Nedir.Org
 • 1
19022
11
Okunma
5697
Cevap
2
Soru :

Yüzden fazla bölümden oluşmaktadır. Mitolojik bir karaktere de yer verilmiştir. Bazı bölümlerinin kopyaları müzelerde saklanmaktadır

Ruvigo 30. Yarışma İpuçları
1- Yüzden fazla bölümden oluşmaktadır.
2- Mitolojik bir karaktere de yer verilmiştir.
3- Sıklıkla kısaltmalar kullanılmıştır.
4- Bazı bölümlerinin kopyaları müzelerde saklanmaktadır.
İpuçlarında bahsedilen eserin özgün/orijinal dilindeki adını doğru ve eksiksiz bir şekilde yazınız.
Bölüm: Bulmaca
Durum: Çözüldü
Tarih: 11 ay önce
0 kişi takip ediyor

Verilmiş Cevaplar


172020-01-26 14:32:24 #
Cevap : Colonna Traiana (Trajanus Sütunu)

Colonna Traiana yani Trajanus Sütunu, Roma/İtalya’da bulunan MS 107-113 yılları arasında Şamlı Apollodorus tarafından yapıldığı düşünülen sütundur. Senato tarafından Romalılar ve Daçyalılar arasında geçen iki savaşın ve İmparator Trajanus onuruna yaptırılmıştır.

TrajanusMS 98-117 yıllarında Roma İmparatorluğu’nda hüküm sürmüş bir imparator’dur. O dönemlerde Trajanus ve Daçya Krallığı arasında geçen iki savaş sonucunda (I. Daçya Savaşı ve II. Daçya Savaşı), Trajanus bütün Daçya Krallığı’nı fethederek Roma İmparatorluğu topraklarına katmıştır. Bu zaferler sonucunda kendisine senato tarafından “Daçya Fatihi” ünvanı verilmiştir.

Trajan sütununun kutlama amaçlı mı yoksa propaganda amaçlı mı yapıldığı net değildir. Yaklaşık 38 metre yüksekliğinde olan sütunun üzerinde spiral olarak dönen 155 friz bandı ve sahne bulunmaktadır. I. Daçya Savaşı 1-77 friz bandı aralığında, II. Daçya Savaşı 79-155 friz bandı aralığında başlıklandırılmıştır.

I. ve II. Daçya savaşını birbirinden ayıran frizlerden birinde elinde bir kalkanla birlikte kanatlı Zafer Tanrıçası işlenmiştir. Bu taş sütun, aşağıdan yukarıya doğru okunacak şekilde ve buna uygun perspektif vermek için de harf boyutları aşağıdan yukarıya doğru artan şekilde yapılmıştır.

Sütunda kelimelerin çoğu, özellikle de başlıklarda kısaltmalar kullanılmıştır. I. ve II. Daçya savaşı Tuna nehri sahnesi, savaş sahneleri, savaşın içindeki kadın ve çocuk sahneleri, Daçya savaşçılarının intihar sahneleri, yağma sahneleri gibi, öncesi ve sonrasıyla savaşın birçok anı, sütun üzerinde detaylıca yansıtılmıştır. Sütunun tamamında 2662 adet figür bulunmaktadır.

Sütunun inşaatı bittikten sonra üst kısma yerleştirilen Trajan heykeli Orta Çağ’da kaybolmuştur. Bugün hala sütunda bulunan heykel ise 1587 yılında Papa Sixtus V tarafından yaptırılan St.Peter heykelidir. Sütunun kaide kısmına İmparator Trajanus ve eşi Plotina‘ya ait küller altın bir çömlek içerisinde yerleştirilmişti. Fakat sonra bu parça da kaybolmuştur.

Bu eser bir çok zafer sütununa ilham vermiştir. Paris’te Napoléon Bonaparte’ın emriyle yapımına başlanan Vendome Sütunu ve 5. yüzyılda İstanbul’da yaptırılan Arkadios Sütunu (AvratTaşı) en güzel örneklerindendir.

Sütuna ait sahneleri içeren bölümlerin alçı kopyaları Roma Uygarlığı müzesi (İtalya), Ulusal Romanya Tarihi Müzesi (Romanya), Cast Courts Victoria ve Albert Müzesi (İngiltere), Zürih Üniversitesi Arkeoloji Koleksiyonu (İsviçre) gibi müzelerde bulunmaktadır.

0 kişi beğendi
12020-01-18 23:49:27 #
Cevap : Ruvigo 30. hafta Yarışma sorusu lütfen yardımcı olun.
0 kişi beğendi


Cevap Yaz


×
Seç Değiştir×
Seç Değiştir

×
Örnek 1 : https://www.youtube.com/watch?v=0zuBFyfQ3Qc
Örnek 2 : https://vimeo.com/8802569Bilgilendirme: Bulmaca sözlüğümüzde Haberturk, Hürriyet, Sözcü ve Posta gazetesinin günlük kare ve çengel bulmacalarının cevapları ve Bulmacahane, CodyCross gibi bulmaca oyunlarının cevapları yayınlanmaktadır. Ayrıca diğer gazete bulmaca cevapları, bulmaca kitabı, çapraz, karışık bulmaca cevaplarınıda sözlüğümüzde bulabilirsiniz. Bulmaca sözlüğümüzden arama yaparak bulmaca sorunuzdaki cevabı kolayca bulabilirsiniz. Eğer cevap henüz sitemize eklenmemiş ise soru sor butonuna tıklayarak hemen cevap verilmesini sağlayabilirsiniz.

Yakın zamanda para ödüllü online bulmaca çözebileceğiniz bulmaca servisimiz yayına alınacaktır. Günlük, haftalık, aylık ve yıllık olarak en iyi bulmaca çözenler listelerimiz olacak.

Sözlüğümüzde cevabını bulabileceğiniz bulmaca çeşitleri: CodyCross bulmaca soruları, çengel bulmaca, kare bulmaca, sudoku bulmaca, rakam bulmaca, kelime şifre bulmaca, altıgen çengel bulmaca, halka bulmaca, sözcük avı, yapboz bulmaca, labirent bulmaca, mozaik bulmaca, resimli kelime bulmaca, 7 farkı bulun, lekare bulmaca ve kim milyoner olmak ister soruları ve cevapları.

Ayrıca bulmaca cevapları sözlüğümüzde aradığınız kelimenin eş anlamı, mecazen ve mecaz anlamları, eski dildeki karşılıkları, osmanlıca karşılıklarıi, zıt anlamlarını bulabilirsiniz.

Unutmayın bulmaca çözmek zekanızı geliştirdiği gibi çağımızın en kötü hastalıklarından biri olan alzheimer içinde doktorlar tarafından en önerilen çözümlerden biridir. Şimdiden güzel, sağlıklı günler dileriz..Arama
Menü
Kapat
Hareket Dökümü
Online Üyeler
 • mecruh
  mecruh
  Belirtmemiş
 • Öztürk
  Öztürk
  Belirtmemiş
 • Aliosman Savas
  Aliosman Savas
  Belirtmemiş
 • Deniz mavi
  Deniz mavi
  Belirtmemiş
 • İrem
  iremugras123
  Kütahya
Sitemizi kullanarak, Çerez Politikamızı , Gizlilik Politikamızı ve Hizmet Şartlarımızı okuduğunuzu ve anladığınızı kabul edersiniz.. Detay. ×