yakın yerlerde taşıdıkları alüvyonları biriktirmeleri sonucunda oluşan kıyı düzlüğü ovaları bulunmaktadır. Bu ovalara örnek Akdeniz’deki Köyceğiz, Antalya, Dalaman, Finike ve Serik ovalarıdır. - Yazıya Git..

04 | Ülkemizdeki kırık dağlar

Soru: Ülkemizdeki kırık dağlar nelerdir?Cevap:Kırık dağlar; Orojenez neticesinde kıvrılma özelliğini kaybeden sert tabakalar kırılmaya uğrayarak fayları oluşturur. Oluşan fay (kırık) üzerindeki yükseltilere (dağlara) "Horst", alçalan alanlara (ovalara) ise "Graben" denir. 
Menteşe dağları (Ege bölgesi)
Kaz dağları (Ege bölgesi)
Bozdağlar (Ege bölgesi)
Mandra dağları (Ege bölgesi)
Aydın dağları (Ege bölgesi)
Yunt dağları (Ege bölgesi)
Nur dağları (Akdeniz bölgesi)
- Yazıya Git..

05 | Ülkemizdeki şeytan masası

Türkiye'deki şeytan sofrası yani masası nedir nerededir özelikleri ve varsa resmi lütfen.. - Soruya Git..

06 | Ülkemizdeki Ünlü Anıtlar

Türkiye'deki doğal ve yapay anıtlar nelerdir - Soruya Git..

07 | Ülkemizdeki Başlıca Sivil Toplum Kuruluşları Nelerdir

Ülkemizdeki Başlıca Sivil Toplum Kuruluşları Nelerdir - Soruya Git..

08 | Ülkemizdeki tehlikeli hava olayları nelerdir

Ülkemizdeki tehlikeli hava olayları nelerdir doğal afet - Soruya Git..

09 | Ülkemizdeki iklimlerin insanlar üzerindeki etkileri

Ülkemizdeki iklimlerin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir ? - Soruya Git..


Benzer SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • yunuss0202
  Belirtmemiş
 • Vurgun3
  Belirtmemiş
 • Senden nefret etmişem
  Belirtmemiş
 • Poseidon
  Belirtmemiş
 • Hypatia
  Belirtmemiş
 • zeamays
  Belirtmemiş
 • mutsuzhatun1905
  Belirtmemiş
 • Sokakların çocuğu
  Belirtmemiş
 • çılgın türk
  Belirtmemiş
 • beste
  Belirtmemiş
 • viento
  Belirtmemiş
 • zeus
  Belirtmemiş
 • Angeel
  Belirtmemiş
 • keskin
  Belirtmemiş
 • Karadut
  Belirtmemiş
 • iremugras123
  Kütahya