Nedir.Org
 • 1
9849
0
Okunma
276
Cevap
1
Soru :

YER DEMİR GÖK BAKIR romanı 10 tane olay örgüsü

9. Sınıf YER DEMİR GÖK BAKIR romanı 10 tane olay örgüsü sorusunun cevabı için bana yardımcı olur musunuz?

Bölüm: Edebiyat
Durum: Çözüldü
Tarih: 1 hf. önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


162021-02-28 22:46:29 #
Cevap :

Ana kahraman Taşbaş oğlu'dur. Taşbaş bazı olaylardan dolayı muhtarı kıskanır ve bu durum sonucundan köylüler tarafından korkulan birisi olur. Tüm hikaye bu kısımdan ibarettir. Tabii bu hikayede Adil Efendi'nin de payı vardır.

 

Kahramanlar kimlerdir?

 1. Muhtar
 2. TaşbaşOğlu
 3. Köylüler
 4. Adil efendi
 5. Koca Halil

Olay Örgüsü

Yer Demir Gök Bakır adlı parçada geçen olaylar romanın bütünlüğünü sağlamaktadır.

 

Yalak köylüleri her yıl olduğu gibi yine Adil Efendi’den borç alır fakat  Muhtar ve Koca Halil yüzünden istedikleri gibi hasat yapamazlar.

Bu durum karşısında Adil Efendi köye korku salar. Koca Halil ise kendini suçlu hissettiği için köyden uzaklaşır. Oğluna ölüm haber vermesini söyler ve hatta kendi adına mevlit okutturur. Bir ambara kilitler kendini. Gelini ve oğlu ikna etmeye çalışır. Köylüleri toplar Koca Halil’in karşısına getirir. Köylü gayet sakindir ve dua eder.

Koca Halil buna rağmen köylülerin kendini öldüreceğini düşünür ve köyden kaçar. Muhtar tüm köylüleri toplar ve Adil bir oyun oynamaları gerektiğini anlatır. Adil borçlarını almaya geldiğinde köylüler ellerinde hiç bir şey olmadığını söyleyecektir bu yüzden ne var ne yoksa her şeyi saklarlar. Beklerler ama Adil gelmez. Köylüler yavaş yavaş sinirlenmeye başlar. Bu arada köyün durumu diğer köylerde konuşulmaya başlanır.

Köylüler rezil olur sonra Muhtar yeni bir fikirle gelir. Ellerinde olan her şeyi Adil’e vermek için toparlanırlar ama Adil hala gelmek bilmez. Muhtar’ın yanında bir de Taşbaş vardır. Muhtar’ı kıskanır çünkü köylü Muhtar’ın dediklerini yapar ve ona saygı duyarlar. Taşbaş köylüden nefret eder onları azarlar ve bir süre sonra tüm köylünün korktuğu biri haline gelir.

Adil köye gelmez ama borçları affettiğini hatta tekrar borç verebileceğini ama köye gelmeyeceğini söyler. Muhtar bunun üzerine köylüler arasında Taşbaş’ın hikayelerinin konuşulduğu ve bundan rahatsızlık duyduğuna inandığı için Taşbaş’ı öldürtmek ister ama başaramaz. Adil’i de köye getirmeye çalışır ama nafile.

Taşbaş’ı artık bir ermiş gibi görür köylü. Adil ise bunu kendine yediremez ve jandarmaya şikayet eder. Jandarma hasta kılığında gelir ve Taşbaş’ın üfürükçülük yaptığına şahit olur. Alır götürürler. Yolda fırtına çıkar ve bir mağaraya sığınırlar. Herkesin uyuduğu sırada Taşbaş kaçar ve bir daha haber alınamaz.

0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569


Edebiyat Bölümü Yeni SorularArama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • Berke59
  Berke59
  Belirtmemiş
 • Büşra Dere
  Büşra Dere
  Belirtmemiş
 • zeus
  zeus
  Belirtmemiş
 • Vurgun30
  Vurgun30
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×