• 1
3
Okunma
1406
Cevap
2
Soru :

Uluslararası rakamlar neden kabul edildi

Uluslararası rakamlar neden kabul edildi
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 ay önce
0 kişi takip ediyor

Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569

Verilmiş Cevaplar


162020-01-31 17:20:59 #
Cevap : Dünyada bilim, ticaret, eğitim, toplum hayatı ilerlemiş osmanlı çok geri kalmış ve kürselleşmeye başlayan dünyada ilişkide bulunmamızı zorlaştırıyordu. Bizim alfabemiz bilimde, teknoloji ve toplumsal hayatta geri kalmış toplumlardan alınmaydı ve zaten halkın büyük çoğunluğu okuma yazma bilmiyordu. Uluslarası rakamlar hem daha kolay ve anlaşılır hemde ülkemizin kalkınması, ticari ve resmi ilişkileri zorlaştırıyordu. Atatürk hep bilim nerdeyse yönümüzün orası olması gerektiğini söyledi ve en çağdaş ülkelerden biri olmamız için yaptığı çalışmalardan biridir bu. Eğer uluslarası rakamlar arap alfabesi olsaydı doğu bilimde, teknolojide, sosyal hayatta , ticarette iyi olsaydı Atatürk mevcut harf ve rakamlarla devam eder bu sefer bunu bütün halka öğretmek için çalışmalar yapardı.

Yani kısaca osmanlı devletinde kullanılan saat, takvim ve ölçüler, Avrupa devletlerinde kullanılanlardan farklıydı. Bu durum, sosyal, ticari ve resmi ilişkileri zorlaştırıyor, bazı karışıklıklara sebep oluyordu. Osmanlı Devletinin son dönemlerinde bu farklılığı gidermek için bazı çalışmalar yapıldı. Fakat yeterli değildi. Cumhuriyetin ilanından sonra bu zorluklan ortadan kaldırmak için çalışmalara başlandı.

bkz: Uluslararası Rakamların Kabulü
0 kişi beğendi
32020-01-31 17:46:25 #
Cevap : Çünkü coğrafi keşifler sonrası dünyada globalleşme başlamış ve artık uluslararası boyutta ticaretin şartları değişmişti. Aklın yolu birdir ve ticarette de kazanmak için kolay olan yol tercih edilmelidir. Yeni kurulan devletin bu uluslarası arenadaki varlığını kolay ve efektif yapabilmesi için; halkın dahi öğrenmekte zorlandığı ve uluslararası etkinliği olmayan eski rakamlar değiştirilip, uluslarası kabul görmüş olan ve çok daha kolay anlaşılır rakamlar getirilmiştir. Buradaki en önemli faktör gelişmiş ülkelerin bu rakamları kullanıyor olması ve kolay anlaşılır bir yapıya sahip olmasıdır.

Atatürk'ün bu konuda fikri çok netti bilim nerdeyse ülkemizin yönününde orada olması gerekiyordu. Yani matematik batıda çok gelişmiş ama doğuda çok kötü durumdaydı. Bu nedenle batılı ülkeler tüm dünyada egemen olurken doğu ülkeleri sömürgeye dönüşmüştü. Halkımızın rahat etmesi ve ülkemizin gelişebilmesi için iyi eğitim şarttı ve halkın matematiği, bilimi öğrenmesi gerekiyordu. Ve bu konuda en mantıklı ve ilerici çözüme giderek uluslararası rakamları kabul ederek hem halkın hemde ülkenin işlerini kolaylaştırdı.
0 kişi beğendi


01 | Uluslararası Rakamların Kabulü

Uluslararası Rakamların Kabulü Nedir
20 Mayıs 1928’de kabul edilen 1288 numaralı kanun ile Türkiye’de 1 Haziran 1929 tarihinden itibaren uluslararası rakamların kullanılması mecburi hale geldi. Böylece Doğu Arap rakamları bırakılıp Latin rakamları kullanılmaya başladı. Rakamların değiştirilmesi, “harflerin değiştirilmesi” konusunu da gündeme getirdi.
Uluslararası Rakamlara Neden Geçiş Yapılmıştır
Dünyada bilim, ticaret, eğitim, toplum hayatı ilerlemiş osmanlı çok geri kalmış ve kürselleşmeye başlayan dünyada ilişkide.. - Yazıya Git..

02 | Kabul

1. isim Bir şeye isteyerek veya istemeyerek razı olma
"Her mihnet kabulüm yeter ki / Gün eksilmesin penceremden" - C. S. Tarancı
2. Konukları veya işi olanları yanına, katına alma
"Başımı kaşıyacak vaktim yok. Kabul saatlerine dikkat oluna!" - N. Hikmet
3. Sunulan bir şeyi, armağanı alma
4. Bir öneriyi uygun bulma, onaylama
5. Bir yere alınma
"Okula kabulüm için dilekçe verdim."
6. ticaret Akseptans

- Yazıya Git..

03 | Uluslararası Saat

1. Ülkeler arası ilişkilerin sağlıklı yürütülmesi için saat dilimleri yapılmıştır.2. Greenwich’in doğusundan itibaren her 15 meridyen ve katları bir saat dilimini gösterir.3. Toplam 24 saat dilimi bulur. (24x15=360 Meridyen)4. 1.saat dilimi 7 30 Doğu’dan başlar.5. Her dilimin orta noktası 15’in katıdır. Buna ayar boylamı denir.6. Saat dilimlerinin ilk 12’si Doğu’da diğer 12’si Batı Yarım Küre’dedir.7. Türkiye’de 2. ve 3. Saat dilim lerinde bulunur. - Yazıya Git..

04 | Kabul Kredisi

Kabulün vadesinden önce poliçeyi kabul eden bankaya belirli bir tarihte belirli bir meblâğın ödeneceğine dair anlaşmadan sonra bankanın açtığı kredi - Yazıya Git..

05 | Kabul Günü

Ev hanımlarının konuk ağırladıkları belirli gün - Yazıya Git..

06 | Uluslararası ilişkilerde idealizm yaklaşımı nedir?

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

07 | Uluslararası ilişkilerde realizm yaklaşımı nedir?

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

08 | Uluslararası ilişkiler bölümünden hangi meslekler olunabilir

Mesela alt dalları falan mevkimiz ne olacak ne yapacağız
- Soruya Git..

09 | Uluslararası ilişkilerin alt dalları

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..

10 | Uluslararası ilişkilerin kısaca tanımını yapınız.

Bu sorunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz. - Soruya Git..


Benzer SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • keskin
  Belirtmemiş
 • nightmare
  Belirtmemiş
 • Darthwader
  Belirtmemiş
 • iremugras123
  Kütahya